Pozor na internetové podvodníky

- K ojedinělé akci se spojilo 143 organizací z 27 zemí světa. Snaží se objevit, případně i shromáždit a policii předat důkazy o podvodných nabídkách na práci doma, podvodných obchodních nabídkách, pyramidových podvodech, ilegálních loteriích a jiných návodech na snadné zbohatnutí. "Internetoví podvodníci jsou velmi nebezpeční a nezaleknou se ničeho," řekl Jodie Bernstein, ředitel Úřadu pro ochranu spotřebitelů při Federální obchodní komisi Spojených států.

"Chceme jim dát na srozuměnou, že intenetový trh, který není omezen hranicemi, není arénou bez bojovníků proti podvodu," dodal.

V dosud největším mezinárodním projektu policejních složek se zúčastnilo 143 organizací z 27 zemí světa, včetně sedmi federálních složek ze Spojených států amerických, 49 státních a místních složek na ochranu spotřebitelů a 39 soukromých organizací zabývajících se zkvalitňováním obchodování na internetu.

Na projektu nazývaném "GetRichQuick" (volně přeloženo „bohatým snadno a rychle“) se podílejí organizace tak různorodé jako Hong Kong Consumer Council a Právnická Fakulta University of Texas.

Partneři pro tuto akci byli sami vyhledáni přes e-mail a příručka jak postupovat při prohledávání sítě a jak shromažďovat důkazy byla zveřejněna na heslem chráněné internetové stránce.

Po té co účastník akce narazil na podezřelou stránku kdekoliv na světě, mohl použít tuto stránku na zadání informací přímo do databáze spravované Federální obchodní komisí ve Washingtonu, složkou vlády USA.

Materiály vydávané osvětě jak spotřebitelů, tak obchodníků jsou k dispozici na adrese www.consumer.gov, což je stránka spravovaná výše zmíněnou komisí.

Policejní složky budou monitorovat podezřelé stránky a u těch stránek, které nerespektují zákonné normy, spojí partneři své zákonné pravomoci a síly k tomu, aby je odstranili.