Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor, ne všechny helmy jsou bezpečné

  11:00aktualizováno  11:00
I když budete myslet na zdraví své i svých dětí a bez přilby na kole nevyjedete, nemusíte mít vyhráno. Když totiž v loňském roce nechala redakce Testu MF DNES provést ve Strojírenském ústavu v Brně velice náročný (a nákladný) test dětských přileb, výsledek byl šokující.
MF DNES loni objevila čtyři nebezpečné přilby. Nevydržely simulaci pádu z kola, hlavu by nezachránily.

MF DNES loni objevila čtyři nebezpečné přilby. Nevydržely simulaci pádu z kola, hlavu by nezachránily. | foto: Profimedia.cz

Třetina výrobků, jež byly v té době na trhu, vůbec nesplňovala české ani evropské normy, a velice vážně tak ohrožovaly život svého uživatele. Tři nedokázaly vzdorovat nárazu, u jedné se utrhla upínací spona.

KTERÉ HELMY MUSÍ BÝT STAŽENY Z TRHU?
GRAFIKA ZDE

"Při měřeních jsme mimo jiné simulovali náraz do hlavy, a to při pádu z výšky jednoho a půl metru na plochý terén i obrubník. Závěry zkoušek nepotvrdily u některých vzorků jejich bezpečnost, přestože podle značky CE, která je na nich nalepena, by měly mít atestaci. Některé navíc měly i značku německé zkušebny GS -například Mustang Kid, jež ale při zkouškách neobstála," vysvětlil Jaroslav Šrámek, který testování vedl.

Lze se spolehnout na značku CE?
Jak je možné, že ani značky nejsou zárukou jistoty, že přilba opravdu splňuje všechny potřebné parametry a že se na ni můžeme v krizových situacích spolehnout? Symbol CE je evropskou značkou shody, jež znamená, že výrobek splnil základní požadavky evropské směrnice na ochranné prostředky i z nich vycházející normu.

Značku musí mít každý výrobek uváděný na trh v Evropské unii a povinnost opatřit ji má výrobce či dodavatel na trh - musí proto nechat prověřit zboží v autorizovaných zkušebnách. "Ty však posuzují jen první vzorky před uvedením na trh. Může se stát, že další produkty už normě neodpovídají," řekl po testu Jaroslav Šrámek.

Inspekce zakázala prodej přileb
Největšími propadáky byly hned čtyři přilby - Baby "Beruška" od dodavatele Czech Bike Kunovice, Mustang Kid od firmy Meyster z Itálie, "Jednička" (model PP038) od Shunde Moon Helmet z Číny a helma Pilota od německé firmy Cratoni.

Na výsledky testu MF DNES okamžitě reagovaly státní instituce, které mají zboží na trhu kontrolovat. Česká obchodní inspekce helmy podrobila dalšímu nezávislému testu, na jehož základě okamžitě zakázala prodej prvních tří jmenovaných přileb.

"Přilba s názvem Cratoni Pilota nebyla v tržní síti nalezena ani při rozšířeném celorepublikovém vyhledávání. Zakázán byl proto prodej tří přileb: u čínské 'jedničky' se utrhla náhlavní spona, 'beruška' nevyhověla při zkouškách odolnosti proti nárazu. Přilbu Mustang Kid nebylo ani možné testovat, protože její vnitřní obvod byl příliš malý - menší, než povoluje norma - a nedala se nasadit na zkušební maketu," říká mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

"Celkem bylo staženo 313 kusů přileb v hodnotě 77 962 korun a s kontrolovanými dovozci bylo zahájeno správní řízení," uvedla Fléglová. Informace o výrobcích PP038 a Baby "beruška" byly nahlášeny do evropského výstražného systému RAPEX.

Nejčastějším nešvarem dodavatelů přileb je podle Fléglové to, že je nevybaví českým návodem k použití a všemi potřebnými atesty a značkami.

"Nadále věnujeme cyklistickým přilbám zvýšenou pozornost. Kontroly budou v letošním roce pokračovat se zvýšenou intenzitou. Doporučuji všem, kdo přilbu kupují, aby při tom byli maximálně pozorní, vše si předem vyzkoušeli a zkontrolovali," řekla Fléglová.

Autoři:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

TEST DNES: Pivo v plechu rychle stárne, už po pár týdnech může být zvětralé

Test plechovkových ležáků

Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani...

VIDEO: Kaufland testuje samoobslužné pokladny pro velké nákupy

Kaufland zavádí nové samoobslužné pokladny pro velké nákupy. Jak na ně?

Obchodní řetězec Kaufland testuje od května ve své prodejně na pražském Vypichu automatické pokladny nové generace....

Stát chce napadnout slevovou akci Kauflandu, vadí mu mléko za korunu

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství chce poprvé podat podnět antimonopolnímu úřadu kvůli slevovým akcím v obchodních řetězcích....

Najdete na iDNES.cz