Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pozor, ne všechny helmy jsou bezpečné

  11:00aktualizováno  11:00
I když budete myslet na zdraví své i svých dětí a bez přilby na kole nevyjedete, nemusíte mít vyhráno. Když totiž v loňském roce nechala redakce Testu MF DNES provést ve Strojírenském ústavu v Brně velice náročný (a nákladný) test dětských přileb, výsledek byl šokující.
MF DNES loni objevila čtyři nebezpečné přilby. Nevydržely simulaci pádu z kola, hlavu by nezachránily.

MF DNES loni objevila čtyři nebezpečné přilby. Nevydržely simulaci pádu z kola, hlavu by nezachránily. | foto: Profimedia.cz

Třetina výrobků, jež byly v té době na trhu, vůbec nesplňovala české ani evropské normy, a velice vážně tak ohrožovaly život svého uživatele. Tři nedokázaly vzdorovat nárazu, u jedné se utrhla upínací spona.

KTERÉ HELMY MUSÍ BÝT STAŽENY Z TRHU?
GRAFIKA ZDE

"Při měřeních jsme mimo jiné simulovali náraz do hlavy, a to při pádu z výšky jednoho a půl metru na plochý terén i obrubník. Závěry zkoušek nepotvrdily u některých vzorků jejich bezpečnost, přestože podle značky CE, která je na nich nalepena, by měly mít atestaci. Některé navíc měly i značku německé zkušebny GS -například Mustang Kid, jež ale při zkouškách neobstála," vysvětlil Jaroslav Šrámek, který testování vedl.

Lze se spolehnout na značku CE?
Jak je možné, že ani značky nejsou zárukou jistoty, že přilba opravdu splňuje všechny potřebné parametry a že se na ni můžeme v krizových situacích spolehnout? Symbol CE je evropskou značkou shody, jež znamená, že výrobek splnil základní požadavky evropské směrnice na ochranné prostředky i z nich vycházející normu.

Značku musí mít každý výrobek uváděný na trh v Evropské unii a povinnost opatřit ji má výrobce či dodavatel na trh - musí proto nechat prověřit zboží v autorizovaných zkušebnách. "Ty však posuzují jen první vzorky před uvedením na trh. Může se stát, že další produkty už normě neodpovídají," řekl po testu Jaroslav Šrámek.

Inspekce zakázala prodej přileb
Největšími propadáky byly hned čtyři přilby - Baby "Beruška" od dodavatele Czech Bike Kunovice, Mustang Kid od firmy Meyster z Itálie, "Jednička" (model PP038) od Shunde Moon Helmet z Číny a helma Pilota od německé firmy Cratoni.

Na výsledky testu MF DNES okamžitě reagovaly státní instituce, které mají zboží na trhu kontrolovat. Česká obchodní inspekce helmy podrobila dalšímu nezávislému testu, na jehož základě okamžitě zakázala prodej prvních tří jmenovaných přileb.

"Přilba s názvem Cratoni Pilota nebyla v tržní síti nalezena ani při rozšířeném celorepublikovém vyhledávání. Zakázán byl proto prodej tří přileb: u čínské 'jedničky' se utrhla náhlavní spona, 'beruška' nevyhověla při zkouškách odolnosti proti nárazu. Přilbu Mustang Kid nebylo ani možné testovat, protože její vnitřní obvod byl příliš malý - menší, než povoluje norma - a nedala se nasadit na zkušební maketu," říká mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

"Celkem bylo staženo 313 kusů přileb v hodnotě 77 962 korun a s kontrolovanými dovozci bylo zahájeno správní řízení," uvedla Fléglová. Informace o výrobcích PP038 a Baby "beruška" byly nahlášeny do evropského výstražného systému RAPEX.

Nejčastějším nešvarem dodavatelů přileb je podle Fléglové to, že je nevybaví českým návodem k použití a všemi potřebnými atesty a značkami.

"Nadále věnujeme cyklistickým přilbám zvýšenou pozornost. Kontroly budou v letošním roce pokračovat se zvýšenou intenzitou. Doporučuji všem, kdo přilbu kupují, aby při tom byli maximálně pozorní, vše si předem vyzkoušeli a zkontrolovali," řekla Fléglová.

Autoři:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Další z rubriky

Pražská šunka bude na seznamu specialit, čekala na to šest let

Za Pražskou šunku se od poloviny 19. století označuje jeden z nejznámějších...

Pražská šunka bude na evropském seznamu Zaručených tradičních specialit. Žádost se u Evropské komise projednávala...

S bylinkami ku zdraví? Testy zjistily v třetině čajových směsí pesticidy

Čajová konvice s bylinkami

Zimní období viróz a chřipek přímo vybízí k pití vylouhovaných bylin a čajových směsí ve snaze preventivně přispívat k...

Tesco zveřejnilo, kolik potravin vyhodí. Ostatní čísla prozradit nechtějí

Hromada prošlých baget čeká na odklizení.

Tesco se pustilo do bitvy, ve které je zatím osamoceno. Koncem loňského roku obchodní řetězec zveřejnil, kolik potravin...

Najdete na iDNES.cz