Sídlo společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) na pražském...

Sídlo společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) na pražském Žižkově (ilustrační snímek) | foto: CETIN

PPF chce vytěsnit tisíce drobných akcionářů z Cetinu

  • 6
Skupina PPF zřejmě brzy ovládne celou společnost Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin), kde dnes drží přes devadesát procent akcií. Plán na vytěsnění drobných akcionářů naznačil člen vedení PPF Vladimír Mlynář na středečním setkání s obchodními partnery společnosti Cetin.

Později svá slova mírnil s tím, že o konečném kroku ještě nebylo rozhodnuto. Skupina nicméně už v létě dosáhla potřebných devadesáti procent akcií, zbylých zhruba deset procent je mezi tisíci drobných akcionářů, ale i v rukou větších spekulantů.

„Je to trochu nešťastná komunikace, ale pan Mlynář vlastně jen potvrdil to, co už naznačovalo oznámení v předchozí dobrovolné veřejné nabídce, že PPF začlení Cetin do své struktury. Na trhu všichni tuší, že to přijde,“ říká Milan Vaníček, analytik J&T Banky.

Co čeká drobné akcionáře Cetinu?

PPF připraví drobným akcionářům nabídku, kterou budou muset přijmout. Kolik jim za akcii nabídne, zatím není jasné. „Očekávám, že cena bude podobná té, kterou už za akcie Cetinu nabízel hlavní akcionář v předchozí dobrovolné veřejné nabídce, což bylo 176 korun,“ myslí si Tomáš Menčík, analytik Cyrrusu.

I kvůli tomuto předpokladu akcie Cetinu ve středu mírně posilovaly, právě směrem k nabídkové ceně z června. Cena vyrostla zhruba o dvě procenta na 170 korun.

Mlynář naproti tomu zopakoval, že v oddělené maloobchodní části, tedy v O2, PPF svůj podíl zvyšovat nehodlá a na rozdíl o Cetinu půjde čistě o finanční investici.

Debata bez Vodafonu

Cetin ve středu svolal obří akcii pro asi dvě stovky svých obchodních partnerů do Kláštera sv. Anežky v centru Prahy, kde se snažil rozptýlit obavy z přílišného propojení mezi operátorem O2 a právě Cetinem, který vlastní masivní datovou infrastrukturu, kterou kromě O2 využívají i další operátoři na trhu.

Obě firmy, které vznikly rozdělení „staré“ O2, majetkově kontroluje PPF a trhem tak kolují obavy, že operátor O2 bude ve vztahu k Cetinu zvýhodňovaný. I proto diskuzní panel nesl jméno „Cetin - partner, nebo konkurent“.

Debaty, kterou moderoval Kellnerův hlavní lobbista Vladimír Mlynář, se účastnili předseda regulátora ČTÚ Jaromír Novák, generální ředitel O2 Tomáš Budník, šéf Cetinu Petr Slováček, vykonný ředitel internetového sdružení CZ.NIC Ondřej Filip a šéf T-Mobilu Milan Vašina. V opatrné debatě účastnicí, zejména Novák s Vašinou vyjádřili určité obavy, nicméně v závěru se shodli, že z rozdělení starého O2 může ve finále těžit celý trh.

Zajímavé je, že účast v debatě odmítl třetí operátor Vodafone. „Několikrát jsme žádali o účast generálního ředitele Vodafonu Baleshe Sharmu, vždy odmítl. Tomu moc nerozumím,“ podivil se na úvod debaty Mlynář.

Vodafone s PPF válčí na více frontách. Napadá mimo jiné podmínky, za kterých se má O2 prodloužit užívání důležitých frekvencí. Stejně tak kritizuje sdílení sítí mezi O2 a T-Mobilem, které podle nich poškozuje tržní prostředí. Jako třetí a nejmenší operátor je totiž v obtížné situaci, kdy proti němu stojí aliance dvou největších konkurentů. A postavení Cetinu je pro ně dalším trnem v oku.

„Společnost Cetin je i po oddělení od společnosti O2 ovládána stejným vlastníkem, proto je zřejmá koordinace strategií a řízení obou oddělených společností. Tuto obavu vyjadřuje také předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže v dopise z 24. června 2015 adresovaném ČTÚ,“ říká k tomu Markéta Kuklová, mluvčí Vodafonu.

Cetin podle ní prozatím nenavrhl vytvořit kontrolní mechanizmy a dozorčí orgány, které by zajistily férové a rovné chování firmy vůči všem odběratelům jeho velkoobchodních služeb. Kvůli těmto námitkám se firma odmítla účastnit diskuze.