Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PPF hrozí definitivní vyřazení z obří ekologické zakázky

  8:24aktualizováno  8:24
Konsorcium PPF Advisory usilující o získání zakázky na sanaci ekologických škod zřejmě definitivně vypadne ze zhruba čtyřicetimiliardového tendru. Antimonopolní úřad má už k dispozici znalecké posudky, zda je možné konsorcium, vyřazené ministerstvem financí, vrátit do soutěže. Posudky mluví spíše v neprospěch PPF.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Píší o tom dnešní Lidové noviny. Podle nich tomuto nasvědčuje fakt, že skupina PPF požádala o prodloužení lhůty k vyjádření. vedle ní mohlo o protáhnutí lhůty požádat už jen ministerstvo financí, které ale této možnosti nevyužilo. "My budeme respektovat stanovisko ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže). Rozhodně to nejsme my, kdo by chtěl něco odkládat či doplňovat," řekl deníku ministr financí Miroslav Kalousek.

Oficiální vyjádření PPF se listu získat nepodařilo. Podle informací z ministerstva financí, které má posudky rovněž k dispozici, vyznívají v neprospěch vyřazeného konsorcia PPF.

Antimonopolní úřad se už druhým vyloučením konsorcia zabývá od letošního srpna. V prvním případě antimonopolní úřad sdružení loni v říjnu vyhověl a vrátil jej do hry o zakázku. Ministerstvo financí sdružení vyloučilo podruhé letos v červenci.

Antimonopolní úřad chce rozhodnout v lednu

Šéf ÚOHS Petr Rafaj nechtěl deníku sdělit, zda námitku podala skutečně PPF, ale z jeho vyjádření je patrné, že námitka s vyzněním posudků souvisí. "Pokud oni vznesou oprávněné námitky třeba ve smyslu, že znalec vše neposoudil, a my zjistíme, že je námitka oprávněná, musíme to vrátit znalci. Rozhodnutí (o možném odkladu) budeme teprve vydávat," řekl Rafaj s tím, že rozhodnutí by mělo padnout do půlky či konce ledna.

Rozhodnutí o vyřazení či vrácení PPF do hry je podle listu klíčové pro celou vládu. Až po verdiktu antimonopolního úřadu totiž může kabinet rozlepit obálky s nabídkami. Premiér Petr Nečas chce poté smést tendr ze stolu, protože podle něj ekozakázka ohrožuje důvěryhodnost vlády a její podoba se musí změnit. Premiér navrhl zakázku rozdělit do několika menších tendrů podle způsobu likvidace a nebo místa.

Proč zakázka vznikla

Stát se zavázal, že vlastníkům zamořených území zaplatí za odstranění ekologických škod. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Ministerstvo již dříve uvedlo, že se díky tendru, vyhlášeném na konci roku 2008, podaří částku snížit. Podle listopadového odhadu České inspekce životního prostředí by sanace zamořených území přišla zhruba na 40 miliard Kč.

Pokud by se ekologické škody odstraňovaly podle současné praxe, tedy zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům.

O zakázku mají zájem čtyři uchazeči - Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, společnost Environmental Services ze skupiny J&T a konsorcium PPF Advisory, AVE CZ, Dekonta a Ecosoil Süd, který na podzim zkrachoval (jeho roli spočívající v praktické likvidaci škod by v případě vítězství konsorcia převzala americká společnost CH2M Hill).

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Musíme zatopit údolí řek, nabízí recept na boj se suchem hydrolog Janský

Hydrolog Bohumír Jánský je profesorem na Přírodovědecké fakultě na Univerzitě...

V boji se suchem by se Češi měli vrátit k osvědčeným postupům svých předků. Kromě budování nových nádrží také obnovit...

Bere sedativa, narozeniny tráví v práci. Musk se hroutí pod problémy Tesly

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk na snímku z února 2018

Uplynulý rok zhodnotit ředitel a zakladatel Tesly Elon Musk jako nejnáročnější a nebolestivější ve své kariéře. V práci...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

Pivo láme rekordy. Stoupá zájem o nealkoholická i pivní mixy

Ilustrační snímek

Říká se, že tropická vedra spotřebě piva škodí. Letošní léto zatím potvrzuje výjimku z pravidla. V červenci se prodeje...

Najdete na iDNES.cz