Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Práce v EU: hromadný úprk nepřišel

  1:00aktualizováno  1:00
Se slovníkem v podpaží a lékařským kufříkem v ruce loni opustilo republiku několik set českých lékařů. Jedním z nich byl třiatřicetiletý Ondřej Zíka, anesteziolog z Jihlavska, který teď dává pacientům počítat ovečky v němčině.
Doktor, lékař, nemocnice, operace

Doktor, lékař, nemocnice, operace - Lékař, nemocnice - ilustrační foto | foto: MF DNES

"Odjel jsem za lepšími finančními a pracovními podmínkami," říká.

Od loňska pracuje nedaleko Saské Kamenice - jen několik desítek kilometrů od českých hranic - a letos v únoru za ním přijela i manželka s dítětem.

"Nelituji a jsem rád, že jsem ten krok udělal. Plánujeme, že tady čtyři až pět let zůstaneme," dodává.

Za vyšším platem a nadějí na lepší budoucnost odjelo podle šéfa České lékařské komory Davida Ratha loni kolem 500 lékařů, třikrát více než v roce před rozšířením Unie.

Nejčastěji se vydali do Německa a Británie. "Je to varovný trend, dramatičtější v okresních nemocnicích, kde při odchodu lékařů mohou zavřít celá oddělení," říká David Rath. A v jejich stopách šli i zubaři, ošetřovatelé nebo zdravotní sestry.

Uvolněné - i když ve většině zemí jen zdánlivě - pracovní hranice odlákaly z Česka tisíce lidí. Jejich počty nikdo nesleduje, až na Británii, kde se zaměstnanci z nových zemí EU musí registrovat.

Od května do prosince se takto přihlásilo k práci v Británii necelých devět tisíc Čechů z celkem 130 tisíc nově příchozích. Daleko více po otevření hranic hledali práci na západě Poláci, ale i Slováci nebo obyvatelé Pobaltí.

Lidé, kteří byli ochotni začít za hranicemi nový život, byli většinou mladší 34 let. Podle britských statistik šli nejčastěji pracovat do pohostinství, ujali se také při kvalifikovanější práci ve středním managementu a v zemědělství.

"Často tam už lidé mají nějaké kontakty nebo známé, kteří jim pomohou s ubytováním," popisuje Dagmar Procházková z vyhledávacího centra Eures, které pomáhá lidem najít práci v Evropě. "Češi jezdí nejvíce do Británie a také do Německa, ale tam je to složitější," dodává.

Jen Británie, Irsko a Švédsko se nezalekly hrozby přílivu levné pracovní síly z východu. Zatím neřekly, zda toho nelitují. Ostatní země si daly dvouletou lhůtu na rozmyšlenou, při které vše zůstává při starém.

V příštím roce se rozhodnou, jestli v politice zavřených dveří budou pokračovat. Volně můžeme pracovat také v devíti zemích, které do Unie vstoupily s Českem Personální agentury, které lidi na západ nabírají, říkají, že není pravda, že západ hodlá využít láce východních pracovníků. Naopak je potřebuje tam, kde chybějí vlastní lidé.

"Poptávka po řemeslně zdatných lidech je velká v mnoha odvětvích. Nyní nabíráme do Anglie řidiče autobusů," říká Milan Novák, šéf české pobočky agentury Grafton. "Jde o stovky míst a zoufalí zaměstnavatelé nabízejí Čechům i kurzy angličtiny a zaškolení," dodává Novák.

Nábory probíhají buď v Anglii či Irsku, nebo zaměstnavatel přijede do Česka sám, případně udělá pohovor po telefonu. Podle Nováka se uchazeči o práci většinou chtějí po určité době vrátit domů. "Jen nízké procento lidí odjíždí s úmyslem usadit se natrvalo," podotýká.

Nejezdí jen mladí. "Přijíždějí i lidé nad 40 a 50 let a fakticky tady začínají nový život," říká Šárka Andersonová, která v Anglii nabírá pečovatele ke starým lidem. "Kolem Vánoc byl klid, ale už se zájem začíná opět zvedat," dodává.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz