Sklad Amazonu - ilustrační snímek.

Sklad Amazonu - ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Mohou se zbláznit, hodnotí práci skladníků v Amazonu britský profesor

  • 342
Skladníci ve skladu britského Amazonu za směnu nachodí téměř 18 kilometrů. Na splnění objednávky mají 33 sekund a pokud se spletou, ozve se nepříjemné pípání. "Jsme stroje, roboti," přirovnal práci reportér BBC, který si ji anonymně zkusil. Podle odborníka může dokonce poškodit psychiku.

Ve skladu britského internetového obchodu Amazon je před Vánocemi skutečně rušno. Firma musela v Británii přijmout 15 tisíc agenturních zaměstnanců, aby zvládla plnit objednávky zákazníků.

Jedním ze skladníků se na noční směnu stal reportér BBC Adam Littler (23), který si dění natáčel na skrytou kameru. Michael Marmot, uznávaný britský odborník na problematiku stresu v zaměstnání, po zhlédnutí filmu soudí, že tato práce může způsobit duševní onemocnění.

"Charakteristika této práce a předložené důkazy ukazují na zvýšené riziko vzniku mentálního a fyzického onemocnění," zhodnotil profesor pro BBC. Amazon namítá, že bezpečnost zaměstnanců je na prvním místě. Práce je podle firmy "podobná zaměstnáním v mnoha dalších továrnách a nepředstavuje rizika dušeních a fyzických chorob."

17 kilometrů za směnu

Skladník v utajení Littler dostal funkci sběrače, kteří musí na téměř 80 tisíci metrech čtverečních rychle plnit objednávky. Co má kde vzít a naložit do vozíku, se dozvídal v hlášeních do sluchátek. Na splnění úkolu měl v průměru 33 sekund. "Sami nemyslíme, možná nám nevěří, že toho jsme jako lidé schopni," zhodnotil Littler, který sám sebe v práci popsal jako robota.

Skener, který měl reportér; alias skladník k dispozici, změřil jeho efektivitu a výsledek poslal manažerům. Byl však příliš nízký a bylo mu řečeno, že může čelit disciplinárnímu řízení.

"Nachodil jsem téměř 11 mil (17,6 km, poznámka redakce). Jsem absolutně rozbitý. Abych byl upřímný, nejvíc mě trápí nohy," dodal Littler po více než desetihodinové šichtě. Za práci dostával odměnu 8,25 liber za hodinu, tedy v přepočtu 270 korun.

Například zaměstnanci německých skladů světového internetového prodejce  chtějí kvůli náročné práci víc peněz. Na adventní období chystají vlnu stávek, jež mají zablokovat dodávky vánočních dárků.

Ohromné sklady chce Amazon stavět také v Česku. Hala o rozloze 95 tisíc metrů čtverečních (tedy na ploše zhruba třinácti fotbalových hřišť) má vyrůst v blízkosti Letiště Václava Havla a fungovat by měla začít v druhé polovině roku 2014. Stejný sklad vznikne také u Brna.