Další Prachařův terč na vyhození: šéf Drážní inspekce Šigut

  15:13aktualizováno  15:13
Ministr dopravy Antonín Prachař chce ve středu na vládu přinést na poslední chvíli materiál, který odvolá generálního inspektora Drážní inspekce Romana Šiguta. Současně jmenuje na jeho místo Oldřicha Mazánka. Prachařův plán potvrdilo několik zdrojů MF DNES. Mazánek byl před dvěma týdny vyhozen z ČD Cargo.

Podle ministra dopravy Antonína Prachaře by snížení počtu sjezdu zlevnilo obchvat Budějovic o jednu miliardu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Přípravu na vyhození Romana Šiguta začal Prachař už v září, kdy do Drážní inspekce poslal kontrolu. V úterní tiskové zprávě oznámil, že kontroloři našli vážné pochybení, které však sám Šigut odmítá.

„Odborníci Ministerstva dopravy zjistili v rámci řádné veřejnosprávní kontroly na Drážní inspekci několik pochybení,“ napsalo ministerstvo v tiskové zprávě. Až do 18. listopadu přitom běží termín pro podání námitek. Není přitom běžné, aby ministerstvo ještě před ukončením kontroly začalo uvádět, že kontrola dopadla špatně, zvláště když nejsou zapracované námitky.

„Do té doby mi nepřísluší cokoliv komentovat, nicméně přiznávám zklamání z veřejných prohlášení některých vedoucích pracovníků Drážní inspekce, kteří v průběhu kontroly osočili ministerstvo dopravy z účelovosti a podjatosti. Je vysoce neprofesionální, aby si státní organizace a instituce posílaly vzkazy přes média, zvláště ve chvíli, kdy proces, ke kterému se vyjadřují, nebyl dokončen,“ řekl Prachař.

Generální inspektor Roman Šigut už v pátek odeslal ministrovi i premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dopis, ve kterém upozorňuje na nestandardní kroky ministerské kontroly.

„Ministerstvo od nás chtělo některé dokumenty, na které nemělo nárok. Kdybychom je poskytli, chovali bychom se nezákonně. Navíc kontroloři odmítli u dokladů, které od nás odnášeli pryč, vystavit potvrzení, jak jim ukládá zákon. Tak jsme jim to nedovolili a trvali na tom, že je budou studovat u nás,“ řekl Šigut. Podle něj totiž odbor kontroly na Ministerstvu dopravy účelově lže a manipuluje fakta.

Novým generálním inspektorem má být jmenován Oldřich Mazánek, který vedl do konce října ČD Cargo. Na popud Prachaře ho vedení Českých drah odvolalo. Prachař už tehdy uvedl, že pan Mazánek má jako dlouholetý odborník místo na české železnici. To už mu Prachař zjevně našel.

Drážní inspekce zaměstnává 53 lidí, její rozpočet je 33 milionů korun. Na starosti má vyšetřování nehod na železnici i preventivní kontroly, které mají možným nehodám zabránit. Podle návrhu drážního zákona ji chce stát výrazně ubrat pravomoci.

Ministerstvo dopravy navíc vyčítá Drážní inspekci, že provádí velké množství kontrol v provozu, což je v rozporu s evropskými právními předpisy. Šigut se brání tím, že jedná v souladu s českým zákonem o dráhách a to, že evropská směrnice s ním nekoresponduje, Drážní inspekce nezavinila. „Zřejmě budu první, kdo bude vyhozen za dodržování zákona, který jasně říká, že máme dělat státní dozor,“ doplňuje Šigut.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Na D1 u Humpolce se dělníci vrátí nejdříve v létě. Bude nová soutěž

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 103. kilometru dálnice D1 u Větrného...

Nová stavební firma se na rozestavěné dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem objeví nejdříve napřesrok v létě....

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Už by to nebyly dálnice, říká o zákazu jízdy kamionů vlevo šéf svazu dopravců

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

V návaznosti na kolaps dopravy na nejvytíženější české dálnici D1 oznámil ministr dopravy Dan Ťok záměr zakázat na...

Najdete na iDNES.cz