Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Práci v Česku nemá už přes půl milionu lidí, bude hůř

  9:00aktualizováno  17:04
Lidí bez práce v Česku opět v září přibylo. Na úřadech ke konci měsíce hledalo zaměstnání 500 812 lidí, míra nezaměstnanosti tak narostla o jednu desetinu na 8,6 procenta. Odborníci soudí, že budou firmy rozdávat výpovědi dál, ale pomalejším tempem.
Nezaměstnaný muž na Úřadu práce. Ilustrační foto

Nezaměstnaný muž na Úřadu práce. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Zatímco na počátku roku se míra nezaměstnanosti razantně zvyšovala, nyní se zvyšuje pozvolně. S poklesem míry nezaměstnanosti ale v následujících měsících nemůžeme počítat," odhaduje analytička Raiffeisen Bank Helena Horská.

V srpnu byla nezaměstnanost na úrovni 8,5 procenta, v září před rokem 5,3 procenta. Ve srovnání s loňskem tak letos nemá práci o 186 tisíc lidí více. Poměr mužů a žen bez práce je vyrovnaný. O jedno pracovní místo se uchází průměrně 12,9 lidí.

Mapka nezaměstnanosti

Z evidence úřadů během září odešlo přes 73 tisíc lidí, z tohoto počtu si novu práci našlo 46 tisíc, což je o 12 tisíc více než v srpnu. Z toho se dá usuzovat, že kromě propouštění se objevilo více nových pracovních příležitostí. Přesto je volných pracovních míst nejméně od března 2000.

Na druhou stranu přes dvacet tisíc lidí, kteří byli vyřazeni z úřadů, nikoliv proto, že si našli práci, jsou dlouhodobě nezaměstnaní.

Ekonomové očekávají další nárůst nezaměstnanosti ještě v době, kdy už hospodářství začne oživovat. "Přestože v příštím roce očekáváme mírné ekonomické oživení, míra nezaměstnanosti ještě poroste. Na konci letošního roku očekáváme míru nezaměstnanosti na 9,5 %. Nejvyšší nezaměstnanost čekáme v polovině roku 2010," dodala Horská.

"Na další růst nezaměstnanosti se musíme připravit zejména v zimě, kdy se k hospodářským problémům přidají standardní negativní sezónní vlivy. Letošní negativní vliv propouštění ve stavebnictví bude enormní. V únoru bychom tak měli být s mírou nezaměstnanosti už nad 10 %," míní analytik Vladimír Pikora.

Nejhůře je v Prostějově, nejlépe v Praze

Nejvíce vzrostl počet nezaměstnaných v okresech Prostějov (o 9,8 %), Benešov (o 8,1 %) a Praha-východ (o 7,4 %). Celkem zhoršení ohlásilo 62 úřadů práce. Na dalších patnácti se ale situace zlepšila. Nejvýrazněji poklesla nezaměstnanost v okrese Pelhřimov (o 4,2 %) a Havlíčkův Brod (o 1,9 %).

Práce se nejhůře shání v okrese Most (nezaměstnaných je 16,6 %), Karviná (14,5 %), Šumperk (14,2 %), Bruntál (14,1 %), Hodonín (14,0 %) a Děčín (13,8 %).

Vývoj nezaměstnanosti

Podporu v nezaměstnosti vyplatily úřady necelým 178 tisícům lidí, to znamená 35,5 procentům všech evidovaných nezaměstnaných. Je to mírné zhoršení oproti minulému měsíci a zlepšení oproti srpnu.

Bojíte se, že přijdete o místo?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. října 2009. Anketa je uzavřena.

NE 2425
ANO 2171
Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Najdete na iDNES.cz