Policisté odvádějí Petra Sisáka  z budovy policie na pražském Perštýně.

Policisté odvádějí Petra Sisáka z budovy policie na pražském Perštýně. | foto: Petr Topič, MAFRA

Prahu 10 přišly investice v podvodné Key Investments na 123 milionů

  • 18
Zastupitelstvo Prahy 10 se v pondělí celé odpoledne snažilo vyrovnat s minulostí. Po mnohahodinové hádce rozhodlo se ztrátou prodat dluhopisy, jež pro město v roce 2009 koupila podvodná brokerská společnost Key Investments. Městská část přijde celkem o 123,5 milionu korun.

Verdikt prošel v tajném hlasování s těsnou většinou jednoho hlasu. Před osmi lety do zmíněných papírů vložila 210,5 milionu. V pondělí ale zastupitelé neměli na výběr.

Řešili, zda akceptovat nabídku firmy NSG Investments na odkup dluhopisů Via Chem Group za 30 procent původní hodnoty. A nabídku firmy Charlton finančníka Pavla Tykače na odkup dluhopisů E Side Property za půlku nominálu.

Toxické dluhopisy Key Investments

E Side Property
Firma, která stavěla arenu Eden ve Vršovicích. Vydala dluhopisy, splatné v roce 2024. Praha 10 jich nakoupila za 117 milionů korun, investovaly do nich i další města a obce.

Firma dnes nemá reálný majetek. Stadion před lety vyvedla přes spřízněné firmy z dosahu věřitelů. V pondělí oznámila, že není schopná splácet úrok z dluhopisů.

Via Chem Group
Měla podíl v ústecké chemičce Spolchemie. Je personálně propojená se skupinou kolem Petra Sisáka, který od loňského ledna čelí spolu s dalšími 13 lidmi obvinění z finančních machinací.

Od roku 2014 je Via Chem Group v úpadku, věřitelům dluží téměř dvě miliardy korun. Key Investments nakoupila její dluhopisy Praze 10 za 94 milionů.

Borsay
Leasingová firma, pronajímala technologie chemičce Setuza. V jejím vedení se objevovali lidé z okruhu advokáta Petra Sisáka.

Dluhopisy Borsay nakoupila firma Key Investments pro několik měst včetně Prahy 10, ta se jich ale už dříve zbavila. Firma zkrachovala roku 2013, nyní je v konkurzu.

Nechat si tyto papíry znamená riziko, že z nich nebude žádný výnos. Via Chem je v konkurzu. E Side v pondělí oznámila, že není schopna proplácet úrok z dluhopisů, splatných v roce 2024. „Spousta odborných stanovisek, která jsme dostali, se přiklání k variantě prodat,“ řekl MF DNES místostarosta Tomáš Pek.

O prodeji hlasovalo notně prořídlé zastupitelstvo. Jednání už odpoledne demonstrativně opustila rozzlobená opozice. „Nejsme proti prodeji. Ale chceme také, aby se konečně hledali i viníci ztráty. Dnešní rada má zažalovat radu, která ten obchod kdysi schválila,“ říká Pavel Mareš, jeden ze zastupitelů, kteří ze schůze odešli, když neprosadili usnesení o hledání viníků.

Ztráty z Key Investments sčítali či sčítají na řadě radnic, jež Key Investments kdysi svěřily peníze.

Zastupitelé Prahy 10 měli v pondělí v rukou vedle jiných posudků i dobrozdání právníka Petra Kubíčka, který jim radil prodej. Kubíček podobně radil i Praze 6, jež své nešťastné dědictví po Key Investments prodala rovněž s velkou ztrátou loni v červnu

Opozice na radnici Prahy 10 ale odmítla bez reptání následovat Prahu 6. „Nejsme v situaci Prahy 6, která do dluhopisů s Key Investments dávala peníze v roce 2006, tedy v době, kdy se nevědělo, že jde o nedůvěryhodnou firmu,“ říká Mareš.

Praha 10 s Key Investments začala spolupracovat až o tři roky později. To už před touto brokerskou firmou varovala ČNB a objevovaly se indicie, že Key Investements nakupuje za peníze svých klientů pochybné cenné papíry firem, jež jsou kapitálově propojené.

Vše nasvědčuje tomu, že Key Investments v určité fázi vývoje ovládla zájmová skupina kolem Petra Sisáka a Ivo Haly – právníků stíhaných od loňského ledna kvůli finančním a insolvenčním machinacím. Spolu s nimi policie obvinila dalších 12 lidí, jde o jednu z nejrozsáhlejších trestních kauz svého druhu. S Key Invesments ale původně spolupracovala řada radnic, Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna či polostátní firma ČEZ. O peníze přišli i soukromí investoři, například Sokolovská uhelná.

Vše nasvědčuje tomu, že Key Investments měla silnou politickou podporu, zřejmě proto měla úspěch u radnic. Právě Key Investments v roce 2005 pomohla expremiérovi Stanislavu Grossovi při akciových obchodech, na nichž po svém politickém pádu bleskově vydělal 90 milionů korun. Ke Key Investments měli blízko také lidé z okruhu Václava Klause. Jeho think tank CEP patřil k jejím klientům a jako jeden z mála dostal vložené peníze zpět.

Key Investments nakonec přišla o brokerskou licenci, zkrachovala a tři členy jejího představenstva poslal soud koncem loňského roku do vězení. Podle zatím nepravomocného rozsudku způsobili 45 klientům souhrnnou škodu 873 milionů.

Právě proto chce opozice Prahy 10 zjistit, kdo před osmi lety v jejich městské části za Key Investments lobboval. „Nejde jen o investici do dluhopisů Via Chem a E Side. Ale i o to, že ještě v roce 2010 chtělo tehdejší vedení vložit do Key Investments dalších 300 milionů korun, přijali k tomu dokonce usnesení,“ říká Mareš.

Na operaci nakonec nedošlo, přesto opozice Prahy 10 žádá staré události znovu prošetřit.