Starosta Prahy 13 a poslanec za ODS David Vodrážka tvrdí, že Praha 13 dostala zpět svoji investici i s úroky.

Starosta Prahy 13 a poslanec za ODS David Vodrážka tvrdí, že Praha 13 dostala zpět svoji investici i s úroky. | foto: Dan Materna, MAFRA

Praha 13 získala zpět peníze z Key Investments, tvrdí Vodrážka

  • 50
Třináctému pražskému obvodu se podařilo uhasit požár kolem aféry spojené s firmou Key Investments. Tvrdí to alespoň její starosta David Vodrážka. Podle něj má Praha 13 všechny investované peníze zpět včetně úroků.

Kolik investovaly

Praha 6 zhruba 450 milionů korun, 195,4 miliony korun jí již firma vyplatila
Praha 13 přes 200 milionů korun, nyní tvrdí, že peníze získala zpět
Praha 10 firmě svěřila 200 milionů korun

"Celkem se nám vrátilo 206 855 329 korun. Tedy investovaná částka i s úroky. Všechny peníze už máme na účtě," řekl MF DNES starosta třináctého pražského obvodu a poslanec David Vodrážka.

Přitom ještě v březnu Praha 13 bila na poplach. Stejně jako Praze 6 a Praze 10 uvázly její investice ve firmě Key Investments. Ta měla pověření zobchodovat volné prostředky těchto městských částí. Nakládání s nimi ale skončilo tím, že firma přišla o licenci obchodovat s cennými papíry.

Začalo se spekulovat, že stamiliony z veřejných peněz jsou v ohrožení. Firma to popřela, nicméně městské části si najaly právníky, aby peníze dostaly zpět.

To, že Praze 13 se to povedlo, připisuje Vodrážka březnové lhůtě, kdy vypršela smlouva, vyjednávání s Key Investments a tomu, že Praha 13 použila jiný typ smluv než zbylé městské části.

"Smlouva byla o obhospodařování investičních nástrojů," uvedl politik. Praha 6 a Praha 10 mají s Key Investments smlouvu o nákupu cenných papírů.

Key Investments

O firmě se poprvé začalo mluvit v roce 2007. Její sesterská společnost na Slovensku půjčila zhruba 10 milionů korun expremiéru Stanislavu Grossovi. Gross za ně koupil akcie firmy Moravia Energo, na kterých později zázračně zbohatl. Slovenskou pobočku poté koupila pojišťovna Maxima, personálně propojená s lidmi kolem Via Chemu a Spolchemie. Jejich cenné papíry Key Investments nakoupila do portfolií svých klientů. Tuzemskou Key Investments vlastnila v minulých letech firma Efficient Investments, jež dříve zaměstnávala blízké spojence zakladatele ODS a prezidenta ČR Václava Klause. Nynější kancléř prezidenta Jiří Weigl v ní před pěti lety působil jako ředitel, člen bankovní rady a bývalý Klausův poradce Robert Holman řídil její českou pobočku. Nyní jsou vlastníci Key Investments neznámí s výjimkou 31 procent v rukou ředitele firmy Daniela Brzkovského. Klienty firmy jsou často města či kraje, kromě pražských radnic spravuje peníze Lázním Bohdaneč či Sokolovu.

Kauzu v minulosti využila opozice a žádala okamžitý odchod exstarosty Prahy 6 Tomáše Chalupy z funkce ministra životního prostřední a Davida Vodrážky z postu poslance. Chalupův odchod žádala také část koaliční TOP 09. Proti tomu se ale postavil premiér Petr Nečas.

Kauzu Key Investments provázejí pochybnosti. Média již dříve upozornila, že vlastníky společnosti není možné dohledat. Firma navíc investovala do akcií ztrátových společností Via Chem Group a Spolchemie. Radnice od spolupráce s touto společností neodradilo ani varování v podobě pokut. Od roku 2003 jich několik uložila firmě Key Investments Komise pro cenné papíry.

,