Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha hledá akcie za sedm miliard

  19:24aktualizováno  19:24
Hlavní město má ve svém majetku neuvěřitelný nepořádek. Z informací, které má MF DNES k dispozici, vyplývá, že město nemá akcie své společnosti Kongresové centrum Praha (KCP). Účetní hodnota akcií společnosti, které patří bývalý Palác kultury, přesahuje sedm miliard korun.
Hlavní město má ve financích chaos. Ilustrační foto

Hlavní město má ve financích chaos. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Akcie KCP neexistují v zaknihované podobě a z inventurního soupisu finančních investic magistrátu plyne, že akcie ani zatímní listy nebyly zřejmě ani vydány," uvedli kontroloři z magistrátu ve zprávě pro vedení města.

Zpráva vznikla po několika týdnech marného pátrání po akciích společnosti, která vznikla už v roce 1995 jako nástupce příspěvkové organizace Palác kultury.

"Ta věc není dramatická. Chybu minulého managementu, který měl akcie vydat, napravíme nyní. Máme právní podklady k tomu, že jejich vydání nic nebrání," říká Jan Bürgermeister z ODS, náměstek primátora a předseda představenstva Kongresového centra.

Podle členů kontrolního výboru, který zprávu dostal na stůl, však neexistence akcií představuje pro město vážný problém. Město například zvažuje prodej části Kongresového centra a bez akcií není ani co prodávat.

"Není jak a čím prokázat vlastnictví společnosti Kongresové centrum," říká Jiří Kaňák, zastupitel za Evropské demokraty. "Chybí i zatímní listy, které fungují jako poukázka na akcie při vzniku společnosti," dodává.

Kaňák upozorňuje, že akcie, které nyní nikdo nenašel, mohly být přesto vydány a použity jako záruka na půjčku Kongresovému centru. Transakci by však muselo schválit zastupitelstvo a to o ní nejednalo.

"Tato chyba ohrožuje chod celé společnosti. Nechápu, jak se na to mohlo přijít teprve až po několika letech," říká Markéta Reedová (ED), členka kontrolního výboru.
Cenné papíry ve vlastnictví Prahy spravovala soukromá společnost Epic. Za to, aby vše bylo v pořádku, dostává čtyři miliony korun ročně.

"A to už několik let. Měli zjistit, že akcie neexistují," uvedl Kaňák. S touto společností však město před několika měsíci spolupráci ukončilo. "Nebylo to však z těchto důvodů," řekl Bürgermeister.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...Najdete na iDNES.cz