Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha hledá akcie za sedm miliard

  19:24aktualizováno  19:24
Hlavní město má ve svém majetku neuvěřitelný nepořádek. Z informací, které má MF DNES k dispozici, vyplývá, že město nemá akcie své společnosti Kongresové centrum Praha (KCP). Účetní hodnota akcií společnosti, které patří bývalý Palác kultury, přesahuje sedm miliard korun.
Hlavní město má ve financích chaos. Ilustrační foto

Hlavní město má ve financích chaos. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Akcie KCP neexistují v zaknihované podobě a z inventurního soupisu finančních investic magistrátu plyne, že akcie ani zatímní listy nebyly zřejmě ani vydány," uvedli kontroloři z magistrátu ve zprávě pro vedení města.

Zpráva vznikla po několika týdnech marného pátrání po akciích společnosti, která vznikla už v roce 1995 jako nástupce příspěvkové organizace Palác kultury.

"Ta věc není dramatická. Chybu minulého managementu, který měl akcie vydat, napravíme nyní. Máme právní podklady k tomu, že jejich vydání nic nebrání," říká Jan Bürgermeister z ODS, náměstek primátora a předseda představenstva Kongresového centra.

Podle členů kontrolního výboru, který zprávu dostal na stůl, však neexistence akcií představuje pro město vážný problém. Město například zvažuje prodej části Kongresového centra a bez akcií není ani co prodávat.

"Není jak a čím prokázat vlastnictví společnosti Kongresové centrum," říká Jiří Kaňák, zastupitel za Evropské demokraty. "Chybí i zatímní listy, které fungují jako poukázka na akcie při vzniku společnosti," dodává.

Kaňák upozorňuje, že akcie, které nyní nikdo nenašel, mohly být přesto vydány a použity jako záruka na půjčku Kongresovému centru. Transakci by však muselo schválit zastupitelstvo a to o ní nejednalo.

"Tato chyba ohrožuje chod celé společnosti. Nechápu, jak se na to mohlo přijít teprve až po několika letech," říká Markéta Reedová (ED), členka kontrolního výboru.
Cenné papíry ve vlastnictví Prahy spravovala soukromá společnost Epic. Za to, aby vše bylo v pořádku, dostává čtyři miliony korun ročně.

"A to už několik let. Měli zjistit, že akcie neexistují," uvedl Kaňák. S touto společností však město před několika měsíci spolupráci ukončilo. "Nebylo to však z těchto důvodů," řekl Bürgermeister.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Najdete na iDNES.cz