Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha je město nových aut

  9:53aktualizováno  9:53
Pražané si nejvíce kupují nová auta a nejčastěji své vozy mění za nové typy. Například škodovky 120, které drží pohromadě často už jen silou vůle, nejsou na pražských silnicích často k vidění. Nejezdí tady ani mnoho vraků aut zahraničních značek. V hlavním městě také připadá na jedno auto nejméně lidí.
V Praze jezdí nejnovější auta. Ilustrační foto

V Praze jezdí nejnovější auta. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podle statistik patří vozový park v metropoli k nejmladším v celé zemi.

"Průměrný věk osobních automobilů byl loni v Praze dvanáct celých sedmdesát šest setin roku," říká Pavel Ešner ze Sdružení automobilového průmyslu.

V celém Česku jsou přitom auta v průměru o rok starší. V Pardubickém kraji, kde mají vozový park úplně nejstarší, pak o celé dva roky.

Nejmladší auta se loni pohybovala v okrese Praha-západ, naopak nejstarší, s průměrným věkem 13,02 roku, jezdila v sousedním okrese Praha-východ.

Zatímco v letech 2000 a 2001 klesal průměrný věk vozů, protože se lidé zbavovali starých aut Škoda či značek pocházejících ze zemí bývalého východního bloku, v posledních letech průměrný věk pražských aut opět pomalu stoupá.

Stárnutí způsobuje dovoz ojetin
"Zvyšuje se dovoz ojetých automobilů ze zahraničí, které přispívají ke stárnutí vozového parku," vysvětluje Ešner.

O tom, že se autobazarům skutečně daří, svědčí i jejich obrat. "Přesné číslo nesmím sdělit, ale mohu říci, že náš prodej oproti loňskému pololetí výrazně vzrostl," přiznává mluvčí autobazaru AAA Auto Petr Nešpor.

Pražané nejčastěji usedají do škodovek - tato značka je nejoblíbenější v celém Česku. Jezdí jich celkem 1,78 milionu, tvoří skoro 45 procent vozového parku v zemi. Nejčastěji na silnicích potkáte felicii, v závěsu za ní se drží Škoda 120.

Motorek je méně
Zatímco v počtu osobních automobilů kraluje metropole vysoko nad všemi kraji, motocykly se v pražských ulicích prohánějí jen zřídka.

"Loni bylo v Praze hlášeno 61 145 motocyklů, ale třeba sousední střední Čechy měly téměř dvojnásobek - konkrétně 103 043 kusů," uvedla Eva Vojtová z Českého statistického úřadu.

Podle Vojtové je to především tím, že hodně lidí z okolí Prahy užívá menší a levnější motocykly jako běžnou dopravu na cesty do práce. "V Praze si motorkáři pořizují finančně náročnější stroje, proto je jich méně," podotýká Vojtová.

S vysokým počtem automobilů souvisí i nehodovost.

V porovnání s ostatními kraji se v Praze stane nejvíce nehod, ale následky nejsou tak hrozivé jako na jiných místech republiky - v metropoli je nejméně mrtvých a těžce zraněných při haváriích na silnicích.

"Je to z části kvůli modernějšímu automobilovému parku," prohlásil před časem ředitel pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

Pivo při degustaci musím spolknout, ochutnávám od rána, říká kontrolorka

Kontrolorka piva Dana Hriczová pracuje v pivovaru Gambrinus už třicet let. (13....

Výroba piva je tak trochu alchymie, ale výsledek by měl být vždy stejný. Proto je třeba ho neustále kontrolovat a na...

Svatby jako řemen. Svatební agentury mají čím dál víc práce

Svatba pořádaná společností White Agency

Kdo tvrdí, že manželství není v módě, neví, o čem mluví. Jen loni bylo podle Českého statistického úřadu uzavřeno téměř...

Najdete na iDNES.cz