Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha: Kupte si byt s nájemníkem

  9:45aktualizováno  9:45
Doba, kdy měli Pražané možnost koupit si byt od městských částí za relativně nízkou cenu, pomalu končí. Byty jim již budou prodávány podle nového systému doporučeného magistrátem, tedy za vyšší cenu, a v případě jejich nezájmu může byt skončit ve vlastnictví úplně někoho jiného.
V případě nezájmu nájemníka si byt může stejně výhodně koupit někdo jiný. Ilustrační foto

V případě nezájmu nájemníka si byt může stejně výhodně koupit někdo jiný. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

 Na takový systém odprodeje do osobního vlastnictví přistoupila i pátá městská část. Od příštího týdne nabízí nájemníkům ve dvaadvaceti domech 606 bytů.

"Zatímco tak před třemi lety se cena za metr čtvereční pohybovala kolem pěti tisíc korun, dnes už to je kolem osmi tisíc korun. I přesto jsme se setkali s obrovským zájmem nájemníků," potvrdila radní Angela Morávková.

Jedná se v podstatě o doprodej bytového fondu městské části Praha 5 v této lokalitě. "Bydlíme na Barrandově tři roky a určitě bychom chtěli s manželem mít svůj byt. Pomalu si ho zařizujeme, a tak je rozhodně lepší investovat do vlastního než upravovat stále cizí prostory," nahlas uvažovala nájemnice Alena Zahradnická.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Praha 5 se snaží vyjít vstříc současným obyvatelům bytů. Proto jim také nechává půlroční dobu na rozmyšlenou. "Pokud se však rozhodnou dříve než za těch šest měsíců, bude kupujícímu poskytnuta sleva deset procent," podotkla Morávková.

Nájemník má na rozmyšlenou rok a půl
Město má zájem o rychlý prodej, proto zvýhodňuje ty nájemce, kteří nebudou s nákupem bytu otálet. "I přesto však stále existuje přednostní právo nájemníka. Pokud se v této lhůtě nerozhodne, počkáme s prodejem 18 měsíců."

Po tuto dobu nemůže radnice Prahy 5 prodat byt nikomu jinému. V případě, že ani po této době nepřistoupí nájemník na podmínky kupní smlouvy, městská část může bytovou jednotku nabídnout jinému zájemci. Přestože byt získá třetí osoba, nemusí mít lidé strach, že by přišli o bydlení.

Dosavadní nájemní smlouva zůstává stejná až na jiné jméno majitele. "Nájemník tak nebude ohrožen více než nájemce jakéhokoli jiného soukromého bytu," řekl advokát Stanislav Křeček.

Metr za osm tisíc
Domy budou prodávány po jednotlivých bytech za tržní cenu obsazeného bytu. Cena za metr čtvereční by se tak měla pohybovat kolem osmi tisíc korun. Takže například byt 3+1 se sedmdesáti metry čtverečními by nájemce přišel zhruba na půl milionu korun.

"Byty v těchto domech nebylo možné zařadit do privatizace, která na Barrandově začala roku 2001, protože byly mladší dvanácti let," vysvětlovala radní Morávková, proč je uvedených 22 domů prodáváno mimo rámec privatizace. "Cenu bytů jsme dělali podle znaleckých posudků," řekl starosta Prahy 5 Milan Jančík.

Byty se tak prodají včetně zastavěných pozemků. "Předpokládáme, že celkový výnos z prodeje bude 30 milionů korun," doplnila Morávková. Praha 5 už v rámci privatizace od roku 2001 prodala 3618 z celkových čtyř tisíc bytů. Jejich průměrná cena se dosud pohybovala kolem 5800 korun za metr čtvereční.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz