Nejlépe se Praha umístila v roce 2008, kdy byla podle Eurostatu šestým nejbohatším regionem Evropské unie.

Nejlépe se Praha umístila v roce 2008, kdy byla podle Eurostatu šestým nejbohatším regionem Evropské unie. | foto: Josef VostárekMAFRA

Praha je devátý nejbohatší region v EU, ukazují údaje Eurostatu

  • 45
Praha si v roce 2014 udržela postavení devátého nejbohatšího regionu v Evropské unii. Ukazují to čerstvé údaje statistického úřadu Eurostat. Nejbohatší z hlediska HDP na obyvatele je stále vnitřní Londýn, Lucembursko a Brusel. Českou metropoli předstihl Bratislavský kraj, který je šestý. Například Vídeň nebo Stockholm jsou ale v tabulce až za Prahou.

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele Prahy dosahoval v roce 2014 podle statistiky 173 procent průměru EU, přesně stejně jako v roce 2013. Praha už ovšem zažila i lepší umístění: v roce 2010 byla osmým, v roce 2009 sedmým a v roce 2008 dokonce šestým nejbohatším regionem EU.

Vnitřní Londýn je v tabulkách Eurostatu uveden dokonce dvakrát, jeho západní a východní část jsou brány odděleně. Západní vnitřní Londýn s HDP na hlavu na úrovni 539 procent unijní průměru byl na prvním místě, „chudší“ východní vnitřní Londýn se s 204 procenty dostal na páté místo. Lucembursko, jež má kolem půl milionu obyvatel, dosáhlo hodnoty 266 procent průměru EU, Brusel 207 procent a Hamburk 206 procent.

Ve statistice je 21 regionů, kde HDP na hlavu nejméně o polovinu přesahuje celounijní průměr. Naopak nejchudšími regiony byly v roce 2014 severozápad Bulharska, dosahující jen 30 procent, francouzský zámořský departement Mayotte s 31 procenty a další bulharské či rumunské oblasti. Z celkem 21 regionů pod polovinou unijního průměru bylo po pěti v Bulharsku, Rumunsku a Polsku, čtyři v Maďarsku a po jednom ve Francii a Řecku.

Eurostat připomněl, že pozici regionů v tabulce mohou do značné míry ovlivňovat lidé, které do nich dojíždějí za prací a zvyšují tak jejich hospodářskou výkonnost na úroveň, které by jen s „místními“ nikdy nedosáhly.

,