Boeing 747 Jumbo - Obří Boeing 747 po přistání na ruzyňském letišti. (19. srpna 2005) | foto: Michal Šula, MF DNES

Prahu letos navštíví rekordní počet turistů

  • 45
Česká metropole se těší stále většímu zájmu cizinců. Ještě před koncem letní sezony je už podle zkušeností z loňských let jasné, že Prahu tento rok navštíví rekordní počet cizinců. Odhady mluví o nárůstu deseti procent, to znamená oproti loňsku téměř čtyři sta tisíc lidí navíc.

Obří dvoupatrový letoun Boeing – 747 Jumbo se čtyřmi stovkami pasažérů na palubě přistál v pátek odpoledne po prvním přímém letu z Japonska na ruzyňském letišti. Zájem Japonců o českou metropoli a její památky stoupá, do Prahy přitom míří stále víc turistů nejen ze zemí jihovýchodní Asie.

Prvenství patří Britům
Loni navštívilo Prahu přes tři a tři čtvrtě milionu turistů. Nejvíc jich sem míří už třetím rokem z Velké Británie. Padlo tak prvenství sousedů z Německa, kteří nyní vedou pouze z pohledu celorepublikové návštěvnosti.

Z britských ostrovů loni přicestovalo přes šest set padesát tisíc lidí, skoro pětina ze všech zahraničních hostů v Praze. Následovali Francouzi s deseti procenty, Němci jsou na třetím místě s osmi procenty stejně jako Američané. Vyplývá to z údajů Asociace českých cestovních kanceláří. Mezi početnější skupiny návštěvníků lze zařadit i Italy, Holanďany a Japonce. Hlavním tahákem zůstávají památky.

Úroveň ubytování roste
Prahu loni navštívily téměř tři miliony devět set tisíc turistů, kteří zde dohromady strávili přes deset a půl milionu nocí.

"S ubytovacími službami panuje zřetelná spokojenost, zájem stoupá především o hotely vyšší kategorie," řekl Okamura, člen prezidia Asociace českých cestovních kanceláří. Nabídka kvalitního ubytování se přitom v Praze každoročně rozšiřuje.

Jen v minulém roce zde vzniklo dvacet sedm prvotřídních  hotelů. "V průměru zaplatí turista za noc v české metropoli 1 818 korun," dodal.

Co se týče útraty, na prvním místě se loni v metropoli umístili Japonci se 147 americkými dolary za osobu a den, těsně je následovali Rusové a na třetím místě Izraelci se 131 dolary.

Turistů v Praze stále přibývá
Prvenství Britů potvrzuje ze složení hostů Zuzana Střížková, manažerka hotelu Diplomat v Praze 6, který nabízí téměř čtyři sta pokojů. "Jejich počet stále roste. Pak následují Američané a Řekové, nečekaně také Korejci a Japonci," uvedla.

Česká metropole přitom patří v Evropě mezi jedno z mála velkoměst, kde o které se zájem turistů zvyšuje. Pomáhají tomu například i nízkonákladové aerolinky, které využívají výhodné polohy ve střední Evropě.

"Nízkonákladové letecké společnosti spojují Prahu se třinácti městy. Například jen z Londýna do Prahy je denně vypravováno šestnáct linek," uvedl Okamura.

Lákají památky i zábava
Největším lákadlem pro turisty zůstává Pražský hrad, následuje Staroměstská radnice, petřínská rozhledna či Karlův most s mosteckými věžemi.

Podle ředitele Pražské informační služby Václava Novotného je Praha mezi zahraničními turisty oblíbená především kvůli své pověsti poetického města. "Neustále jich přibývá i když ne takovým tempem jako v loňské sezoně," říká Novotný. Po loňském třicetiprocentním skoku mohou další desetitisíce turistů v letním období působit trochu nevýrazně.

"Návštěvnost památkových objektů je téměř stejná jako v loňském roce. Nárůst zájmu jsme však zaznamenali v turistických informačních střediscích," podotkl Novotný s tím, že zjištěný pětinový nárůst v infocentrech způsobuje především stále rostoucí obliba individuální turistiky. "Turistů, kteří nemají zájezdy organizované cestovními kancelářemi, byly v loňském roce zhruba tři čtvrtiny," dodal.

Není to přitom jen historie, co sem láká cizince. Praha je pro mnohé z nich i symbolem levného piva a dobré zábavy. Minimálně v posledních třech letech se sem jezdí bavit celé skupiny turistů, kteří plánují, že si tady pár dní pořádně užijí. Britové, nejvíc zastoupený národ cizinců, se sem například podle zkušeností provozovatelů klubů v centru jezdí před svatbou rozloučit se svobodou.

Na druhou stranu nechvalně proslulými jsou i v zahraničí pražští taxikáři, před kterými varují některé turistické průvodce.

Přímá letecká spojení
Z odhadů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur vyplývá, že do Prahy bude přilétat stále více turistů ze vzdálených zemí, například z jihovýchodní Asie. Tomu zásadně napomáhají nová letecká spojení.

"Pravidelné linky létají do Prahy ze Soulu, Kolomba, Dubaje nebo Taipei. Česká republika má nyní přímé spojení do čtyřiadevadesáti destinací, což je o osmnáct víc oproti roku 2003," řekl Okamura.

"Celkový nárůst turistů letos činí zhruba deset procent, což je ve srovnání s mnohými jinými turisticky vyspělými zeměmi vynikající číslo. Například Paříž odhaduje úbytek turistů téměř o šest a půl procenta," podotkl Okamura.

Letiště se musí zvětšit dřív
Zvyšujícímu se počtu letů se přizpůsobuje i ruzyňské letiště, které za měsíc otevře nový prst C s deseti nástupními můstky a kvůli potřebnému zvýšení kapacity i část nového terminálu Sever 2, projektu za deset miliard korun.

Za letošní rok v Ruzyni podle odhadů odbaví zhruba deset až dvanáct milionů cestujících. Pro představu - jen za první dva letošní měsíce odbavilo ruzyňské letiště stejný počet lidí jako za celý rok 1990.