PŘEHLEDNĚ: Vše o plastu. Jak vzniká, kde se používá a jak končí - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PŘEHLEDNĚ: Vše o plastu. Jak vzniká, kde se používá a jak končí

  5:55
Syntetické polymery začínaly jako převratný výdobytek vědy, dnes se bez nich svět nedokáže obejít. Plasty ale začínají zahlcovat planetu a pokud lidé nezmění svůj přístup, budou v roce 2050 místo na ryby chodit na „petky“.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

1. Plasty nejsou plasty

Když mluvíme o plastech nebo o tom, že je něco z plastu, ve skutečnosti máme na mysli polymery. To jsou dlouhé řetězce navzájem spojených molekul  vyrobených typicky z ropy nebo zemního plynu. Tyto makromolekuly se stovkami nebo tisíci spojeními v každém řetězci mají výjimečné fyzikální vlastnosti, vynikají zejména v síle a pevnosti.

Slovo „plast“ je původně zkratka slova „termoplast“, což jsou polymerické materiály, které se zahřátím dají ohýbat nebo mění svůj tvar, informuje server Conversation.

2. Kolik věcí se vyrábí z plastu

V roce 2015 se na celém světě vyrobilo přes 320 milionů tun polymerů, vyjma umělých vláken.

Každou minutu se prodá milion plastových lahví. V roce 2016 se prodalo 480 miliard plastových lahví. V roce 2021 se vyhodí 538 miliard „petek“. Jen polovina těchto lahví se zrecykluje. 

3. Za chvíli bude ve vodě víc plastu než ryb

Podle výzkumu z roku 2016 už v roce 2050 objem plastového odpadu v oceánech převýší objem ryb, které tam žijí, pokud lidstvo dramaticky nezmění svůj přístup, varuje Daily Mail.

Každý rok prý putuje do světových moří 8 milionů tun, což je jeden náklaďák plný plastového odpadu každou minutu. Při současném tempu se v roce 2050 budou do oceánu vysypávat každou minutu čtyři pomyslné nákladní vozy. Teď podle vědců v mořích plave víc než 150 milionů tun plastových odpadků.

4. Odkud pochází odpad v oceánech

V západních zemích se poslední dobou vede debata o tom, zda a jak moc plasty škodí. Čím dál více firem se snaží jejich používání omezit.

Zdá se ale, že se kampaň dělá na nesprávném místě. Podle německého výzkumu totiž většina odpadu v oceánech (95 procent) pochází z Afriky a jihovýchodní Asie, tedy z 10 řek, které odtud tečou do moře. 

5. Kde se plast vzal

Počátky moderní výroby polymerů sahají do 30. let 20. století, díky usilovné práci amerického chemika a vědce Wallace Carotherse ve firmě DuPont. Vynalezl neopren a nylon. Ke komerčnímu úspěchu nylonu přispěl během druhé světové války nedostatek hedvábí, z něhož se dřív vyráběly dámské punčochy.

Syntetické polymery ale nahradily výpadky i v jiných oblastech. Poté, co Japonsko dobylo jihovýchodní Asii, se zastavily dodávky přírodního kaučuku k výrobě pneumatik. Nahradil ho plast.

Díky kombinaci potřeby, vědeckého pokroku a šťastné náhody se rozvinula řada polymerů, kterým dnes říkáme plasty. Díky snaze snížit váhu výrobků a poskytnout nenákladnou alternativu k přírodním materiálům typu celulóza a bavlna si polymery získaly širokou oblibu a využití.

6. Co se nejvíc vyrábí

Výrobě polymerů dominují polyolefiny - polyetylen a polypropylen. Mezi jejich výhody patří to, že se vyrábějí z relativně levného zemního plynu. Díky nízké hustotě jsou tak lehké, že plavou.

Jsou také v podstatě odolné vůči působení vody, vzduchu, tuku a rozpouštědlům v čistících přípravcích. Navíc se dají lehce tvarovat, ale zároveň jsou natolik robustní, že „přežijí“ přepravu v náročných podmínkách.

7. Výhody se mění v nevýhody

Co je dobré pro obchod, nemusí být dobré pro životní prostředí. Přesně to platí o výše popsaných výhodách polyolefinů. Velmi dlouho se rozkládají - v přírodě přežijí desetiletí až staletí.

Voda a vítr z nich přitom mechanicky uvolňují mikročástečky, které polykají ryby a zvířata a kvůli potravnímu řetězci nakonec i lidé.

8. Recyklace není snadná

Ačkoli slovo recyklace je moderní a ten, kdo recykluje, má pocit, že zachránil planetu, zpracování plastového odpadu s cílem ho znovu využít není tak jednoduché. Působením kyslíku a tepla se řetězce polymerů rozkládají. Jídlo a ostatní materiály ale polyolefiny kontaminují.

Díky vědeckému pokroku se vyrábějí nové, silnější a trvanlivější typy polyolefinů, ty se ale nemůžou při recyklaci míchat s ostatními typy. Navíc tyto plasty se v několikavrstvých obalech často kombinují s jinými materiály a recyklace je proto téměř nemožná. Příkladem mohou být jednorázové nápojové kelímky vyrobené z papíru i plastu.

9. Ubírají vzácné zdroje

Někteří polymery kritizují proto, že se při jejich výrobě používají vyčerpatelné přírodní zdroje, jako je ropa a zemní plyn. To je pravda.

Na výrobu polymerů však padne méně než pět procent roční spotřeby těchto fosilních paliv. Navíc etylen se dá vyrábět i z etanolu pocházejícího z cukrové třtiny. 

10. Obaly, stavba, oblečení... Kde se plasty používají

Obalový materiál tvoří v závislosti na regionu 35 až 45 procent veškeré výroby syntetických polymerů (mezi nimiž vedou polyolefiny). Nápojové lahve a textilní vlákna se vyrábějí převážně z polyesteru nazvaného polyethylentereftalát (PET). Odtud i synonymum pro plastovou lahev, které se někdy říká „petka“. Zpráva nadace Ellen MacArthur mluví o tom, že 95 procent plastových obalů v hodnotě 1,9 až 2,7 miliardy korun se v ekonomice ztrácí tím, že jsou použity jednorázově.

Do války proti plastům se pustily i české řetězce, změní nabídku výrobků

Další pětinu „spolknou“ stavební materiály. Tady vedou polyvinylchloridy (PVC) a jejich chemičtí příbuzní. Velké využití mají také polyuretany, které se využívají jako pěnová izolace příbytků nebo jako součást obkladů budov.

Čím dál víc termoplastů používá také automobilový průmysl. Snižují totiž hmotnost vozů, a tím zvyšují efektivitu provozu. EU odhaduje, že 16 procent hmotnosti průměrného vozu tvoří plasty.

Přes 70 milionů tun termoplastů ročně spotřebuje textilní průmysl, hlavně na oblečení a kobercovinu. Přes 90 procent syntetických vláken, zejména PET, se vyrábí v Asii. Odvětví zažívá dramatický růst díky poptávce po speciálních vlastnostech vlákna, jako jsou pružnost, odvádění vody a prodyšnost.

Problém je v tom, že oblečení z umělého vlákna se málo recykluje. Například průměrný Američan každý rok „vyprodukuje“ přes 40 kilogramů textilního odpadu. Podle organizace Greenpeace si průměrný obyvatel planety v roce 2016 nakoupil o 60 procent víc oblečení než 15 let nazpět, a navíc si nechává oblečení v šatníku kratší dobu.

Autor:
Témata: plast
Rozstřel: Pavel Peterka - include | (0:55) | video: iDNES.tv

Zbrojení i Trump mohou jako steroidy nakopnout hospodářství EU, říká ekonom

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Padl Eurojackpot. Sázející trefil všechna čísla, vyhrál miliardy

V Eurojackopotu padla jedna z nejvyšších výher v historii. V úterním losování sázející uhodl sedm čísel a bohatší bude o v přepočtu téměř tři miliardy korun.

Lidé se v Lidlu poprali kvůli zlevněným slunečníkům, konflikt zklidnila až policie

Potyčkou mezi zákazníky vyvrcholil boj o zlevněné zboží v Lidlu v pražských Štěrboholích na začátku tohoto týdne. Na místo musela dorazit policie, situaci mezitím řešila i ostraha obchodu. Lidl...

Koho zajímá osm centů. Jak moc nová cla poškodí výrobu aut v USA

Trumpova nová 25procentní cla na dovoz aut do USA mohou zcela rozvrátit tamní automobilový průmysl a zvýšit ceny prodávaných aut o tisíce dolarů. Jejich součástky totiž od surového kovu až po ten...

Ceny potravin se zbláznily. K bojkotu řetězců se uchýlili i švédští zákazníci

Poté, co v únoru ve Švédsku ceny potravin zlomily rekord za poslední dva roky, se tisíce lidí po celé zemi rozhodly konat. Od minulého pondělí zákazníci na sedm dní bojkotovali největší supermarkety...

Banky škrtají pokladní služby na pobočkách. Není o ně zájem

O hotovost Češi zájem mají, ale ne na pokladnách bank. Většinou své hotovostní operace řeší přes bankomaty a vkladomaty. Banky proto reagují úpravou služeb. Navyšují počty bankomatů a snižují počty...

2. dubna 2025

Byty z úspor na důchod. Na trh s bydlením může přitéct až osmnáct miliard

Premium

Je velká šance, že na trh s bydlením brzy přitečou miliardy z penzijních fondů, ve kterých si Češi i s pomocí státních příspěvků spoří na důchod. Sněmovna by totiž ve středu měla rozhodnout, zda...

2. dubna 2025

Trumpova cla budou plošná a okamžitá, obávají se američtí ekonomové

Americký prezident Donald Trump usiluje o nejrazantnější přeměnu globálního ekonomického systému za desítky let. Většinu dovozu do Spojených států chce zatížit clem kolem 20 procent, uvádějí zdroje....

1. dubna 2025  20:14

Nespočet malých amerických firem je v úzkých. Netuší, kam přesunou výrobu

V pasti Trumpových cel se ocitly tisíce menších amerických firem, které s cílem co největší efektivity a také co nejnižších konečných cen přesunuly svou výrobu mimo USA, povětšinou do Asie. Nyní se...

1. dubna 2025

Češi uvázli v Egyptě. Cestovka obvinila dopravce z liknavosti a končí s ním

Klienti cestovní kanceláře Blue Style přiletí z dovolené v Egyptě později, než měli původně v plánu. Poté, co si v úterý někteří cestovatelé stěžovali na změny odletů a nedostatek informací, cestovní...

1. dubna 2025  19:11

Ať mají automobilky více času na plnění emisí, navrhuje nakonec Evropská komise

Evropská komise navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Komise také udělila...

1. dubna 2025  17:22,  aktualizováno  18:31

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V těchto lahůdkách už si prodavačky na peníze nesáhnou. Hotovost bere automat

V nejnovější pobočce Libeřských lahůdek v Jugoslávské ulici v Praze se nově testuje speciální hotovostní automat. Prodavačky za pultem zde zákazníkům sice připraví chlebíčky, saláty či zákusky, mince...

1. dubna 2025

Amerika jako neznámé území. Hotely i dopravci hlásí pokles zájmu turistů

Francouzská hotelová skupina Accor informovala, že počet rezervací turistů mířících z Evropy do USA se letos v létě snížil o 25 procent. Lidé, které od návštěvy země odradilo současné počínání...

1. dubna 2025  16:01

EU podpořila těžbu lithia na Cínovci, zařadila ji mezi strategické projekty

Zásoby lithia na Cínovci jsou podle vládního rozhodnutí ložiskem strategického významu. A zelenou dostal projekt těžby a zpracování lithia odsud i v Evropské unii, zařadila ho mezi strategické...

1. dubna 2025  14:25

Minus 91,2 miliardy. Ministerstvo řeklo, jak stát hospodařil v prvním čtvrtletí

V prvních třech měsících letošního roku dosáhl schodek státního rozpočtu částky 91,2 miliardy korun. Výsledek je o necelých 14 miliard lepší než loni touto dobou, sdělilo v úterý ministerstvo...

1. dubna 2025  14:09

RegioJet v Praze nasadil nové vlaky, začala také jezdit linka S61 do Úval

Dopravce RegioJet dnes nasadil sedm nových elektrických vlaků polského výrobce PESA na stávající linku S49 spojující Roztoky u Prahy, Libeň a Hostivař a novou linku S61 z pražského hlavního nádraží...

1. dubna 2025  12:51,  aktualizováno  13:08

Řetězec restaurací Hooters vyhlásil v USA bankrot. Značku zachrání franšízanti

Americký restaurační řetězec Hooters, který celosvětově proslul svými smaženými kuřecími křidélky a atraktivními servírkami v bílých tílkách a oranžových šortkách, vyhlásil na domácím trhu bankrot....

1. dubna 2025  11:53