Vrtulník odváží zraněného lyžaře do nemocnice (ilustrační snímek).

Vrtulník odváží zraněného lyžaře do nemocnice (ilustrační snímek). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Srazili jste mě, zaplaťte odškodné, slyší čím dál víc Čechů v Alpách

  • 475
Na alpských sjezdovkách se začal rozmáhat zajímavý právnický byznys s vymáháním odškodného za lyžařské nehody. Čím dál víc Čechů tak čelí soudním sporům za to, že se při lyžování srazili s jinými lyžaři a zranili je. Češi sice do Alp jezdí pojištěni proti úrazům, ale zapomínají na pojistku proti odpovědnosti za své případné lyžařské chyby.

„Meziročně zaznamenáváme nárůst o dvacet procent v počtu hlášených případů, kdy po českém lyžaři vyžaduje zahraniční turista úhradu zdravotních výdajů nebo odškodné za srážku na svahu,“ říká Ondřej Rušikvas z ERV Evropské pojišťovny.

Cestovní pojištění

uzavřete on-line za 10 minut včetně zaplacení. Ceny jsou příznivé.

Sjednejte zde.

Podle statistik pojišťovny se počet srážek připadající na tisíc lyžařů za poslední čtyři roky zvýšil o padesát procent. Rapidně tak narůstá počet pojistných plnění z pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví a majetku. „Především rakouští, němečtí a italští lyžaři se za podpory právníků naučili vymáhat obrovské sumy za újmu na zdraví, za nákladné operace, trvalé následky i ušlý zisk,“ upozorňuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Podle Divokého se často zejména v Rakousku a Itálii vymáhájí peníze i po zdánlivě lehké kolizi. Pojišťovny mají podezření, že jsou to ze strany žalujících dobře organizované pojistné podvody, které je však těžké prokázat. „Stává se, že dojde k lehké kolizi dvou lyžařů. Nikomu nic není, ale pro jistotu vás zahraniční lyžař požádá o nacionále. Po několika týdnech dostanete domů dopis s požadavkem na zaplacení odškodného za léčbu a ušlý zisk,“ dodal Divoký.

Vymáhaná částka jde do milionů. Ukazuje to příklad jedné české klientky, která srazila jiného lyžaře. Ten dál pokračoval v lyžování. Vzal si ale od ženy její jméno a adresu. Po měsíci se ozvali jeho právníci a chtěli 2,1 milionu korun jako odškodnění za operaci menisku, za nutnou rehabilitaci a ztrátu výdělku. Právníci doložili i výpovědi svědků, lékařské zprávy a účty. „I když mohlo jít podle indicií o podvod, museli jsme na základě doložených dokumentů pojistnou událost uhradit v plné výši,“ dodal Divoký.

Podle tiskového oddělení ministerstva zahraničí neexistují přesné statistiky o tom, kolik Čechů čelí po lyžování v Alpách takovým problémům. „Většinou se o nich dozvídáme s několikaměsíčním zpožděním, většinou na základě žádosti občana České republiky o pomoc ve věci,“ uvedlo ministerstvo.

Lidem přitom hrozí po srážce nejen obří výdaje v řádu milionů korun, ale i trestní stíhání. Podle odborníků je dobré v případě nehody především vše zdokumentovat, například vyfotografovat a zjistit údaje o případných svědcích. V takovou chvíli přijdou vhod i záznamy z čím dál populárnějších videokamer na helmách. Nevyplatí se ani podepisovat něco, čemu nerozumíte, důležité je mít od každého zápisu i kopii.

Nejdále jsou s vyšetřováním a trestáním nehod v Rakousku, v některých střediscích proběhne soud i během jediného dne přímo v lyžařském areálu bez možnosti odvolání.


Témata: Alpa