Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Probdělou noc na letišti může zahojit odškodné. Kdy je požadovat?

  9:17aktualizováno  9:17
Šestnáct hodin strávených na italském letišti Lamezia Terme, den a půl zpožděné letadlo z egyptské Hurghady. Společnost Travel Service musela o víkendu řešit hned dva případy technických závad na letadlech a posunout kvůli tomu čas odletů. Nárok na jídlo zdarma je nedílnou součástí zpoždění, cestující by mohli dostat i finanční odškodnění.

Při zpoždění letu nad tři hodiny mají cestující v některých případech nárok na finanční odškodnění. | foto: AP

Výše paušalizované náhrady škody (finančního odškodnění), a zda ji cestující vůbec dostanou, závisí na době zpoždění letu a vzdálenosti cílové destinace. Záleží také na tom, zda je země součástí evropského prostoru.

„Všichni cestující si ale musí nejprve uvědomit, co je příčinou zpoždění. Pokud je to kvůli živelní katastrofě, tak jim samozřejmě žádné odškodnění nepřináleží, protože to se nedá ovlivnit,“ říká Jan Papež, místopředseda pro vnější vztahy Asociace cestovních kanceláří.

Ještě donedávna neměli cestující právo na peněžní kompenzaci ani v případě technických závad na letadle. Od roku 2015 je však letecká společnost povinna poskytnout náhradu i v takových situacích. „Samozřejmě ale záleží na každém případě zvlášť a na jeho posouzení,“ vysvětluje Ondřej Tichota, zástupce ředitelky Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci.

V některých situacích by se však i technická závada mohla počítat za mimořádnou okolnost, kdy by mohla být žádost cestujících zamítnuta. „To by technická závada musela být opravdu nějaký problém, který dopravce nemohl ovlivnit. Například výrobní vada nebo sabotáž. Jinak se ale podle judikatury Soudního dvora Evropské unie za mimořádnou okolnost nepovažuje,“ dodává Tichota.

Právo na odškodnění

Pokud se tedy prokáže, že v případě letadla z Lamezia Terme či Hurghady nešlo o mimořádné technické závady, mají cestující právo žádat o náhradu škody. V případě italského letu se jedná o částku ve výši zhruba 250 eur (přibližně 6 520 korun), pasažéři z Hurghady by mohli dostat až 400 eur (přibližně 10,5 tisíce), odhaduje Tichota.

Cena je odstupňovaná podle délky zpoždění, které musí být tři a více hodin. Čas zpoždění se však měří podle příletu letadla, nikoli odletu. „Můžete odletět o tři hodiny později, ale přistát oproti očekávanému času příletu o deset minut dříve, a to pak nárok nemáte,“ vysvětluje Tichota.

Při evropských letech mohou cestující dostat 250 až 400 eur. U dlouhých letů se cena může vyšplhat až na 600 eur.

Poskytnutí bezplatné péče

Nárok na bezplatnou péči mají lidé bez ohledu na příčinu zpoždění. Péče zahrnuje občerstvení a v případě potřeby i ubytování po nezbytně nutnou dobu. S tím se pojí i přeprava do a z hotelu.

Aby si cestující mohli nárokovat bezplatnou péči, musí být splněny některé podmínky. V případě letů do 1500 kilometrů se musí jednat o zpoždění minimálně dvě hodiny – to se týkalo například cestujících z italského letiště Lamezia Terme. Lidé z Hurghady měli nárok na stravu po třech hodinách. V takovém případě se jedná o lety v rámci Evropské unie delší než 1500 kilometrů a všechny ostatní o délce od 1500 do 3500 kilometrů. Při vzdálenostech delších než 3500 kilometrů si musí cestující počkat čtyři hodiny.

Češi čekali na let Travel Service v Itálii 16 hodin, další uvázli v Hurghadě

Zda bezplatnou péči zařizuje letecká společnost či cestovní kancelář, závisí na jejich domluvě. „Podle nařízení se má cestující obracet na dopravce, nicméně povinnost péče má i cestovní kancelář,“ říká Tichota. Pokud si totiž lidé koupili zájezd, mají ho pravděpodobně i s dopravou, během které se o ně cestovní kancelář musí postarat. Někdy tak kolem poskytnutí péče může nastat zmatek.

Z Hurghady do Bratislavy mělo letadlo odlétat v sobotu v půl třetí odpoledne. Do vzduchu se dostalo až v pondělí zhruba ve dvě hodiny ráno. Cestující byli v noci na neděli ubytováni v hotelu. Oproti nim pasažéři na italském letišti strávili šestnáct hodin na lavičkách a děti na nafukovacích matracích. Podle Papeže však problém nebyl v neschopnosti dopravce či cestovní kanceláře ubytování poskytnout.

„V Itálii došlo k tomu, co se občas přihodí. Opraváři si myslí, že závadu do půl hodiny opraví, pak zjistí, že potřebují další hodinu a pak další tři hodiny a tak dále. Když to pak sečtete, tak zjistíte, že už to je šest hodin, co lidé čekají na letišti a zůstanou tam třeba celou noc. Nikdo dopředu nemohl vědět, že ta oprava bude trvat šestnáct hodin,“ vysvětluje Papež.

Travel Service během víkendu vykonala celkem 457 letů. „To, že se vyskytne na letadle technická závada, se může stát. V těchto případech je bezpečnost cestujících a posádky vždy absolutní prioritou,“ hájí společnost mluvčí Vladimíra Dufková, „V období od 1. ledna do 30. června se zpoždění delší než tři hodiny vyskytlo pouze u půl procenta letů a naše společnost se nijak nevymyká v porovnání s jinými leteckými společnostmi.“Témata: Hurgada

Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Dálnice z Karlových Varů do Prahy bude hotová nejdřív za osm let

Zahájení stavby obchvatu Lubence na D6.

Dálnice D6 nebude podle ministra dopravy Dana Ťoka dokončena před rokem 2026. Přípravu zbývajících úseků ve...

Méně vzteku na letištích. Ztracených zavazadel extrémně ubylo

Během otevření zavazadla může dojít k jeho poškození a nemožnosti toto...

Aerolinky hlásí, že se jim v porovnání s rokem 2007 podařilo výrazně snížit počet ztracených kufrů. Nyní chtějí, aby si...

Slevy v dopravě budou nejspíš později, odklad projedná vláda

(Ilustrační snímek)

Slevy pro studenty a seniory se nejspíš odloží na září. Zástupci krajů vyzvali vládu, aby odložila start 75...

Najdete na iDNES.cz