Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravoslavní budou pít víno z Mostecka

  11:20aktualizováno  11:20
Červená vína z Chrámců a Mostu budou sloužit k pravoslavné liturgii po celém Česku a Slovensku. Vína včera přijel do kostela svatého Ducha a archivu vín Českého vinařství Chrámce ve sklepeních přesunutého kostela v Mostě posvětit arcibiskup vladyka Kryštof.

"Víno je nápoj, který souvisí s křesťanstvím. V Čechách se začalo pěstovat po příchodu Cyrila a Metoděje, kteří ho sem přivezli pro liturgii. Také svatý Václav měl vinice, jejichž víno sloužilo nejen ke světským účelům, ale především proto, aby bylo používáno v chrámu. Proto jsme velmi rádi a vděčni za to, že můžeme mít své arcibiskupské víno," řekl vladyka Kryštof.

Víno z Mostu si vybral zcela prozaicky, zdejší vinařství má totiž část vinice na vrchu Hněvín na pozemcích, které patří právě pravoslavné církvi. "Víno jsme dováželi z Bulharska nebo Moldávie. To bylo poměrně nákladné. Nabídku z mosteckého vinařství jsem proto velmi ocenil," vysvětlil vladyka Kryštof.

V tichu a ve tmě ve sklepích mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie zraje přes čtyřicet tisíc lahví vinařství Chrámce. Ano, jde o ten kostel, který se proslavil svojí měsíc trvající jízdou po kolejích. Stěhován byl, aby prostor dostalo dobývání uhlí.

"Původní prostor nebyl podsklepen, v současnosti jsou pod ním dokonce dvě sklepní patra. V prvním je galerie, další bylo dlouhá léta prázdné a počítalo se s ním údajně jako s depozitářem.

"My jsme dostali v roce 2001 nápad využít ho jako naše archivní sklepy," říká šéf Českého vinařství Chrámce Ivan Váňa. Od té doby jsou sem po dosažení sudové zralosti ukládány nejlepší partie vín chrámeckých vín od ročníku 1998. Proto zde zatím nenajdeme vína ani loňského a dokonce předloňského skvělého ročníku 2003.

Prostory jsou tady tak velké, že zde vinařství Chrámce bude moci ukládat svá archivní vína ještě z desítek příštích ročníků. Sklepy pochopitelně nejsou gotické, byly vybudovány z betonu před "příjezdem" kostela.

"Zase to má výhodu, že jsou suché," říká Váňa. Ani on sám se se svými archivními víny nemůže jít pokochat, kdy se mu zachce. Celý areál kostela je totiž přísně střežen a otevírat ho smí pouze oprávněné osoby.

Archivní vína ze sklepa jsou postupně uváděna do prodeje. Každá láhev, která si poležela pod kostelem, je označena zlatou nálepkou s příslušným motivem.

Jednou za rok vždy na podzim se archív zpřístupňuje a lidé mohou všechna zde uložená vína ochutnat.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...Najdete na iDNES.cz