Pražany zaskočily vysoké účty za elektřinu

  12:07aktualizováno  12:07
Tisíce zákazníků Pražské energetiky dostaly v posledních dnech faktury, které některé z nich velmi nemile překvapily. Došlo k tomu, na co firma upozorňovala - a sice že proúčtovala i období posledních čtyř měsíců, na které nevybírala zálohy kvůli změně účetního systému.

Elektrárna - Elektrárna. Ilustrační foto. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Domácnosti tak teď zaplatí za osm měsíců, s tím že na druhé čtyři se zálohy nevybíraly. Doplatky se tak mohou pohybovat v tisícikorunách. Někteří zákazníci ale tvrdí, že o změně nevěděli a sumu pohromadě nemají.

Takové argumenty ale Pražská energetika odmítá. Podle mluvčího firma informovala dostatečně v českých médiích.

"Další informace poskytovaly naše internetové stránky i operátorky na naší zákaznické lince," dodal mluvčí společnosti Petr Holubec s tím, že každý zákazník dostal dopis ve kterém společnost situaci vysvětluje.

I tak byli někteří odběratelé vysokým účtem zaskočeni, protože si toho, že se jim záloha poslední čtyři měsíce nestrhává, nevšimli.

"Já jsem o tom věděl, ale když dostanete dopis v únoru, tak na to do konce července samozřejmě zapomenete, protože to je položka, kterou za normálních okolností nehlídáte," říká jednatřicetiletý manažer z Prahy.

Pro třicetiletého majitele bytu v Praze-Krče ale poplatky překvapením nebyly: "Četl jsem to v novinách, upozornění viselo i na výtahu. Navíc jsem dostal minimálně dva dopisy. Ten druhý už jsem ani nečetl."

Komplikace se týká asi 150 tisíců odběratelů z řad domácností i podnikatelů. Příčinou je, že společnost přechází na nový systém fakturace. V danou dobu se tedy neuskutečnily žádné odečty a nestrhávaly se ani zálohy.

"Nejvíc mě štve, že v době počítačů potřebuje bohatá Pražská energetika pro přechod na nový systém pět měsíců. To je skoro neuvěřitelné," dodává manažer z Prahy 13.

Podle Holubce ale změna netrvala měsíce, ale jen tři týdny. Problémem bylo, že na 14 dnů zastavila společnost odečty elektroměrů a fakturaci a zálohy na celé další období nemohla stanovit.

Firma trvá na tom, že pokud někdo nyní tvrdí, že peníze nemá, je to alibismus.

"Vždyť přeci věděl, že elektřinu vesele odebírá a neplatí, tak s tím měl počítat." říká Holubec. Firma ale připouští, že v oprávněných případech jako je situace sociální nouze, je schopna nabídnout splátkový kalendář.

Autoři: ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...Najdete na iDNES.cz