Jednou z největší nedávno realizovaných kancelářských projektů je Metronom v pražských Butovicích.

Jednou z největší nedávno realizovaných kancelářských projektů je Metronom v pražských Butovicích. | foto: Dan Materna, MAFRA

Kancelářské budovy se plní. Napřesrok přibudou desetitisíce nových metrů

  • 36
Prázdných kanceláří v Praze, Brně a Ostravě zatím ubývá, ale situace se brzy otočí. Pomáhá expanze firem i krátkodobý stavební útlum. Ten ale brzy skončí a na trh se dostanou statisíce nových metrů čtverečních.

Na půl milionu čtverečních metrů kanceláří zůstává ve třech největších městech republiky ještě neobsazeno. Volných prostor však nadále ubývá svižným tempem. I přes zlepšení na chvostu vlaje tradičně Ostrava, kde nemá nájemce pětina kanceláří.

Rostoucí ekonomika motivuje domácí i nadnárodní firmy k rozšiřování nebo stěhování do lepších a větších prostor. Zároveň se obsazenost zvyšuje kvůli zvláštní pauze ve výstavbě. V Brně a Ostravě nepřibyla za první pololetí na trhu žádná nová kancelářská budova a také v hlavním městě se kolaudovalo málo.

Podle dat Regional Research Forum, které sdružuje největší realitně-poradenské společnosti v Česku, bylo v Praze v pololetí volných 12,3 procenta administrativních prostor, v Brně klesla neobsazenost na 11,8 procenta a v Ostravě je to 20,3 procenta.

Převedeno do čtverečních metrů to znamená, že v Praze zůstává „plonkových“ zhruba 400 tisíc čtverečních metrů z celkových 3,2 milionu. To je plocha, na niž by se teoreticky vešlo přes pět tisíc třípokojových bytů, a také šestnáctinásobek největšího loňského pronájmu – kanceláří SAP v Nových Butovicích.

Současný stav se podle Radky Novak ze společnosti Cushman & Wakefield blíží optimálnímu trhu. Netrpí totiž ani pronajímatelé, ani nájemci. „Je nutné si uvědomit, že se celkové číslo nasčítá převážně z menších zbytků kancelářských budov, které jsou třeba samostatně pro větší klienty příliš malé,“ říká.

Zároveň přidává jako příklad aktuální situaci z Budapešti či Bratislavy, kde nenaplněnost klesla na pět až sedm procent. „To je třeba pro významnější zájemce problém a stává se, že vhodný prostor nenajdou, a proto svou investici umístí jinde,“ vysvětluje.

Podobná situace jako v Praze je v Brně. V obou městech je nicméně už teď jasné, že neobsazenost zanedlouho opět poroste, i když by se neměla vyšplhat výrazně nad patnáct procent.

Praha dostane 32 tisíc nových metrů, Brno 56

V Praze totiž po letošních 32 tisících dokončených čtverečních metrech má přijít na trh v příštím roce více než pětinásobek kancelářských ploch. V Brně se po pololetním půstu ještě letos dostane na trh 56 tisíc metrů.

„Vzhledem k tomu, že přibližně 45 procent z celkové nabídky prostor, které jsou v současnosti v Brně ve výstavbě, je již předpronajato, nelze považovat současný objem výstavby za hrozbu stability kancelářského trhu v Brně,“ myslí si Jana Krajčíková z JLL.

Tradičně prázdnější jsou kancelářské domy v Ostravě. Tam se dříve pohybovala neobsazenost okolo 30 procent. Nyní je podle statistik volných „jen“ 42 z 208 tisíc metrů čtverečních ostravských kanceláří. I v Ostravě se očekává, že se křivka nenaplněnosti zhoupne.

V následujících dvanácti měsících by mělo dojít k dalšímu mírnému poklesu míry neobsazenosti, protože se neočekává dokončení žádného kancelářského projektu, a trh tudíž dostane šanci nějaké volné prostory absorbovat.

„Administrativní objekt Red House, který je jako jediná kancelářská budova v současnosti v Ostravě ve výstavbě, by měl být dokončen koncem roku 2017. To pravděpodobně opět povede ke zvýšení neobsazenosti na ostravském trhu,“ dodává Krajčíková.