Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prazdroj chce v příštích letech investovat miliardu ročně

  14:52aktualizováno  14:52
Pivovar Plzeňský Prazdroj chystá pro příští roky velké investice. Masivní rozšiřování areálu Prazdroje bude pokračovat minimálně v dalších třech letech. Každoročně by si mělo vyžádat téměř jednu miliardu korun, což je asi o 200 milionů méně než činí letošní investice.

Nová stáčírna Prazdroje - Nová stáčírna Prazdroje | foto: Plzeňský Prazdroj

"Prazdroj tak chce být připraven na výrazně vyšší exportní poptávku po prémiovém pivu Pilsner Urquell, které je nejdůležitější značkou vlastnické skupiny SABMiller, druhého největšího pivovaru na světě," řekl manažer plzeňského závodu Jaroslav Gubiš. "Potenciál tohoto piva je obrovský," dodal.

Nyní má podnik výrobní kapacitu necelé dva miliony hektolitrů Pilsner Urquellu, mezi Čechy známého jako dvanáctka Prazdroj. Domácí trh, kde loni pivovar prodal zhruba 1,2 milionu hl této značky, má ještě mírný potenciál růstu. "Vše ale záleží na exportu," uvedl Gubiš. SABMiller, vyvíjí ve světě aktivity zásadního významu pro zvýšení exportu. Zejména jde o Velkou Británii, Německo a USA. Vlastník restrukturalizoval zahraniční obchod.

Současnou etapu expanze označilo vedení podniku "fáze 158.000", která předpokládá zvýšení týdenního výstavu ze současných 120.000 na 158.000 hektolitrů za týden.

"Tu expanzi musíme zahájit už teď, aby přes sezonu 2008 a 2009 bylo pivo na trhu a dále zajistit postupný nárůst kapacit v průběhu pětiletého plánu," uvedl Gubiš.

Kapacita varny Prazdroj se má zvýšit už přes zimu, zejména stavbou dalších deseti cylindro-kónických tanků, kterých má nyní podnik 104. Přes léto by na ně měla navázat výstavba další haly a konsolidace plzeňského areálu. Firma zpracovává investiční plány s pětiletým výhledem, který každý rok přehodnocuje.

První fází konsolidace závodu byla stavba nové stáčírny lahví za miliardu korun, kterou podnik spustil minulý týden. O dalším rozšíření stáčírny se diskutuje.

"Částečně, zřejmě už v roce 2008 a určitě v roce 2009, budeme mít nedostatek kapacity na sudy KEG," uvedl Gubiš. Do tří týdnů má být jasné, zda začít s výstavbou této linky, nebo rozšířit stáčírnu lahví. Oba objekty by navázaly na novou halu.

"Záleží ale na vlastnících, jaká investice a kdy bude, uvedl manažer stáčírny Josef Procházka. Podle něj se diskutuje o horizontu dvou až tří let, kdy bude Prazdroj linku dále rozšiřovat. Nová stáčírna, historicky největší investice v plzeňském pivovaru, pracuje na 60 procent kapacity. Podnik chystá třísměnný provoz od pondělí do pátku. "Do týdne budeme mít připravené pivo na vánoční trh podle plánu, jak jsme původně chtěli," dodal Procházka. 

V nové stáčírně jsou dvě linky. Jedna na všechny druhy lahví s kapacitou 60.000 lahví za hodinu a druhá na plechovky má výkon až 38.000 za hodinu. Podle Jana Veselého z Brewers of Europe je to nejmodernější stáčírna piva v Evropě. Až bude dostavěný celý komplex s devíti linkami, bude i největší. Stavba vznikla na dvou hektarech, na další tři až čtyři se má rozšířit.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Najdete na iDNES.cz