Prazdroj uzavřel nejstarší ´kotle´

  • 2
Plzeňský pivovar se rozloučil s nejstarší technologií. Ve varně Prazdroj skončila éra dvou nejstarších kotlů, které stály na místě historické varny z roku 1842. Během desetiletí prošly několika rekonstrukcemi, ale sloužily dodnes. Pivo z nových nádob by mělo chutnat úplně stejně.

"Odstavení souprav je součástí projektu rekonstrukce varny a výstavby nového zařízení. Ten pokročil natolik, že jsme rozhodli o demontáži nejstarších varních souprav. Výroba piva přitom není omezena," uvedl mluvčí Prazdroje Alexej Bechtin.

Některé nejcennější části použije firma do připravované expozice o historii vaření piva v plzeňském pivovaru.

Nejstarší varní souprava byla původně otevřená, na přelomu devatenáctého a dvacátého století ji nahradila uzavřená technologie, kterou používá většina dnešních pivovarů.

V letech 1934 - 1936 a pak v roce 1955 došlo k velkým rekonstrukcím nádob, které jsou od té doby v téměř nezměněné podobě.

Začátkem 70. let se ještě původní otop uhlím změnil na svítiplyn a později v polovině 80. let na zemní plyn.

Varna měla celou dobu kapacitu 200 hl horké mladiny.

"Obsluha zůstala zachována do současnosti pouze ruční a vyžadovala proto dostatek zručnosti vařiče," podotýká Bechtin.

Pivovar Prazdroj přibližně odhaduje, že tyto nejstarší varní soupravy za dobu své existence vydaly kolem 5 milionů hektolitrů piva.

Nové kotle znásobí kapacitu
Pivovar už dokončuje výstavbu nové technologie za 300 milionů korun. První
pivo by se zde podle ČTK mělo uvařit začátkem února.

Nová investice umožní výrobu tří milionů hektolitrů piva Pilsner Urquell, čímž se současná kapacita zdvojnásobí.

Roční výrobní kapacita plzeňského pivovaru, která přesahuje pět milionů hektolitrů piva Gambrinus a Pilsner Urquell, je téměř naplněna. Varna Pilsner Urquell loni vyrobila 1,5 milionu hektolitrů piva.

Vařič Marek Fekete kontroluje poslední várku piva, kterou 8. prosince uvařila nejstarší souprava Plzeňského Prazdroje z přelomu 19. a 20. století.