Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pražská burza slaví 20 let, podívejte se na její historii

  8:30
Burza cenných papírů Praha slaví dvacet let své existence. Historie burzy v Praze však sahá mnohem dál, až do konce 19. století. Tehdy se jí říkalo bursa a vedle kriminálníků na ni nesměly například i ženy. Dnes mohou, přesto je obchodování na burze doménou mužů.
Makléři pražské Peněžní burzy, která v té době sídlila ve Vodičkově ulici (1931)

Makléři pražské Peněžní burzy, která v té době sídlila ve Vodičkově ulici (1931) | foto: ČTK

Ačkoliv se snahy založit v Praze samostatnou burzu objevovaly už za vlády císařovny Marie Terezie, opravdická burza vzniká až zhruba o sto let později v roce 1871. To se kolem obchodního spolku Merkur soustředilo tolik institucí a firem, které stály o organizované zprostředkování obchodů, že pod vedením velkoobchodníka s cukrem Aloise Olivy založily Pražskou bursu (první budova byla v ulici Na Příkopě).

MF DNES o burze před 20 lety

Jak se psalo o otevření burzy před 20 lety se podívejte zde

"Rozkvět českého průmyslu v posledních letech, velké rozmnožení dopravních prostředků, vzájemné vztahy, jež vynikají značným vývozem, tvoření nových hodnot, to vše vyžaduje zprostředkovací činnosti, která pouze na burse může se rozvíjeti uspořádaným způsobem," vysvětluje Merkur české veřejnosti.

Kdo nesměl obchodovat

Podle normy platné při založení "Pražské bursy" se burzovních obchodů mohl účastnit každý krom těchto skupin lidí:

1. osoby ženské
2. ti, již nemají práva sami jmění své spravovati
3. dlužníci, pokud konkurs trvá a když se končí, byli-li pro zaviněný úpadek k nějakému trestu odsouzeni, ještě tři léta po dokonaném trestu
4. osoby, které nesplnily závazky vzniklé z nějakého jednání burzovního
5. ti, jimž po přestoupení předpisů burzovních nebo pro rozšiřování nepravých pověstí bylo odňato právo burzu navštěvovati
6 osoby, které za příčinou trestního odsouzení nemohou do obecního zastupitelstva voleny býti
7.ti, kdož pro obchod podloudní nebo pro nějaký těžký přestupek důchodkový nemohou obchod nebo živnost provozovati.

Zdroj: www.pse.cz

Mezi prvními zakladateli pražské burzy převažovali lidé české národnosti. Burzu založilo téměř 400 společností, mezi kterými byly banky, pojišťovny, záložny, cukrovary, železniční organizace, obce a další spolky. Ženy však měly na burzu podle tehdejších rakousko-uherských zákonů vstup zakázán.

V počátcích obchodování byl zájem o obchod s cennými papíry malý, to se ale začalo brzy měnit. Za první dva roky činnosti burzy na její trh vstoupilo dalších 59 firem. Trh byl zaplaven řadou titulů, které slibovaly velký zisk a lákaly ke spekulaci. Vrchol nastal v dubnu 1872, kdy došlo k extrémnímu zájmu českých obchodníků o pražskou burzu, což vyhnalo ceny akcií raketově vzhůru a brzy nastal pád.

Po zhroucení kurzů 13. dubna 1872 se částečně obchody zotavily, ale původní aktivitu se už nikdy nepodařilo obnovit. Burzu stáhl dolů i úpadek na vídeňské burze, kdy se kurzy znovu zřítily a celá řada cenných papírů vymizela z kurzovního lístku. Za první světové války pak byla burzovní shromáždění pro obchod s cennými papíry v Praze zakázána.

Nové sídlo pražské burzy bylo slavnostně otevřeno 6. dubna 1938, vlastní obchodování v nové budově ovšem začalo až o den později.

Po vzniku samostatného Československa v roce 1918 burza znovu ožila. Stát ji tehdy silně podporoval a burza tak v době první republiky hrála důležitou roli pro oceňování tuzemských cenných papírů.

V dubnu 1938 se burza přestěhovala do nové důstojné budovy, ve které nyní sídlí Nová budova Národního muzea. Na pamětní desce stálo: "Nechť slouží po věky hospodářskému rozkvětu Československé republiky". Toto přání se plnilo jen zhruba rok do okupace hitlerovským Německem. Její činnost slábla a nakonec se soustředila jen na obchod s devizami, který ustal v roce 1943.

Po druhé světové válce byla budova, ze které se stala německá nemocnice, vrácena pražské burze. Obchodování se však už nerozběhlo a v březnu roku 1948 byla burza jako firma zlikvidována a budova bez náhrady znárodněna.

Nová burza mohla vzniknout až po zhroucení socialistické éry a přechodu ke kapitalismu. V květnu 1992 vzniká Přípravný výbor pro založení Burzy cenných papírů v Praze, jehož úsilí vyvrcholilo založením burzy a spuštěním novodobého obchodování 6. dubna 1993. Burza však za začátek nové éra počítá až 22. červen, kdy se začalo obchodovat s 622 emisemi akcií z první vlny kuponové privatizace.

Byla to velká sláva, nicméně právě start burzy pomocí masové privatizace nebyl pro rozvoj českého kapitálového trhu dobrý. Burza hned od počátku neplnila svou hlavní roli, která spočívá v tom, že si firmy chodí na burzu pro peníze na svůj rozvoj. A i když se následně podařilo na burzu několik nových titulů přivést, přesto stále převládala spíše její administrativní role coby zprostředkovatele obchodů již vydaných akcií.

Současná role žen na kapitálovém trhu

Ačkoliv v minulosti ženy na kapitálový trh přístup neměly, dnes to tak není. V roli makléřů, kteří jsou nejčastěji spojování s burzou, je jich však i dnes velmi málo. Proč?

"Obchodování na burze bylo všude na světě historicky obsazováno převážně muži. Je to asi tím, že i většina zákazníků, kteří chtějí na burze přes makléře obchodovat, jsou muži. A muži sice slyší ženský hlas na telefonu rádi, ale co se týče finančních záležitostí, upřednostňují při takovém jednání protějšky stejného pohlaví. Možná už jen kvůli žargonu, kterým mezi sebou mluví a historkám, které si mezi sebou vyměňují," vysvětluje Petr Žabža, makléř Patria Direct, kde přímo na obchodním oddělení pracuje 10 brokerů, ale ani jedna makléřka.

To však podle něj neznamená, že by ženy na kapitálovém trhu chyběly. "Jsou často výborné analytičky či právničky a výborně si vedou i v investičním bankovnictví, ale na přímé lince s klienty se objevují málokdy," dodává s tím, že tato praxe převládá u většiny makléřských firem. 

Podle Jana Bláhy, obchodního ředitele Fio banky se tak pražské burze podařilo vzorně plnit roli "zajišťovatele" likvidnosti již vydaných akcií, ale roli instituce, která poskytuje zdroje na rozvoj firem, se jí naplnit nepodařilo.

Světová finanční krize však oslabila také první roli burzy. Objemy obchodů padají po celém světě a neubránila se tomu ani pražská burza.

"Likvidita na BCPP je násobně nižší než před několika lety, skutečně obchodovatelné tituly lze spočítat prakticky na prstech jedné ruky. Je to začarovaný kruh. Nedostatek atraktivních emisí odvádí investory pryč, ti zahraniční se stahují a ti domácí investují ve stále větší míře na zahraničních trzích. Bohužel, nezdá se pravděpodobné, že by se na těchto negativních trendech v dohledné době něco změnilo," říká Marek Hatlapatka, hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus, která na burze obchoduje.

Podle něj jsou tak úvahy o tom, že by se pražská burza sama či v rámci skupiny dalších středoevropských burz propojila určitým způsobem s varšavskou, na místě, i když samy o sobě atraktivnost obchodování na burze výrazně nezlepší. (více zde)

Obchodování s akciemi na pražské burze
RokObjem obchodů v mld. Kč
20051 041,17
2006848,90
20071 013,02
2008852,04
2009463,86
2010389,87
2011370,99
2012250,58
Zdroj: BCPP
Autoři:

Francouzští pekaři upekli rekordní bagetu, snědli ji bezdomovci

  • Nejčtenější

Rusové se vrací. Putin propagandisticky slaví a těží z toho i tamní ekonomika

3. května 2024

Počátek války na Ukrajině vyvolal mezi některými Rusy už v únoru roku 2022 velké obavy. Během...

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Stanjurova další daň je prohrou pravicové politiky

3. května 2024

Premium Po zklamání z chabého výnosu windfall tax ministr financí plánuje, jak si na banky posvítit jinak –...

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Po solárním tunelu je tu další. Možná ještě větší

2. května 2024

Premium Čeští solární lobbisté otevírají šampaňské, protože se otevřela cesta k dalšímu solárnímu Klondiku,...

Prezident Gen Digital Ondřej Vlček odstoupil z funkce. Bude v představenstvu

10. května 2024  10:50

Prezident antivirové společnosti Gen Digital Ondřej Vlček odstoupil z funkce, zůstane členem...

Na rekonstrukci chalupy i dovolenou. iDNES.cz rozdal výhercům 600 000 korun

10. května 2024  10:39

Jarní Megahra o peníze na portálu iDNES.cz sklidila u čtenářů a čtenářek ohlas. Nejenže jsme každý...

Počet turistů v Česku vzrostl o deset procent. Největší nárůst hlásí Praha

10. května 2024  10:36

V českých hotelech, penzionech a kempech se v prvním čtvrtletí letošního roku ubytovalo 4,1 milionu...

USA zavedou cla na dovoz elektromobilů, baterií a solárů z Číny

10. května 2024  6:26

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena připravuje zavedení cel na dovoz elektromobilů z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...