Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Pražská burza spadla nejníž od roku 2009

  • 10
Pražská burza dál oslabuje. Její hlavní index PX spadl na nejnižší úroveň od dubna 2009. V pondělí odepsal 1,76 procenta na 855,4 bodu. Burzu dolů táhly především akcie rakouské Erste Bank, cenné papíry mediální společnosti CME propadly o více než 11 procent.

Erste byla ve výši ztráty na druhém místě, odepsala 7,84 procenta. Více než pět procent ztratily ještě cenné papíry Kit Digital, těžební společnosti NWR a developera Orco.

Na opačném pólu se ocitly akcie Philip Morris ČR, které přidaly pět procent. Rostly ještě Telefónica a Unipetrol.

"Pražská burza se ani v úvodu nového týdne nedokázala vymanit z červených čísel, která ji provázela všemi seancemi zkráceného týdne předchozího. Celý region opět znervóznily poslední zprávy týkající se vývoje dluhové situace jednotlivých zemí," uvedl Josef Kohout z Patria Finance.

Podobná nálada panovala i také na burzách v západní Evropě, kde akcie prudce oslabily. V propadu cen se vedle prohlubující se dluhové krize odráží také varování agentury Moody's, že by Francie mohla přijít o nejvyšší rating na stupni AAA.

Panevropský index FTSEurofirst 300 podle předběžných údajů odepsal asi 3,1 procenta na 921,37 bodu.

Trhy straší i vývoj v USA

Důvodem k obavám je ale i vývoj ve Spojených státech. Očekává se totiž, že takzvaný "supervýbor" se do plánovaného termínu nedohodne na tom, jak v příštích deseti letech snížit rozpočtový deficit o 1,2 bilionu dolarů (asi 22,8 bilionu Kč).

"Na obou stranách Atlantiku se chronicky nedostává politického vedení," naznačil jeden z důvodů současného výprodeje na burzách hlavní analytik společnosti Kemes Capital Bill Dinning. "(Politici) jen ukazují, že na své úkoly nestačí," dodal.

Největší ztráty měly takzvané cyklické akcie, které citlivě reagují na výkyvy hospodářského cyklu. Jsou to například těžební firmy. Jejich souhrnný index Stoxx Europe 600 Basic Resources během dneška odepsal kolem šesti procent.

,