Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Pražské burze se podlomila kolena. Zažila sešup jako v roce 2009

  • 730
Pražská burza zažila nejhorší chvíle od divokých skluzů v roce 2009. Předvedla nejhorší výkon mezi středoevropskými burzami - hlavní akcie ztratily 5,95 %. Investoři se zbavují akcií v obavě z rozšíření dluhové krize.

Nervozita na burzách pokračuje po snížení ratingu Spojených států a také proto, že investoři nevěří ve zvládnutí dluhů eurozóny.

Největší propady v Praze zažily akcie AAA Auto. Jejich obchodování muselo být před 13:00 na patnáct minut pozastaveno kvůli výraznému poklesu o více než dvacet procent. Kolem čtvrté hodiny odpoledne už akcie ztrácely přes 25 procent. Dvouciferným tempem padaly také akcie CETV, NWR či společnosti KITD.

S téměř desetiprocentním poklesem skončily akcie firem ČEZ, Fortuna, Kit Dgita a Orco. Druhým nejprodávanějším titulem byla Komerční banka.

Graf ukazuje pád akcií na pražské burze v posledním měsíci.

Pražská burza klesá už pátý den v řadě a odpoledne zažila nejstrmější pád ve středoevropském regionu. Hlavní index PX ztrácel kolem čtvrté hodiny přes šest procent, nakonec skončil se ztrátou 5,95 procenta.

Rozkolísané jsou i trhy v západní Evropě, které z počátku dne rostly po zprávě, že Evropská centrální banka začne nakupovat dluhopisy Španělska a Itálie. Burzy však rázem zisky smazaly a dostaly se zpět do červených čísel. Hlavní panevropský index FTSEurofirst 300, který měří výkonnost tří set největších evropských firem, ztrácel kolem čtvrté hodiny přes dvě procenta.

Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory se dá z pohybu akciových indexů vcelku dobře předpovědět, jak se bude vyvíjet ekonomika. Dnešní vývoj tak podle něj může věštit návrat Evropy do recese.

"Akciové indexy hledí vpřed a dnes jsou na dlouhodobém minimu. Výhled světové ekonomiky je nyní špatný. Troufám si říct, že každou minutou roste pravděpodobnost recese v Evropě," uvedl Pikora.

Během pondělního odpoledne oslabily na pražské burze všechny tituly.

Americký akciový trh reagoval na sobotní snížení nejvyššího amerického ratingu podle očekávání propadem a Dow Jonesův index zahájil obchodování v New Yorku poklesem o dvě procenta. Americké dluhopisy naopak paradoxně zpevnily a jejich výnosy klesly, protože investoři se uchylují k aktivům, která pokládají tradičně za bezpečná.

Koruna jde oběma směry

Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků zavést taková opatření, která by krizi kolem státních dluhů dostala pod kontrolu. Dál klesají také banky.

"Trhy nevěří, že situace v Evropě je pod kontrolou," poznamenal jeden z obchodníků, jehož citovala agentura Reuters. "Problém na americké straně je v tom, že to snížení ratingu je problémem samo o sobě," dodal. Trhy tak zůstávají značně rozkolísané a nervozita vysoká.

Kvůli snížení amerického ratingu klesaly také burzy v Asii. Hlavní index tokijské Nikkei 225 klesl o 202,32 bodu a obchodní den uzavřel propadem o 2,18 procenta. Během dne přitom spadl až pod 9 058 bodů, kde byl naposledy krátce po březnovém zemětřesení.

Koruna se v pondělí vydala oběma směry. Vůči euru posílila o šest haléřů na 24,25 Kč, k americkému dolaru naopak oslabila o pět haléřů. Podle Marka Dřímala z Komerční banky regionální měny dopoledne kopírovaly svůj typický pohyb v situacích zvýšené nejistoty. Koruna se drží kolem pátečních uzavíracích hodnot a polský zlotý i maďarský forint oslabují s tím, jak investoři opouštějí riziková aktiva, uvedl Dřímal.

,