Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské Kongresové centrum je na prodej

  10:26aktualizováno  10:26
Kongresové centrum by na podzim letošního roku mohlo být v soukromých rukou. Magistrát, který je jeho jediným akcionářem, už totiž do něj nechce investovat další miliony korun, a proto připravuje privatizaci.

Pražské kongresové centrum | foto: Nguyen Phuong Thao

Kongresové centrum si sice na svůj provoz už dokáže vydělat samo, přesto jej tíží závazky z náročné přestavby z roku 2000 za více než tři miliardy korun.

Město potom až do roku 2004 centru každoročně pomáhalo se splátkami úvěrů až devadesátimilonovou dotací. Už dost, řekli si radní.

"Rozhodli jsme se Kongresové centrum prodat. Hledáme partnera, který by také zaplatil rekonstrukci staré budovy a upravil i celé okolí," uvedl náměstek primátora a zároveň předseda představenstva společnosti Jan Bürgermeister s tím, že je velmi drahé stále modernizovat technické vybavení budov, což je na druhou stranu nutné pro konkurenceschopnost centra na trhu kongresové turistiky.

Podle Bürgermeistera by podklady k prodeji mohly být připraveny v říjnu. Představenstvo společnosti uvažovalo i o dlouhodobém pronájmu, ale nakonec usoudilo, že výhodnější bude odprodat část akcií za několik miliard korun. Přesnou hodnotu společnosti nechtějí představitelé města ani společnosti prozradit právě s ohledem na blížící se prodej. Její základní kapitál je však sedm miliard korun.

"Ponecháme si balík akcií jako pojistku. Chceme jich mít jen tolik, abychom jako akcionáři mohli svolat valnou hromadu," uvedl primátor Pavel Bém. Podle obchodního zákoníku to jsou minimálně tři procenta akcií.

Centrum vydělává hlavně na pořádání velkých kongresů a konferencí, proto se magistrát poohlíží po renomované společnosti, která má s tímto typem podnikání ve světě zkušenosti.

"Pohlídáme si, aby toto centrum bylo nadále úspěšné na trhu kongresové turistiky," řekl Bürgermeister. I přes obrovské zadlužení tvrdí vedení společnosti, že se splácením dluhu nemá problém.

"Z kongresové turistiky máme ročně až 210 milionů korun, z dlouhodobých pronájmů 140 milionů, hotel vydělává 270 milionů a z dalších aktivit, jako je například provoz parkoviště, máme až 30 milionů korun," vyjmenoval finanční ředitel Zdeněk Novák.

Prodej čeká i další firmy
Primátor Bém předpokládá, že Kongresové centrum by mohly brzy následovat další společnosti.

"Třeba Pražské služby, ale nevylučuji ani změny v energetických podnicích," plánuje Bém, který zastává názor, že soukromé společnosti podnikají efektivněji než ty, které spravuje stát, kraj nebo obec.

Distributoři elektřiny, plynu a tepla však zůstanou pod větší kontrolou města, které si chce pohlídat, aby nezneužili své dominantní postavení na trhu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Bakalářská práce exministra Krčála je shodná v 28 procentech, řekl rektor

Petr Krčál, ČSSD, kandidát na ministra bpráce a sociálních věcí.

Kontrola bakalářské práce exministra Petra Krčála na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukázala, že se obsahově shoduje v...

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Najdete na iDNES.cz