Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské letiště v září rozhýbe nový prst

  10:37aktualizováno  10:37
Letiště Praha Ruzyně na začátku září povyroste a zmírní tak nápor cestujících na dosavadní odbavovací haly praskající ve švech. Mezinárodní letiště se rozšíří o další část, kterou začátkem srpna správa letiště zkolaudovala.

Letiště, Ruzyně - Nový terminál Sever 2 má zvýšit kapacitu letiště o 3,5 milionu cestujících až na deset milionů pasažérů za rok. Později by se měla kapacita dalšími úpravami rozšířit na zhruba 15 milionů lidí. (16. června 2005) | foto: David VotrubaiDNES.cz

Přibude takzvaný nástupní prst a spojovací objekt, který propojí současnou příletovou halu s nově budovaným terminálem. „Po uplynutí odvolací lhůty by měla část nového terminálu začít veřejnosti sloužit ve zkušebním provozu začátkem září,“ říká pověřená ředitelka České správy letišť Hana Černochová.

Nově otevíraný nástupní prst a spojovací budova letišti pomohou zvládat letní nápor cestujících.

Pražské letiště v Ruzyni odbavilo v prvním pololetí 4,85 milionu lidí, což je o necelých čtrnáct procent více než loni. Za celý rok očekává vedení podniku jedenáct milionů pasažérů, což by Prahu zařadilo do elitnější skupiny evropských letišť. V současné době je podle počtu odbavených pasažérů mezi třemi desítkami největších letišť na kontinentě.

Ruzyně je již druhým rokem přetížena. Loni letiště odbavilo přes devět milionů lidí, tedy skoro o třetinu více než o rok dříve. Teoretická maximální kapacita současné odbavovací haly je o 2,5 milionu lidí nižší. Zprovozněním takzvaného prstu C se zvýší počet nástupních mostů do letadel ze 17 na 27 a průchodnost letištěm zhruba o čtvrtinu až třetinu.

Nová propojovací budova a odbavovací prst jsou součástí dosud největší expanze letiště. Takzvaný severní terminál měl původně stát přes deset miliard korun. Na devět miliard si správa letišť vzala úvěr od Evropské investiční banky. Podle Černochové se při soutěžích podařilo cenu stlačit, a tak bude celý terminál nakonec stát méně než devět miliard korun.

Hlavní budovu staví za 3,17 miliardy korun Skanska, spojovací objekt mezi starým a novým terminálem dodal Metrostav.

Poslední velkou zakázkou před otevřením nových prostor pro cestující je půlmiliardová třídírna zavazadel, kterou bude dokončovat nizozemská firma VanDerLande.

Letiště teď shání do nových prostor nájemníky, kteří zpříjemní cestujícím čekání na jejich let. Smlouvy má uzavřeny již s prodejcem hraček Sparky’s, s prodejci sklářských výrobků Egermann a Blue Praha, bude zde také parfumerie a dvě velké prodejny typu duty free shop. K posezení budou k dispozici také dvě kavárny.

Rozšířené letiště má začít sloužit lidem začátkem příštího roku. Dvouciferné nárůsty drží pražská Ruzyně už druhým rokem, a proto si začíná brousit zuby i na větší konkurenci, jako je například letiště Vídeň. Ani rakouská metropole nezahálí, letos do pololetí prošlo jejím letištěm o devět procent lidí více než loni, tedy dva a půl milionu lidí. I tak za sebou Praha nechala například letiště v Hamburku, Nice nebo Lisabonu.

Podobný boom cestujících i přes stále rostoucí ceny ropy a stížnosti leteckých společností mají i ostatní letiště nových členských států Evropské unie.

Do Varšavy přiletělo v meziročním srovnání o pětinu lidí více a do loňska stagnující letiště se probudilo k životu. Podobně dobře se dařilo i letišti v hlavním městě Maďarska. Budapešť dokonce v pololetí hlásila nárůst cestujících o více než 27 procent.

Velkou měrou se na jejich úspěchu podílejí levné aerolinie, které dokázaly přitáhnout zájem lidí i na dříve neznámá letiště. Například polské Katovice nedaleko Ostravy levným aeroliniím vděčí za skoro devadesátiprocentní meziroční růst cestujících, i když zatím jen z malé základny půl milionu odbavených cestujících. Podobně téměř z žádného provozu vyrostlo i letiště na jihu Velké Británie v Bournemounthu.

Nejvíce rostoucí letiště

Letiště nad 25 mil. lidí ročně

Mnichov 10,3 %
Řím - Fiumicino 6,4 %
Paříž - Charles de Gaulle 5,6 %

Letiště 10-25 mil. lidí ročně

Moskva - Domodědovo 14,8 %
Barcelona 9,7 %
Dublin 9,3 %

Letiště 5-10 mil. lidí ročně

Budapešť 27,2 %
Kolín/Bonn 19,4 %
Varšava 19,1 %
Praha 13,7 %
Letiště do 5 mil. lidí ročně

Řím - Ciampino 95,1 %
Bournemouth (Británie) 90,6 %
Katovice 87,3 %

Pozn: Srovnání červen 2004 a 2005
Pramen: ACI Europe


 

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...Najdete na iDNES.cz