Pražské novostavby podražily. V regionech ceny nových bytů stagnují

  20:15aktualizováno  20:15
Nové byty zdražují. Průměrný byt v pražské novostavbě se aktuálně nabízí za 63,8 tisíce korun za čtvereční metr. To znamená, že stojí přibližně o dva tisíce korun víc než loni. V přepočtu se tak cenový rozdíl u třípokojového bytu pohybuje okolo 150 tisíc korun.

Novostavby se v Praze i v regionech prodávají dráž než před rokem. | foto: Naxos

Byt v pražské novostavbě se v letošním třetím čtvrtletí (červen až září) prodával v průměru za 58 156 korun za metr čtvereční. Průměrný prodaný metr nového pražského bytu tak byl během tří letních měsíců o 4,6 procenta dražší než ve druhém letošním kvartálu. A o 4,3 procenta překonal průměrnou cenu z loňského léta.

Nic se ale nemění na nákupním chování - první na odbyt jdou vždy ty nejlevnější byty. Z toho důvodu je průměrná prodejní cena nižší, než cena bytů, které dále zůstávají v nabídce. Těch je v Praze aktuálně 6,4 tiíce a stojí v průměru 63 837 korun za metr čtvereční. I to ale ukazuje na meziroční i mezičtvrtletní růst o více než tři procenta.

Jinými slovy to znamená, že průměrný padesátimetrový dvoupokojový byt zdražil přibližně o sto tisíc korun, třípokojový o sto padesát tisíc.

Liniový graf ukazuje aktuální průměrnou cenu za metr čtvereřní v jednotlivých...

Liniový graf ukazuje aktuální průměrnou cenu za metr čtvereřní v jednotlivých regionech. Sloupce potom znázorňují množství volných bytů v novostavbách.

Údaje vyplývají z analýzy developera Trigema, který sleduje prodeje na celém pražském i regionálním trhu novostaveb. Podle šéfa společnosti Trigema Marcela Sourala se v nárůstu cen odráží zdražení pozemků či stavebních prací. „Zanedlouho budou muset developeři do ceny promítnout i zdražení stavebních materiálů,“ předpovídá.

Velký levný projekt má sílu zkreslit celý trh

Skokové mezičtvrtletní ̈zdražení má ale ještě jeden důvod. Jde o rozsáhlý projekt developera Ekospol, který od jara nabízí stovky bytů v pražské Hostivaři. Protože prodává levnější byty ve velkém objemu, má sílu ohnout celou statistiku pražského trhu.

K tomu došlo hlavně v předchozím kvartálu (tedy od dubna do června), kdy firma prodávala největší část hostivařského projektu. Podle údajů z Ekospolu v druhém letošním čtvrtletí firma prodala v Hostivaři 330 bytů a v uplynulém čtvrtletí už „jen“ 130 bytů. Na jaře tak překotné prodeje Ekospolu znamenaly snížení celkové základny.

Hostivařský projekt ale vybočuje ještě jednou zvláštností. To co se v něm (a dále i v souhrnné statistice) vykazuje jako „prodej“, je ve skutečnosti pouze uzavření rezervační smlouvy a uhrazení rezervačního poplatku. Do statistiky se tak zahrnují byty, jež jsou nyní rezervovány, ale zkolaudovány mají být až v druhé polovině roku 2018. Tedy déle než tři roky od prvních objednávek.

Šéf a majitel Ekospolu Evžen Korec tuto neobvyklou strategii vysvětluje velkou poptávkou. „Rozhodli jsme se tedy nestavět projekt po etapách, ale všech 802 bytů vzniká současně. Bytový projekt bude hotový najednou a probíhající výstavba tak nebude rušit ty, kteří by již ve svých bytech žili, pokud bychom stavěli po etapách. Vzhledem k tomu se však prodlouží doba realizace projektu,“ říká pražský developer.

Pražští developeři míří za rekordními prodeji

Proto je potřeba dvojím metrem nahlížet i na celkovou statistiku prodejů všech pražských developerů. Ta na první pohled vypadá, že trh míří za sedmitisícovým rekordem (od roku 2011, kdy se začala počítat) a roste zatím meziročně o 24 procent.

I pokud odečteme statistické prodeje z hostivařského projektu Ekospolu (tedy 460 bytů), meziroční srovnání prvních tří čtvrtletí let 2014 a 2015 stále vykazuje dvanáctiprocentní růst.

V samotném třetím čtvrtletí se potom v Praze prodalo podle společných statistik developerů Trigema, Ekospol a Skanska Reality 1700 bytů. To je stejně jako ve druhém čtvrtletí. Dohromady už letos developeři prodali 5250 bytů.

Regiony jsou výrazně levnější

V samotné Praze se tradičně prodalo více bytů než ve zbytku Česka dohromady. Celkem na krajská města (kromě Prahy) v letošním roce připadá za poslední kvartál podle údajů společností Trigema a Trikaya tisícovka prodaných bytů v novostavbách.

Z toho 270 se prodalo na jižní Moravě (a z toho 170 v Brně). Tam je také aktuálně nabízený byt (ceny prodaných bytů na této úrovni statistika nesleduje) výrazně dražší než průměr. Zatímco cenový průměr čtverečního metru novostavby v krajském městě činí 41 881 (růst o 0,41 %), v Brně je průměrná cena nabízeného bytu v novostavbě 55 tisíc korun za metr čtvereční. Oproti předchozímu čtvrtletí je to mírné zlevnění.

I když se v Brně oproti předchozímu čtvrtletí růst prodejů de facto zastavil, stále letošní prodeje ty loňské převyšují o 19 %.

Šedá linie grafu znázorňuje cenu dostupných bytů, která je zpravidla dražší než...

Šedá linie grafu znázorňuje cenu dostupných bytů, která je zpravidla dražší než cena prodejní.

Ještě výše než na jižní Moravě se šplhají ceny nových bytů v Královéhradeckém a Ústeckém kraji. To lze ale vzhledem k mnohem menšímu vzorku (viz graf) označit za odchylky.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Krácení pracovní doby firmy ohrozí, tvrdí průzkum. Odbory to považují za lež

Ilustrační foto - práce na PC

Téměř polovina větších firem je proti zkracování pracovního týdne, i kdyby zaměstnancům mohly adekvátně snížit mzdu....

Najdete na iDNES.cz