Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přebije mrtvá slovenská koruna živou českou?

  2:25aktualizováno  2:25
Posilující euro činí nakupování v Česku pro Slováky stále atraktivnějším. A to i tehdy, když tentýž obchodní řetězec má na obou stranách hranice v akci naprosto stejné zboží.
Pokud by bylo nyní možné koupit slovenskou měnu v českých směnárnách, platilo by se za 100 slovenských korun téměř 95 českých. Ilustrační foto.

Pokud by bylo nyní možné koupit slovenskou měnu v českých směnárnách, platilo by se za 100 slovenských korun téměř 95 českých. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Příklad? Tesco v Trenčíně nabízí litr a půl minerálky Mattoni za 0,44 eura (přes 12 Kč), zatímco hypermarket v pár desítek kilometrů vzdáleném Uherském Brodě prodává v akci stejné zboží za 8,90 Kč.

Paní Mária z Trenčína jezdí přes hranice nakupovat pravidelně. A mattonka není zdaleka tou nejvýhodnější kořistí. Český hypermarket v minulém týdnu nabízel litr oleje za dvacetikorunu, zatímco jeho obvyklá cena na Slovensku převyšuje v přepočtu padesát českých korun. "Zrovna olej se ale vyplatí nakupovat prakticky kdykoliv," říká.

V posledních týdnech se navíc kurz české a (dnes již neexistující) slovenské koruny přiblížil nejvíc za posledních jedenáct let.

Pokud by bylo nyní možné koupit slovenskou měnu v českých směnárnách, platilo by se za 100 slovenských korun téměř 95 českých. Přitom ještě v polovině loňského roku stála slovenská stokoruna méně než 80 korun českých.

Vůbec nejslabší byla česká měna vůči slovenské na přelomu let 1997 a 1998, kdy po zabrzdění domácí ekonomiky byla slovenská měna krátce dokonce silnější než česká.

Může k něčemu takovému dojít i nyní? Podle analytika Marka Hatlapatky z Cyrrusu se to nedá vyloučit. "Stejně jako bylo mimo realitu euro za 23 korun, tak může dojít k dalšímu oslabení již podhodnocené koruny a třeba i k prolomení hranice 30 korun za euro," tvrdí Hatlapatka.

V takovém případě by se bývalá slovenská koruna stala pevnější než česká, protože její kurz je zafixován na 30,126 Sk za euro.

Slovákům se tak podařilo kouzlo nechtěného – přimkli kurz své měny k euru v okamžiku, kdy byla na vrcholu sil. "Ale pokud by Slovensko nemělo euro, oslabovala by jejich koruna stejně jako česká, možná ještě výrazněji," upozorňuje Hatlapatka.

Sílící euro se může promítnout také v počtu Slováků, kteří se rozhodnou v Česku strávit dovolenou. "Když loni česká koruna výrazně posílila, počet slovenských turistů spíše stagnoval. Současná situace jim však pobyt v Česku zlevňuje, a proto letos očekáváme, že se počet Slováků dovolenkujících v Česku zvýší," uvedl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Restituční ping-pong o lukrativní pozemky v Praze skončil, žena neuspěla

Na pozemcích, které dříve patřily k Bečvářovu velkostatku, se nyní nachází...

Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na pozemky v Praze na Žižkově...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Najdete na iDNES.cz