Pokud by bylo nyní možné koupit slovenskou měnu v českých směnárnách, platilo by se za 100 slovenských korun téměř 95 českých. Ilustrační foto.

Pokud by bylo nyní možné koupit slovenskou měnu v českých směnárnách, platilo by se za 100 slovenských korun téměř 95 českých. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Přebije mrtvá slovenská koruna živou českou?

  • 333
Posilující euro činí nakupování v Česku pro Slováky stále atraktivnějším. A to i tehdy, když tentýž obchodní řetězec má na obou stranách hranice v akci naprosto stejné zboží.

Příklad? Tesco v Trenčíně nabízí litr a půl minerálky Mattoni za 0,44 eura (přes 12 Kč), zatímco hypermarket v pár desítek kilometrů vzdáleném Uherském Brodě prodává v akci stejné zboží za 8,90 Kč.

Paní Mária z Trenčína jezdí přes hranice nakupovat pravidelně. A mattonka není zdaleka tou nejvýhodnější kořistí. Český hypermarket v minulém týdnu nabízel litr oleje za dvacetikorunu, zatímco jeho obvyklá cena na Slovensku převyšuje v přepočtu padesát českých korun. "Zrovna olej se ale vyplatí nakupovat prakticky kdykoliv," říká.

V posledních týdnech se navíc kurz české a (dnes již neexistující) slovenské koruny přiblížil nejvíc za posledních jedenáct let.

Pokud by bylo nyní možné koupit slovenskou měnu v českých směnárnách, platilo by se za 100 slovenských korun téměř 95 českých. Přitom ještě v polovině loňského roku stála slovenská stokoruna méně než 80 korun českých.

Vůbec nejslabší byla česká měna vůči slovenské na přelomu let 1997 a 1998, kdy po zabrzdění domácí ekonomiky byla slovenská měna krátce dokonce silnější než česká.

Může k něčemu takovému dojít i nyní? Podle analytika Marka Hatlapatky z Cyrrusu se to nedá vyloučit. "Stejně jako bylo mimo realitu euro za 23 korun, tak může dojít k dalšímu oslabení již podhodnocené koruny a třeba i k prolomení hranice 30 korun za euro," tvrdí Hatlapatka.

V takovém případě by se bývalá slovenská koruna stala pevnější než česká, protože její kurz je zafixován na 30,126 Sk za euro.

Slovákům se tak podařilo kouzlo nechtěného – přimkli kurz své měny k euru v okamžiku, kdy byla na vrcholu sil. "Ale pokud by Slovensko nemělo euro, oslabovala by jejich koruna stejně jako česká, možná ještě výrazněji," upozorňuje Hatlapatka.

Sílící euro se může promítnout také v počtu Slováků, kteří se rozhodnou v Česku strávit dovolenou. "Když loni česká koruna výrazně posílila, počet slovenských turistů spíše stagnoval. Současná situace jim však pobyt v Česku zlevňuje, a proto letos očekáváme, že se počet Slováků dovolenkujících v Česku zvýší," uvedl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.