Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Svět přetéká ropou. Přebytky mohou být největší za třicet let

  • 441
Ropné mocnosti kartelu OPEC chrlí do světa příliš ropy, která se nestihne spotřebovat. Podle Bloombergu hrozí, že země v čele se Saúdskou Arábii letos nepřestanou dodávat zbytečně moc černého zlata na světové trhy a období „hojnosti“ bude nejdelší za třicet let.

Někteří analytici navíc upozorňují, že je nepravděpodobné, že by se OPEC v bližší době rozhodl množství ropy regulovat snížením těžby.

Produkce ropy převyšuje světovou poptávku už pět čtvrtletí v řadě, což je nejdéle od Asijské krize v roce 1997. Nedojde-li k zásahu OPEC, budou podle Bloombergu ještě letos ve světě vznikat přebytky, což by znamenalo, že jejich čtvrtletní perioda bude nejdelší za třicet let, tedy od roku 1985.

Podle některých názorů je malá pravděpodobnost, že OPEC ze své dosavadní politiky ustoupí a objem těžby sníží. Nejsilnější člen dvanáctičlenného spolku Saúdská Arábie naopak podle banky Goldman Sachs bude chtít produkci zvednout kvůli konkurenčnímu boji s americkými firmami, které dolují z břidlic.

Na přebytky by měla vliv i případná diplomatická dohoda Íránu se Západem o jaderném programu a s tím související uvolnění exportu, doplnila Commerzbank.

„Období může to trvat do konce roku,“ uvedl analytik této německé banky Eugen Weinberg. „Očekávání, že přebytky do roku 2016 zmizí, jsou v tuto chvíli neopodstatněné,“ dodal.

Nadbytečný milion barelů denně

Z přebytků ropy by mohli těžit i řidiči v tuzemsku, jako ostatně doposud. Záleží však i na vývoji kurzu koruny k dolaru, který by mohl v letních měsících pro Čechy naopak zdražovat.

„Hru s ropou ovlivňují také jiné faktory. Výška cen pohonných hmot v ČR se bude odvíjet jednak od ropy samotné jednak od vývoje cen pohonných hmot na burze v Rotterdamu a v neposlední řadě ceny budou záviset od vývoje USD/CZK a marží distributorů. Zatím neočekáváme výrazné zdražení pohonných hmot. Očekáváme, že ceny pohonných hmot se budou držet okolo 33 Kč/l,“ uvedla analytička Colosseum Eva Mahdalová.

Země OPEC v květnu pumpovaly do globální ekonomiky 31,3 milionů barelů ropy denně a pravděpodobně se této laťky budou držet i v dalších měsících, vyplývá z červnové zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA).

Produkce ropy na této úrovni způsobí přebytek kolem jednoho milionu barelů ropy denně ve třetím čtvrtletí a zhruba 600 tisíc barelů ke konci roku, vyplývá z výpočtu Bloombergu na základě dat IEA a OPEC. Šlo by o osmý kvartální přebytek v řadě.