Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přechod k trhu přišel na 700 miliard

  14:02aktualizováno  14:02
Ministerstvo financí předložilo konečný účet za přechod české ekonomiky k tržnímu fungování. První odhad, který resort zveřejnil počátkem března, byl 578 miliard. Konečná cifra se ale vyšplhala až na 700 miliard korun, tedy asi čtvrtinu českého HDP.

Peníze, které Česko do transformace vložilo, šly především do bank nebo do podniků v rámci privatizace. Zahrnují i náklady, které měl Fond národního majetku nebo Česká konsolidační agentura v letech 1990 až 2004, upřesnil už dříve ministr financí Bohuslav Sobotka.

V určitém smyslu lze ale za transformační náklady považovat celý veřejný dluh, upozorňuje David Marek z Patria Online. Ten ke konci minulého roku překročil bilion korun.

V ještě širším měřítku zahrnují celkové náklady na transformaci ekonomiky také ztráty vyplývající z nevhodné legislativy, ztráty z nedostatečné podpory rozvoje finančních trhů a jiné, upozorňuje Marek.

Ve srovnání s výsledky ostatních zemí Česko podle Marka také nevychází úplně nejlépe. Česká transformace si sice vyžádala nižší propad HDP, podařilo se udržet i poměrně nízkou nezaměstnanost. Při porovnání výkonu ekonomiky v roce 1989 se současným stavem, jsou ale čísla poměrně pesimistická.

Český HDP se zvýšil asi o 14 procent, Maďarsko a Slovensko reálně výkon ekonomiky zlepšily zhruba o pětinu, Polsko dokonce o 42 procent. Podle Marka neobstojí ani námitka, že Česko začínalo na vyšší úrovni, a růst je proto pomalejší. Slovinsko totiž na tom v roce 1989 bylo obdobně a jeho výkon se přesto zvýšil o 29 procent, tedy dvojnásobně v porovnání s Českém.

"Ještěže z mediální scény zmizelo slovo „šampión". Místo hledání politicky přitažlivé nálepky bychom se měli snažit vylepšit doposud nelichotivé skóre vhodnou hospodářkou politikou. Pro radu stačí zajet do Dublinu či Bratislavy," uzavírá David Marek.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Najdete na iDNES.cz