Před ústředím Škody protestovalo 12 tisíc lidí

  15:01aktualizováno  15:01
Mladoboleslavské ústředí Škody Auto připomínalo ve středu spíš Staroměstské náměstí během mistrovství světa v hokeji. Okolo dvanácti tisíc nespokojených zaměstnanců demonstrovalo za vyšší růst mezd. Kromě demonstrace vyhlásili i prvně v historii společnosti stávku.
Protesty, Škoda Auto

Protesty, Škoda Auto - U sídla vedení automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi demonstrovaly tisíce lidí za vyšší platy. Odbory požadují růst platů o deset procent, automobilka nabízí podstatně méně, své návrhy však tají. (30. března 2005) | foto: Radek PetrášekČTK

Práci přerušili na celé tři hodiny, i když původně plánovali pouze hodinovou stávku.

Třídu Václava Klementa, kde má vedení firmy kanceláře, zaplnily vedle demonstrantů i desítky policejní aut. Podle odhadu odborů podpořilo stávku celkem 17 tisíc lidí.

Z toho dvanáct tisíc přímo na demonstraci v Boleslavi, další dva tisíce na noční směně a zbývající tři tisíce v pobočných závodech v Kvasinách a Vrchlabí.

Jádrem sporů mezi odbory a vedením firmy je růst mezd pro tento rok. Prvního dubna vyprší kolektivní smlouva a obě strany se dosud neshodly na nové. Zatímco odboráři žádají zvýšení platů zhruba o deset procent, management prosazuje navýšení jen o inflaci.

Do managementu se odboráři opřeli zostra. Dosavadní návrhy podniku ale předseda odborářů Jaroslav Povšík na dnešní demonstraci označil za hanebné.

„Naším hlavním argumentem je abnormálně dobrý hospodářský výsledek firmy a předpoklad, že i v tomto roce to bude podobné,“ odůvodnil požadavek odborů na desetiprocentní růst tarifních mezd Povšík.

„Nejsme německá kolonie! Nesbíráme drobky ze země! Nenecháme se ošidit! Vyjádřete nespokojenost - fuj, hanba!,“ hlásal potom megafonem k rozbouřenému publiku.

Hlučící masa provázela skandování ohlušujícím pískotem, řehtáním řehtaček i bubnováním na přinesené sudy. Atmosféru doprovázely transparenty s nápisy „Važte si víc naší práce, vy auta neděláte!“ či „Když platíte akcionářům, nám zaplaťte taky!“

„Kvůli tomu, že mají v Německu problémy, my nebudeme trpět. Chceme svůj podíl na zisku, který má firma díky nám,“ přidal se i pracovník z linky fabií Milan Kraus.

Podle Jaroslava Povšíka se ve středu nepodaří shody dosáhnout. I případný návrh vedení firmy by totiž ještě musela projednat podniková rada.

„Je to taktický prostředek odborářů,“ komentoval situaci mluvčí Škoda Auto Evžen Krauskopf. Během tříhodinové stávky podle něj firmě vznikl deficit 240 nevyrobených vozů. „Je to určitá ztráta, ale ne tak významná, aby se nedala operativně nahradit,“ zhodnotil Krauskopf.

Pokud se ale nepodaří dosáhnout dohody do konce března - a k tomu schází už jen jediný den - šli by odboráři do nepřetržité stávky, řekl mluvčí nespokojenců Povšík.

V automobilce pracovalo na konci loňského roku 24 561 lidí, z toho bylo 20 897 kmenových zaměstnanců. Jejich průměrná mzda loni dosáhla asi 23 340 korun. Do toho nejsou započítány mzdové náklady na více než 400 vedoucích pracovníků.

Platy průměrných dělníků jsou ovšem podle odborářů mnohem nižší, kolem 16 000 korun.

Autoři: ,

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Stát uspěl v soudních sporech za více než 25 miliard korun

Peníze (ilustrační foto)

Česká republika uspěla ve dvou soudních sporech za dohromady více než 25 miliard korun. Zhruba 15,7 miliardy ve sporu...

ŘLP má nové letouny. Budou jimi monitorovat pozemní zařízení

Řízení letového provozu koupilo dva nové letouny od německé společnosti...

Řízení letového provozu (ŘLP) koupilo dva nové stroje. Dispečeři je budou využívat primárně k monitorování vlastních...

Dánský penzijní fond skoupil berlínskou čtvrť, lidé se bojí budoucnosti

Ilustrační snímek

Obyvatelé čtvrti Thiemannstrasse v berlínské městské části Neukölln se obávají, že budou jejich domovy přeměněny na...

Najdete na iDNES.cz