Jediná skupina lidí, která si útěkem před změnou mohla přilepšit, jsou ti, kteří přesluhují. Ilustrační foto.

Jediná skupina lidí, která si útěkem před změnou mohla přilepšit, jsou ti, kteří přesluhují. Ilustrační foto. | foto: Koláž - iDNES.cz

Předčasné důchody se staly hitem. Lidé se lekli změn

  • 98
Češi vzali útokem předčasné důchody. Požádalo o ně třikrát více lidí než před rokem. Chtěli tak utéct před malou důchodovou reformou, která od 30. září změnila výpočet důchodu. Špatnou zprávou pro ně je, že je to marná snaha.

Loni od ledna do září zaznamenala Česká správa sociálního zabezpečení 23 194 žádostí o předčasný důchod. Letos 76 099, tedy třikrát tolik. Nejmasivněji narostly v květnu a v červnu, tedy v měsících, kdy se malá důchodová reforma schválila a hodně se o ní psalo a mluvilo v médiích.

"Srovnávací základna z loňského roku je nízká. Navíc se nedá zjistit, jaké důvody lidi k žádosti o dřívější důchod vedly," upozorňuje Jan Škorpík, šéf pojistných matematiků na MPSV.

Kvůli novému způsobu výpočtu penzí si má osmdesát procent budoucích důchodců pohoršit. Jde o ty, kteří berou mezi 12 a 36 tisíci hrubého měsíčně. Jejich důchod bude nižší až o 170 korun. Lidé s nižšími příjmy zůstanou na svém, vysokopříjmoví si naopak polepší.

Předčasný důchod se nevyplatí

MF DNES s pomocí kalkulačky MPSV spočítala, že předčasný odchod ve snaze vyhnout se horšímu výpočtu se nikomu nevyplatí. Důvodem je penalizace za dřívější penzi. Ministerstvo práce navíc s hromadnou snahou o únik počítalo a změnu výpočtu rozložilo do čtyř let.

Nejvíce tratí lidé s příjmy kolem 30 tisíc korun měsíčně. Od konce září se jim snížil výpočet důchodu až o 170 korun. To se bude dít ještě v následujících třech letech.

Přesto se jim předčasný odchod z práce nevyplatí. Jestliže člověk s 30 tisíci hrubého po 40 odpracovaných letech odejde o jediné čtvrtletí (i jediný den) před dosažením důchodového věku dříve, bude mu vyměřena penze zhruba 11 790 Kč.

Když si počká na řádný důchod, byť s horším výpočtem po 30. září, dostane podle nového výpočtu o desetikorunu víc. Kdo si zažádal o předčasný důchod s vidinou lepšího výsledku, tak bude zklamán. Žádost lze vzít zpět anebo předčasnou výplatu odmítnout a počkat si na řádný důchod.

Pomohou si jen přesluhující

Jediná skupina lidí, která si útěkem před změnou mohla přilepšit, jsou ti, kteří přesluhují.

Dokonce i teď po změně mají šanci. Pokud jim vznikl nárok na řádný starobní důchod ještě před 30. zářím, mohou si ho nechat přiznat k "předreformnímu" datu a bude se jim tak počítat "postaru".

Komu se naopak vyplatilo počkat si s žádostí o důchod po zářijové změně, jsou lidé s příjmy nad 36 tisíc korun měsíčně. Ti si tak polepší o stokoruny a výjimečně tisícikoruny měsíčně.

Uspěchaný odchod do důchodu může nicméně připravit o stokoruny na měsíční penzi kohokoliv. S každým dokončeným rokem v práci se důchod zvyšuje. Stačí ale, aby člověku s platem 20 tisíc korun chyběl jediný den do dosažení 40 odsloužených let, a přijde o dvě stovky na důchodu.

Na druhé straně zase každých 90 dní přesluhování (nad důchodový věk) zvyšuje u zmíněného modelového příkladu důchod zhruba o 200 korun. Lidé by si tak měli dobře rozmyslet, k jakému datu si důchod nechají přiznat.

Poradí i ČSSZ

Pomoci jim může Česká správa sociálního zabezpečení, která je schopná poslat informaci o přesném počtu dní, které se do důchodového pojištění započítávají.

Změna výpočtu pro budoucí důchodce vychází z rozhodnutí Ústavního soudu, který požadoval větší zásluhovost. Jinými slovy, chtěl zmírnit nerovnost, která spočívala v tom, že lidé s vysokými příjmy dostávali navzdory vysokým odvodům pojistného jen o trochu vyšší důchod než ti, kteří platili méně.