Předlistopadový ministr Krumnikl byl zproštěn viny v kauze Kovohutí

  10:07aktualizováno  11:24
Až dnes padl rozsudek jednoho z nejstarších případů ostravského krajského soudu. Tři obžalované v kauze zneužívání informací ve společnosti Kovohutě Břidličná soud zprostil viny. V případu čelil obvinění i předlistopadový ministr paliv a energetiky Antonín Krumnikl.
Státní zástupce se odvolává v neprospěch všech obžalovaných.

Státní zástupce se odvolává v neprospěch všech obžalovaných. | foto: Profimedia.cz

Krumnikl působil v roce 1995, kdy se měl dopustit trestné činnosti, jako generální ředitel Kovohutí. Soud zprostil viny také bývalého místopředsedu představenstva Kovohutí Břidličná Ondřeje Hradila a podnikatelku Marcelu Gajdovou.

Obžaloba tvrdí, že Hradil s pomocí Krumnikla, Gajdové a spřízněných firem získal největšího zpracovatele hliníku v zemi pomocí triku s válcovací stolicí, aniž ho to stálo byť jednu korunu.

Všichni obžalovaní od začátku vinu popírají. "Neprokázali jsme, že by kdokoliv z obžalovaných měl z provedených operací prospěch, nebyla naplněna skutková podstata trestného činu," zdůvodňoval zproštění obžalovaných předseda senátu Miloslav Studnička.

Uvedl, že se situace od začátku vyšetřování zásadně změnila, že nikdo dál nezkoumal provedené operace do všech ekonomických souvislostí.

Posudek udělala i VŠE
Obhajoba dodala celkem dvanáct znaleckých posudků, které vyznívají ve prospěch obžalovaných. Soud nechal na Vysoké škole ekonomické v Praze udělat velký, shrnující posudek, který má přes sto šedesát stran. I tento posudek hovoří ve prospěch obžalovaných.

Státní zástupce se odvolá
"Nejsem spokojen a odvolávám se v neprospěch všech tří obžalovaných," reagoval včera na rozsudek státní zástupce Dušan Táborský," který odmítá, že by se nic nestalo.

"Prodali výrobní linku za plného provozu za čtyřicet milionů a hned ji koupili zpátky za čtyři sta. Tohle přece není normální obchodní transakce," řekl státní zástupce Dušan Táborský.

Krumnikl nikdy nevypovídal, včera rovněž nic neřekl. Jeho obhájce ale uvedl, že je výsledek těší.

Ač šlo podle státního zástupce o několik účetních operací, proces z roku 1995 se táhne neuvěřitelně dlouho. Soudce Miloslav Studnička případ převzal roku 2000.

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Moravská vína čeká výjimečný ročník, letos se mohou vyrovnat francouzským

Víno (ilustrační foto)

Mimořádně dobrý ročník, hlavně pro červená vína, se rýsuje jihomoravským vinařům. Vinobraní končí a podle prvotních...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...Najdete na iDNES.cz