Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak si „spoříte“ na státní důchod půjde už letos sledovat on-line

  10:42aktualizováno  10:42
Vyzvednete si na úřadě přihlašovací jméno a PIN a pak budete moci sledovat, co všechno se vám započítalo do státního důchodu a kolik ještě musíte odpracovat let. Důchodový „internetbanking“ pro každého se chystá ještě letos spustit Česká správa sociálního zabezpečení.

Důchody (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Každý uvidí, kolik má odpracováno let do důchodu a z jaké částky se mu důchod bude počítat. Úprava informačních systémů má trvat zhruba půl roku, už na podzim by tedy mohl přístup fungovat.

Přístupy k důchodovým účtům budou přidělovat Okresní správy sociálního zabezpečení - poboček je v republice 77. Bude to podobné, jako když si lidé zřizují přístup k internetovému bankovnictví. Osobně si na úřadě vyzvednou přihlašovací jméno a heslo nebo PIN a z domova přes internet pak budou moci nahlížet na svůj důchodový účet.

Rodiče mohou nově spořit dětem na penzi. Stát jim k tomu přidá tisíce

Dálkový přístup k informacím o odpracovaných letech a zaplaceném pojistném mají už rok vlastníci datových schránek, tedy asi 60 tisíc občanů. Schránku si sice lze zřídit dobrovolně a zdarma, ale s jejím využíváním jsou pak spojené další povinnosti, které řadu lidí odrazují.

Podle Jany Buraňové, mluvčí České správa sociálního zabezpečení, plánuje úřad časem na webu „ePortál“, určeném pro veřejnost, nabídnout i důchodovou kalkulačku. Ta každému automaticky propočte důchod podle toho, jaké doklady o jeho odpracovaných letech zatím sociálka eviduje.

Dnes si lze nechat spočítat orientační výši budoucího důchodu pouze na jediném místě - a to po předchozím objednání v klientském centrum při pražském ústředí v Praze 5. Jednou za rok je také možné písemně požádat sociálku o výpis, kde lidé uvidí, kolik let mají započítaných do důchodu.

Práce načerno se do důchodu nezapočítává

Sociální správa nemá ve svém archivu informace zdaleka kompletní. „Každý žadatel o důchod má bílá místa, která musí dodatečně dokládat,“ říká Vilém Kahoun, který posledních pět let řídil ČSSZ a inicioval plošné zpřístupnění online. Díky možnosti vidět do svého důchodového účtu lidé získají víc času doplnit historické doklady o svých bývalých zaměstnáních nebo o tom, že sloužili na vojně nebo studovali. I to se do nároku na důchod započítává.

„Pokud občané ve svém osobním kontu zjistí nějaké rozpory, mohou je začít řešit...
Podle informací ČSSZ existuje již přes 8,5 milionu osobních kont, které...

Některé lidi také čeká zjištění, že za ně zaměstnavatel odváděl pojistné z nižších příjmů, než kolik si mysleli. „Lidé si tam uvědomí, že pokud část peněz dostávají mimo mzdový výměr, načerno, nezapočítá se jim to do důchodu,“ vysvětlil Kahoun. Stává se to například v pohostinství, kde pracovníci dostávají od zaměstnavatele minimální mzdu a vedle toho část mzdy na dlaň.

ČSSZ čekala se zavedením on-line přístupu pro každého (i bez nutnosti mít datovou schránku) na souhlas ministerstvo vnitra, které má na starosti elektronizaci veřejné správy (e-government) a identifikaci. Dočkala se tento týden, kdy ministerstvo práce a ministerstvo vnitra podepsaly memorandum. Web ePortál rovnou také upraví i na přihlašování pomocí elektronických občanských průkazů, které se začnou vydávat během příštího roku.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Lidl hledá další místa pro své prodejny, objeví se i v centrech měst

(Ilustrační snímek)

Německý diskontní řetězec Lidl loni soustředil síly hlavně na modernizaci prodejen. Letos navíc pro ně hledá nové...

Stavby chceme urychlit, spoustu jich však brzdí aktivisté, říká Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) ve volebním štábu strany v Praze. (21. října 2017)

Ministrovi dopravy Danu Ťokovi kritici vyčítají postup v zakázce na provoz mýta či pomalou dostavbu dálniční sítě. „Bez...

Ministr velí do zbraně: Evropa by měla prudce snížit počty divočáků

(Ilustrační snímek)

Evropa by kvůli africkému moru prasat měla prudce snížit stavy divočáků, myslí si český ministr zemědělství Jiří Milek....

Najdete na iDNES.cz