Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

Česko má zásoby plynu na sto dní. Nedostatek nehrozí, řekl Sobotka

  • 50
Česko má zásobu zemního plynu na 100 dní, firmy ani domácnosti jeho nedostatkem ohroženy nejsou. Novinářům to v úterý v noci řekl premiér Bohuslav Sobotka po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu, které se věnovalo možnostem v případě výpadku dodávek ruského plynu přes Ukrajinu.

Premiér také uvedl, že Česko by Slovensku mohlo případně pomoci zasíláním ruského plynu z baltského plynovodu Nord Stream, kterého by se krize týkat neměla.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) k možnosti pomoci Slovensku uvedl, že jeho zásoby plynu jsou ještě větší než české - vydrží na 140 dní. Případná pomoc by prý v případě nejhoršího scénáře byla aktuální až počátkem příštího roku.

Kdo tvoří předsednictvo Bezpečnostní rady státu

předseda BRS (předseda vlády)

místopředseda BRS (1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí)

ministr vnitra

ministra zahraničních věcí

ministra obrany

Jednání předsednictva BRS svolává předseda BRS a v době jeho nepřítomnosti místopředseda BRS.

Předsednictvo BRS na svých jednáních zejména posuzuje aktuální bezpečnostní situaci ve světě a v Česku.

"Nemáme žádné indicie o tom, že by byly obecně ohroženy dodávky ruského plynu do Evropy," ujišťoval Sobotka. Slovensko by ale mohlo mít problémy v případě zastavení dodávek ruského plynu na Ukrajinu. Postup bude koordinován také s Maďarskem a Polskem, poznamenal.

"Plyn, který je v tuto chvíli deponován v zásobnících, tak by vystačil na zajištění tuzemské spotřeby v letním období na více než sto dnů," uvedl Sobotka. Podle něj je to dostatečná rezerva k tomu, aby mohly být zajištěny dodávky z náhradních zdrojů do ČR. Mládek připomenul, že už nyní třetina objemu plynu proudí do Česka především z Norska. Pro náhradní dodávky by ale bylo třeba dojednat přepravní kapacity.

Chystají se evropské zátěžové testy

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden varoval, že od června zastaví dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu, pokud Ukrajina nesplatí dluh, který jí vznikl za odběr ruského plynu. Putin v listu evropským vůdcům údajně upozornil, že nesplacení ukrajinského dluhu může vést k zastavení dodávky plynu pro ukrajinskou společnost Naftogaz. Přímou hrozbu zastavení dodávek evropským klientům jeho dopis podle dostupných informací neobsahoval.

Evropská komise navrhla, aby země Evropské unie do zimy provedly zátěžové testy evropského energetického systému, které by měly odhalit, jak by se vyrovnaly s významným narušením dodávek zemního plynu v souvislosti s ukrajinskou krizí.

,