Nepovažuju vás za parazity ani podezřelé, řekl Nečas živnostníkům

  12:05aktualizováno  12:05
Úlevu živnostníkům slíbil premiér Petr Nečas. "Nepovažuji je za parazity ani za sprosté podezřelé, zasluhují si celospolečenský respekt a úctu," řekl po zhruba hodinové schůzce se zástupci živnostníků v narážce na výroky stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka. Vláda podle Nečase připraví deregulační balíček.

Premiér Petr Nečas přijal zástupce živnostníků, o nichž stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek řekl, že parazitují na zaměstnancích svými nižšími odvody. | foto: AP

Nečas zdůraznil, že živnostníci si zasluhují úctu za to, že živí sami sebe a své rodiny bez toho, aby natahovali ruce ke státu, a vytvářejí místa pro další lidi. Deregulační balíček vlády podle premiéra a předsedy ODS odstraní celou řadu byrokratických zátěží, které dopadají obzvláště na malé a střední podniky a na živnostníky.

Informoval je o moratoriu na zvyšování daní v průběhu příštích dvou let i o tom, že vláda navrhne zrychlené odpisy při pořízení nového majetku do firmy během jediného roku. "My děkujeme panu premiérovi, že jsme si mohli říci, jaké představy má vláda a jaké představy mají živnostníci," řekl místopředseda Cechu podlahářů Michal Němeček.

Stínový ministr financí Mládek na sjezdu ČSSD v Ostravě mluvil o tom, že živnostníci "parazitují" na zaměstnancích tím, že mají nižší odvody než oni. Za jeho slova se pak omlouval předseda strany Bohuslav Sobotka a i sám Mládek připustil, že nevolil vhodná slova. Stínovým ministrem zatím zůstal (více o vystoupení Mládka na sjezdu ČSSD najdete zde). "Já zkrátka nevěřím, že ta slova myslí upřímně," glosoval Nečas omluvu sociálních demokratů.

ODS Mládkovu chybu využila a za živnostníky jako významnou skupinu voličů se postavila. Premiér Nečas hned reagoval, že vystoupení stínového ministra financí nepovažuje jen za náhodné přeřeknutí, ale že Mládek řekl, co si skutečně sociální demokraté o živnostnících myslí. A ve čtvrtek to v podstatě zopakoval.

"Dnes dáváte účetní uzávěrku, daňové přiznání, které musí ten podnikatel naskenovat a pak je zaslat rejstříku. Není žádný důvod, aby tohle si nedělal stát sám. To znamená nezatěžovat tím podnikatelský subjekt," uvedl Nečas příklad toho, co bude v deregulačním balíčku. Bez bližšího upřesnění zmínil úpravu v oblasti environmentální legislativy, která bude podle něj pro OSVČ užitečná.

Opoziční sociální demokraté by zase rádi výrazně snížili výdajové paušály pro výpočet daně a dovolili by je používat jen malým podnikatelům s obratem do milionu korun. Chtějí tak pomoci státnímu rozpočtu. Podle údajů z roku 2011 se na sociálním pojistném z práce zaměstnanců vybralo 343 miliard korun, zatímco živnostníci odvedli jen 23 miliard korun. Problém jsou ale výrazně nižší odvody nejen pro státní pokladnu, ale i pro samotné živnostníky. Zadělávají si tak na budoucí nízký důchod od státu.

Premiér chce slyšet silnější hlas živnostníků při jednání s odbory

Rozdíl v odvodech se rozhodla částečně snížit už Nečasova vláda. Schválila a v parlamentu prosadila balíček, podle nějž bude využití výdajových paušálů méně výhodné. Ti, kdo je uplatní, se budou zároveň muset vzdát daňové slevy na dítě a nevydělávající manželku či manžela. To OSVČ pocítí poprvé až v daních za rok 2013, které budou podávat za rok. To označil premiér ve čtvrtek za pracně vybojovaný koaliční kompromis.

Nečas ve čtvrtek po jednání se živnostníky řekl, že s nelibostí nese, že je při jednáních tripartity s odbory a zástupci velkých zaměstnavatelů málo slyšet hlas živnostníků a OSVČ zaměstnávajících malý počet zaměstnanců. Přitom reprezentují 650 tisíc živnostníků a dalších 800 tisíc OSVČ, kteří mají do dvaceti zaměstnanců.

"Pokud by dále představitelé velkých podniků a odborů trvali na tom, že nechtějí nikoho dalšího do tohoto sociálního dialogu pustit, tak použijeme něco, co bych nazval politickým by-passem. Vedle jednání tripartity budu chtít mít intenzivní paralelní dialog s představiteli malých podniků a živnostníků," řekl Nečas.

K "aféře Mládek" se už vyjádřil i bývalý prezident Václav Klaus v komentáři, který rozeslal jeho Institut Václava Klause. "Člověk může či nemusí mít pochopení pro pokusy těžce zkoušené ODS nějakým způsobem zaujmout voliče, kteří se od ní - jak ukazují průzkumy veřejného mínění - stále více odvracejí. Není divu, že využila mimořádnou nahrávku, kterou ji svým, dá se říci zcela nenáhodným, a proto nikoli za chybu považovatelným výrokem nabídl na sjezdu ČSSD Jan Mládek," napsal Klausův institut.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Stavebnice, panenky, modely. Česko je evropskou hračkářskou velmocí

Jiřetínská Detoa nabízí skupinám turistů exkurze podnikem s tradiční výrobou hraček a klavírových mechanik.

Česká republika je největším vývozcem hraček v Evropě. Hodnota jejich exportu dosahuje dvou miliard eur (51,6 mld. Kč)....

Otevírací doba obchodů o svátcích

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Najdete na iDNES.cz