Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Premiér se chystá zkrotit mocnou úřednici Vitáskovou. Chce být jejím šéfem

  17:11aktualizováno  17:11
Předseda vlády Bohuslav Sobotka se chystá převzít kontrolu nad předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou. Omezit kompetence nezávislé a nevypočitatelné šéfky důležité instituce mu umožnila chyba zákonodárců. Podle Vitáskové je však takový krok nezákonný a vyvolá ostrou reakci z Bruselu.

Šéfka ERÚ Alena Vitásková. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Vláda už má připravené usnesení, jež má šéfku ERÚ Alenu Vitáskovou odstřihnout od rozhodování a dokonce umožní postavit ji mimo službu. Podle návrhu, který v prosinci bleskově prošel zkráceným připomínkovým řízením a čeká už jen na schválení v kabinetu, spadne vedení úřadu pod služební zákon, stane se tedy podřízeným vládě. Pravomoc nad ERÚ má převzít osobně předseda vlády Bohuslav Sobotka.

PŘEHLEDNĚ: Kdo by doplatil na stopku dotací pro zelenou energii

K tomu, aby se tento postup naplnil, schází už v podstatě jen jeho podpis. „Do konce týdne by měl být materiál předložen k projednání vládě, její pověřený člen - tím je podle návrhu premiér - bude následně jednat,“ říká Hana Malá z ministerstva vnitra, jež návrh připravilo.

Premiér, který je do konce týdne na dovolené, ale podle svého mluvčího Martina Ayrera váhá. „Chce se s materiálem ještě seznámit a prostudovat si k němu legislativní stanoviska,“ říká mluvčí.

Váhaní je pochopitelné: „Vládní kontrola nad úřadem by byla nezákonná. Chápu ovšem, že pokud se premiér k nezákonnému kroku rozhodne, nikdo mu v tom nezabrání,“ prohlásila Alena Vitásková v rozhovoru, který po telefonu poskytla serveru iDNES.cz rovněž z dovolené.

Kauza Vitásková

Podle návrhu usnesení, jež má iDNES.cz k dispozici, má Sobotka „ve vztahu k předsedkyni regulačního úřadu rozhodovat v běžných personálních záležitostech jejího služebního poměru, např. ve věci odměňování či služebního hodnocení. Pokud se jedná o pravomoc rozhodnout o skončení služebního poměru, je tato ponechána vládě jako celku.“ Podle zákona může předsedkyni ERÚ odvolat pouze prezident republiky.

Potíž je v tom, že šéfka ERÚ čelí trestnímu stíhání, dokonce stojí před soudem. Obžaloba ji viní z překročení zákona kvůli tomu, že nenechala zrušit podezřelé licence pro solární elektrárny ocelárenského magnáta Zdeňka Zemka. Podle služebního zákona mají být trestně stíhaní státní úředníci postaveni mimo službu, dokud nejsou podezření zproštěni. Vitásková by tak do pravomocného verdiktu nemohla úřad vést.

Chaos v zákonech

Převzetí vládní kontroly nad ERÚ umožnila chyba zákonodárců. Kvůli ní na mocné instituci, rozhodující o miliardových dotacích a dohlížející na energetické firmy, panuje od Nového roku bezvládí. Energetický zákon, který vstoupil v platnost počátkem ledna, vyjímá vedení ERÚ z pravomoci služebního zákona a říká, že mají být šéfové ERÚ nezávislí. Potíž je v tom, že energetický zákon za vedení úřadu považuje kolektivní radu. Ta má ale vzniknout až letos v létě. Do té doby zůstává v čele úřadu předsedkyně a místopředsedové. A ti - podle vládou schválen systemizace úřednických míst - pod služební zákon spadají. Situace je tak zcela chaotická.

Podle Vitáskové hrozí, že kontrolu vlády nad regulačním úřadem napadne Evropská komise, která klade na nezávislost regulátorů velký důraz. „Vím, že se o situaci Brusel zajímá, Česká republika s tím bude mít potíže,“ varuje.

Předání vlády nad úřadem do rukou premiéra nepovažuje za šťastný nápad ani ministr průmyslu Jan Mládek, který jinak Vitáskovou kvůli její činnosti na ERÚ tvrdě kritizuje a její podřízení služebnímu zákonu schvaluje. „S návrhem svěřit pravomoci premiérovi jsem trochu rozpačitý. Mohlo by ho to postavit do nekomfortní, sporné situace. Byl bych případně pro to, aby se svěřily kompetence celému kabinetu či superúředníkovi Josefu Postráneckému,“ řekl Mládek začátkem tohoto týdne na tiskové konferenci.

Rozzlobená Vitásková si stojí za tím, že svůj úřad vykonává dobře:
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Účtenkovka bude i pro nevidomé. A má být snadnější opravovat chyby

Logo Účtenkovky tvoří barevná písmena na bílém podkladu

Společnost Diebold Nixdorf, která má na starosti systém „loterie“ Účtenkovka, by měla upravit hru tak, aby mohli...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Titul krajského podnikatele roku míří do opavské Isotry. Firmy dvou švagrů

Cenu pro nejlepší krajské podnikatele převzal za společnost Isotra Erich...

Začínali v garáži, dnes patří mezi největší výrobce stínící techniky, například žaluzií, v České republice. Dva švagři...

Najdete na iDNES.cz