Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Premiér se vložil do převodů nemocnic

  1:00aktualizováno  1:00
Předseda vlády Jiří Paroubek se rozhodl zasáhnout do vývoje zdravotnictví v krajích. Do Prahy si v pátek svolal hejtmany, kteří se pustili na vlastní pěst a proti vůli ministerstva zdravotnictví do reformy nemocniční sítě v krajích.
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek - Premiér Jiří Paroubek. (25. června 2005) | foto: Greg BakerReuters

Na schůzce, které se účastnila i ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, však zástupci vládní sociální demokracie s pravicovými hejtmany k žádné shodě nedošli. "Byla to spíš výměna informací," říká středočeský hejtman Petr Bendl.

Na zásah vlády už je pozdě
Sociální demokraté se snaží na poslední chvíli zabránit tomu, aby kraje hromadně měnily své nemocnice na obchodní společnosti. Nemají k tomu však v rukou žádné nástroje, atak jim nezbývá, než se s vývojem v krajích smířit.

Podle mluvčí ministryně Emmerové se tedy vláda alespoň snaží prosadit zvláštní podobu nemocničních firem, jež by měly mít status veřejně prospěšných neziskových společností. Návrh zákona o zdravotnických zařízeních a veřejných službách ve zdravotnictví v pátek hejtmanům představila ministryně Emmerová.

"U některých krajů vypadá řešení jednoduše, někde to bude složitější – třeba v Praze a Středočeském kraji. Tam se toho proto zúčastním osobně," řekl po jednání s hejtmany Jiří Paroubek.

Podobně chce mít pod kontrolou dění v krajích i ministryně Emmerová, která slíbila, že bude jednat postupně se všemi hejtmany o situaci v jejich regionu zvlášť.

Šéfům krajů se však návrhy nového zákona nelíbí. "Neřeší to, co nás pálí nejvíc, totiž nepřinášejí zásadní reformu financování nemocnic," prohlásil hejtman Bendl.

Přeměna nemocnic na firmy je podle Bendla pro kraje obrannou reakcí na populismus vlády v mzdové oblasti. "Snažíme se nastavit režim, kdy nemocnice bude moci utratit pouze tolik, kolik vydělá," shrnul Bendl. Nemocnice jako obchodní firmy totiž nebudou vázány mzdovými předpisy ministerstva.

Do diskuse kolem nemocnic tento týden zasáhla také Česká lékařská komora, jejíž členové mají strach z pádu svých platů. Komora vydala prohlášení, v němž kraje varuje před "plošnou privatizací nemocnic".

"Jde o neověřený experiment, který vedle vážných ekonomických důsledků může mít i velmi nepříznivý dopad na zdravotní stav obyvatel," tvrdí šéf komory David Rath.

Reforma penzí na podzim?
Premiér v pátek také jednal s představiteli pěti koaličních i opozičních politických stran kvůli reformě důchodů. Schůzka měla stanovit zásady, jimiž by se měla chystaná důchodová reforma řídit.

Představitelé pěti parlamentních stran se však v pátek shodli jen na jediném: reforma důchodů je nutná a společná východiska političtí partneři stanoví do konce října.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Najdete na iDNES.cz