Premiér se vložil do převodů nemocnic

  1:00aktualizováno  1:00
Předseda vlády Jiří Paroubek se rozhodl zasáhnout do vývoje zdravotnictví v krajích. Do Prahy si v pátek svolal hejtmany, kteří se pustili na vlastní pěst a proti vůli ministerstva zdravotnictví do reformy nemocniční sítě v krajích.
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek - Premiér Jiří Paroubek. (25. června 2005) | foto: Greg BakerReuters

Na schůzce, které se účastnila i ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, však zástupci vládní sociální demokracie s pravicovými hejtmany k žádné shodě nedošli. "Byla to spíš výměna informací," říká středočeský hejtman Petr Bendl.

Na zásah vlády už je pozdě
Sociální demokraté se snaží na poslední chvíli zabránit tomu, aby kraje hromadně měnily své nemocnice na obchodní společnosti. Nemají k tomu však v rukou žádné nástroje, atak jim nezbývá, než se s vývojem v krajích smířit.

Podle mluvčí ministryně Emmerové se tedy vláda alespoň snaží prosadit zvláštní podobu nemocničních firem, jež by měly mít status veřejně prospěšných neziskových společností. Návrh zákona o zdravotnických zařízeních a veřejných službách ve zdravotnictví v pátek hejtmanům představila ministryně Emmerová.

"U některých krajů vypadá řešení jednoduše, někde to bude složitější – třeba v Praze a Středočeském kraji. Tam se toho proto zúčastním osobně," řekl po jednání s hejtmany Jiří Paroubek.

Podobně chce mít pod kontrolou dění v krajích i ministryně Emmerová, která slíbila, že bude jednat postupně se všemi hejtmany o situaci v jejich regionu zvlášť.

Šéfům krajů se však návrhy nového zákona nelíbí. "Neřeší to, co nás pálí nejvíc, totiž nepřinášejí zásadní reformu financování nemocnic," prohlásil hejtman Bendl.

Přeměna nemocnic na firmy je podle Bendla pro kraje obrannou reakcí na populismus vlády v mzdové oblasti. "Snažíme se nastavit režim, kdy nemocnice bude moci utratit pouze tolik, kolik vydělá," shrnul Bendl. Nemocnice jako obchodní firmy totiž nebudou vázány mzdovými předpisy ministerstva.

Do diskuse kolem nemocnic tento týden zasáhla také Česká lékařská komora, jejíž členové mají strach z pádu svých platů. Komora vydala prohlášení, v němž kraje varuje před "plošnou privatizací nemocnic".

"Jde o neověřený experiment, který vedle vážných ekonomických důsledků může mít i velmi nepříznivý dopad na zdravotní stav obyvatel," tvrdí šéf komory David Rath.

Reforma penzí na podzim?
Premiér v pátek také jednal s představiteli pěti koaličních i opozičních politických stran kvůli reformě důchodů. Schůzka měla stanovit zásady, jimiž by se měla chystaná důchodová reforma řídit.

Představitelé pěti parlamentních stran se však v pátek shodli jen na jediném: reforma důchodů je nutná a společná východiska političtí partneři stanoví do konce října.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Zmrzlina nebo sex? Sexistické prasátečko odmění urážlivé reklamy

Reklama potravinářské firmy Frujo na značku Toje využívá jazykový sexismus,...

V posledním ročníku ankety to vypadá, že zmrzlina i víno svádí k sexismu. Na víno zve blondýna ve vířivce, růžový...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Matky, které si nemohou přivydělávat, tratí 180 miliard, tvrdí ekonom

práce, děti, žena, matka

Kdyby matky v Česku po roce narození dítěte pracovaly 13 hodin týdně, získaly by celkem 60 miliard a ekonomika by se...Najdete na iDNES.cz