Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Premiérové pendolino na západ Čech mělo zpoždění kvůli tragické nehodě

  14:11aktualizováno  14:11
Rychlovlak Pendolino poprvé dorazil na západ Čech. V sobotu dopoledne se vydal na trasu, která vedla i do Plzně, Mariánských Lázní, Chebu a Františkových Lázní. Při své premiéře však pendolino mělo přes půl hodiny zpoždění. Na Kolínsku totiž od rána vlaky nabíraly ztrátu kvůli tragické nehodě, při níž jiný vlak srazil na kolejích člověka.

Rychlovlak Pendolino poprvé přijíždí do Františkových Lázní. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podle jízdního řádu se mělo první pendolino ve Františkových Lázních objevit v 11:41. Souprava však nakonec u nástupiště zastavila až ve 12:15.

Zpoždění souprava nabrala už na cestě z Bohumína do Prahy, na kterou vyjela po půl šesté ráno. Kolem osmé hodiny, tedy v době, kdy pendolino bylo teprve na cestě z Moravy, totiž v Nové Vsi na Kolínsku zastavila veškerý provoz na železnici smrt osmapadesátiletého muže, který šel v místní železniční stanici po kolejích a srazil ho vlak.

Nejrychleji jelo pendolino 150 km/hod

Poté, co pendolino dojelo o necelou půlhodinu později do Prahy, vyrazilo poprvé na západ Čech - do Plzeňského a Karlovarského kraje. Na nové trase vlak zastavuje v Plzni, Mariánských Lázních, Chebu a končí ve Františkových Lázních, odkud se posléze vydává zase zpět.

Do Plzně v sobotu vlak přijel oproti jízdnímu řádu o 25 minut později, trasu do Františkových Lázní pak urazil téměř přesně za stanovený čas, tedy hodinu a tři minuty. Mezi Plzní a Františkovými Lázněmi jela souprava průměrnou rychlostí 106 kilometrů v hodině. Nejvyšší rychlost, 150 kilometrů za hodinu, vlak dosáhl na rovném úseku mezi Plzní a Chebem.

Vlak vítala kapela, při odjezdu zněla skladba Škoda lásky

Na trati z Mariánských Lázní do Chebu je také úsek (jeden ze dvou na dosavadních trasách pendolina), kde vlak využije své naklápěcí kabiny, které pendolinu umožňují dosahovat v zatáčkách až o třetinu vyšší rychlosti než ostatním vlakům.

"Někteří citlivější cestující tím byli malinko překvapení, protože prožívali něco jako při lehčím houpání lodi na moři. Hlavně v okolí Stříbra, kde je hodně zatáček. Nečekali, že by jim mohlo být i ve vlaku trošku nevolno jako třeba v autobuse," popsala reportérka MF DNES, která historicky první jízdu soupravy na západ Čech absolvovala.

Ve Františkových Lázních první pendolino vítala vyhrávající kapela. Kvůli zpoždění vlak mohl ve stanici zůstat jen asi 10 minut, než se vydal na cestu zpátky, takže slavnostní program bylo nutné zkrátit. Při odjezdu z Františkových Lázní se kapela s pendolinem loučila skladbou Škoda lásky.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Firmy lákají nedostatkové zaměstnance, zajistí jim dopravu i ubytování

Výroba v písecké továrně Schneider Electric.

Firmy se stále častěji musí kvůli nedostatku zaměstnanců poohlížet po vhodných uchazečích mimo svůj region. Roste proto...

Stát nechce skomírající lokálky rušit úplně, mohla by je využít elektroauta

Most přes Mladotický potok na zaniklé železniční trati Kralovice - Mladotice v...

Úředníci hledají způsob, jak zakonzervovat nevyužívané tratě. Do budoucna na nich mohou jezdit samořiditelná...

Méně vzteku na letištích. Ztracených zavazadel extrémně ubylo

Během otevření zavazadla může dojít k jeho poškození a nemožnosti toto...

Aerolinky hlásí, že se jim v porovnání s rokem 2007 podařilo výrazně snížit počet ztracených kufrů. Nyní chtějí, aby si...

Najdete na iDNES.cz