Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Premixy: Chutné, ale záludné drinky

  10:30aktualizováno  10:30
Limonády s alkoholem lákají mladé příjemnou chutí i dostupností. Test MF DNES ukázal, že jejich nákup je snadný. Lékaři však varují: Rozhodně jim do rukou nepatří.
Teenagerům nápoje s alkoholem chutnají, ale jsou pro ně nebezpečné.

Teenagerům nápoje s alkoholem chutnají, ale jsou pro ně nebezpečné. | foto: Profimedia.cz

Oslaví váš teenager Silvestra s kamarády a ujistil vás, že bude pít jenom limonádu? Možná zapomněl říct, že limonádou bude velmi módní "premix" či "alkopop", sladké pitíčko, které však obsahuje alkohol.

S nákupem alkoholické limonády nebudou mít mladí lidé problém, jak si MF DNES ověřila v malém testu.

KOLIK ALKOHOLU OBSAHUJÍ
MÍCHANÉ NÁPOJE - GRAFIKA

Redakční figurant, dlouhovlasý mladík, jemuž na první pohled není osmnáct, ba ani patnáct let, bez problémů prošel pokladnami supermarketů v Praze a pokaždé nakoupil několik barevných lahviček - alkoholizovaných limonád.

Ani jednou nenarazil na prodavače, který by dodržel zákon a alkohol mu prodat odmítl. Lékaři přitom upozorňují, že sladké drinky s obsahem alkoholu jsou pro mladé lidi velkým rizikem.

"Dětský organismus není připraven na zpracovávání alkoholu. Dvě, tři, čtyři takovéto ,limonády', v nichž je více alkoholu než ve dvanáctistupňovém pivu, znamenají zhruba 0,8 až 1,5 promile alkoholu v krvi. To už je pro nezralý organismus těžká opilost s rizikem selhávání některých životních funkcí," varuje primář oddělení pro léčbu alkoholismu a jiných toxikomanií Psychiatrické léčebny v Opavě Libor Chvíla.

Pěkně obalená hrozba
Princip zmíněných drinků je podobný: obsahují tvrdý alkohol - vodku, rum, tequillu - a sladkou limonádu nebo sodovku, jiné zase zkvašený mošt. Podle zákona jsou všechny "alkoholickým nápojem", neboť obsahují přes půl procenta alkoholu - obvykle kolem 5,5 procenta.

Obsah alkoholu sice na lahvičkách uveden je, ale nijak výrazně. "Je to vlk v rouše beránčím. Málokdo si uvědomí, že sladký nápoj alkohol vůbec obsahuje. Navíc si mnozí myslí, že malá koncentrace jeho působení zmírňuje, ale tak to nefunguje," říká doktor Chvíla.

K dostání kdekoli
Alkoholizované limonády se kromě obchodů prodávají v klubech, barech, na diskotékách i zábavách. "Ačkoli tento segment trhu není moc velký, jde na odbyt dobře. Nápoje Frisco prodáváme kolem deseti tisíc hektolitrů ročně. Pro srovnání, u piva je to osm milionů hektolitrů," říká mluvčí Plzeňského Prazdroje Alexej Bechtin.

Podle něj jsou podobné drinky do jisté míry módní. "V Anglii byl pět let velký nárůst, teď nastává pokles," říká.

Například v Německu loni začala vláda bojovat s velkou oblibou premixů u mládeže tím, že zavedla daň z jejich prodeje ve výši téměř jednoho eura. To podstatně snížilo prodej, stejně jako dříve ve Francii.

Přísnější zákony, nevšímaví prodejci
V Česku se od Nového roku zpřísňuje zákon o ochraně před tabákovými výrobky a alkoholem. "Pokud jej obchodník poruší a prodá mladistvému alkohol, může jako fyzická osoba dostat pokutu až padesát tisíc, jako právnická až půl milionu," říká právnička Barbora Mokrošová.

Podle ní je za takový prohřešek odpovědný provozovatel prodejny i přímo prodavač. Mladý konzument postižen být nemůže, zákon jej chrání jako "svedenou" osobu.

Kontroly prodejců moc nefungují. Jen v Praze eviduje městská policie, která je provádí, za letošek 139 případů, kdy mladiství pili alkohol. "Myslím, že je to jen hodně malé procento skutečných případů. Naše kontroly třeba na diskotékách nejsou příliš úspěšné, protože je nesmíme dělat v civilu. Pokud strážník objeví mladíka třeba na hřišti s lahví v ruce, potřebuje důkaz, že z ní pil," říká náměstek šéfa městské policie Ludvík Klema.

Tady pomůže právě nový zákon, dávající strážníkům možnost provádět dechové zkoušky na alkohol, a získat tak důkaz. Zákon umožní kontroly prodeje alkoholu v obchodech i České obchodní inspekci. "Spousta obchodníků prodá mladým cokoli. Peníze jim zkrátka nesmrdí," míní mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Češi loni vypili méně piva, výrobci z toho viní i protikuřácký zákon

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.

Po pěti letech růstu loni výstav českých pivovarů meziročně klesl. Snížily se domácí prodej i spotřeba piva. Naopak se...

Moc soli, málo masa. České uzeniny propadly v testu levných potravin

ilustrační snímek

Potraviny z Německa jsou kvalitnější než české, potvrdilo srovnání levných výrobků, které provedl časopis dTest. České...

Tuzemák tradiční rumovou chuť neztratí, Česko dostalo v Bruselu výjimku

Do Prahy se sjelo zhruba sto tisíc lidí, aby protestovali proti vládním...

Česko a Slovensko dostaly od Evropské komise výjimku a budou moci při výrobě alkoholického nápoje tuzemák dalších pět...

Najdete na iDNES.cz