Přenosné CD radiomagnetofony kvalitním zvukem zrovna nehýří

V každém druhém americkém filmu se mihne Afroameričan, který po ulici vláčí přerostlý, a především hodně hlučný CD radiomagnetofon. Většina posluchačů, jež sahá spíše po kompaktnějších a méně hmotných přístrojích, si však se svými drobečky příliš humbuku neužije. Verdikt, ke kterému dospěl francouzský spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs při testu osmi přenosných radiomagnetofonů s CD přehrávačem, zní totiž velmi suše - žádný zázrak.
Testované hudební schránky jsou dostupné největšímu počtu zájemců, neboť se jejich ceny pohybují od čtyř do devíti tisíc korun. Přesto nebo spíše právě proto od nich majitel nemůže po zvukové stránce očekávat příliš. Pouze model Panasonic, nejdražší přístroj v testu (8995 Kč), se svými rozměry a funkcemi přiblížil úrovni stolních minisystémů. Díky vyrovnaným výsledkům při všech zkouškách se však před ostatní radiomagnetofony dostaly dva přístroje od Sony. Na opačném konci, tedy s nechvalnými výkony, se seřadily přístroje Philips, Thomson, Grundig a Audiosonic. O tom, že si žádný z osmi radiomagnetofonů nezaslouží přívlastek kvality hi-fi (high fidelity - vysoká věrnost), přesvědčily výsledky laboratorních měření. Hi-fi přístroje totiž musí podle normy disponovat minimálními výkony pro jednotlivé kompone nty, například u zesilovače je to patnáct wattů. K tomuto číslu se však žádný ze systémů ani nepřiblížil. Výkon přitom odpovídá maximální energii, kterou může zesilovač vydat, aniž by hudební signál příliš zkreslil. Při měření na výstupu sluchátek se nakonec ukázaly jako nejlepší zesilovače u modelů Thomson TM 9166 a Philips AZ 1110. U CD přehrávače měřili francouzští odborníci vedle kvality filtrace, jež vyjadřuje schopnost přístroje odstranit rušivé signály, také odolnost proti vadám na disku a otřesům. Nejlépe dopadly stroje Philips - AZ 1110 a AZ 1120. Citlivost a odladitelnost byly zase dvě hodnotící kritéria u rádií (tunerů). U citlivosti šlo o to, aby tuner dokázal dekódovat i velmi slabé vysílání, odladitelnost zase určovala, na kolik je rádio schopno od sebe odlišit dvě blízké vysílací frekvence. Zde se osvědčil tuner Sony CFD S 47 L. Zatímco nejlepší kazetové mechaniky nabídly oba přístroje značky Sony, mezi reproduktory podle odborné poroty zase kraloval Grundig RR 720.

Podle časopisu 60 millions de consommateurs (7,8/2000) připravil (čaj)

Kritéria pro výběr

* Kompaktnost. Tyto soupravy jsou především praktickými přístroji, které by majiteli neměly přivodit kýlu. Pozor tedy na jejich váhu a rozměry. V testovaném výběru mají všechny přístroje kompaktní formu, pouze model Panasonic je objemnější než ostatní.

* Kazetová mechanika. Kdo má potřebu dvojité mechaniky pro případné kopírování kazet, může sáhnout pouze po přístroji Panasonic. Jediná souprava v testu nabízí toto zařízení.

* Dálkové ovládání. Není nezbytné, ale může se ukázat jako velmi užitečné. Nabízejí je čtyři přístroje. Před konečným rozhodnutím je dobré projít nabízené funkce a ergonomii konkrétního ovladače. Slabší ovládání nabízí Philips AZ 1120, přednost by mělo dostat to u Sony CFD V 37 L.

* Přístup ke čtecímu zařízení CD. Záklopka, která kryje čtecí zařízení CD je velmi křehký prvek, dá se snadno rozbít. Rovněž instalace CD do jeho lůžka by neměla být spojena se složitou manipulací.

* Zesilovač basů. Soupravy vykazují poněkud omezené zvukové charakteristiky. Přítomnost zesilovače basů (například "dynamic bass boost" nebo "mega bass") může někdy poněkud zlepšit poslech.

* Tuner. Jsou nabízeny dva typy: jednodušší nalogové a digitální. Ty jsou komfortnější, dovolují zkoumat frekvence automatickým vyhledáváním. Umožňují také uložit stanice do paměti.

O testu

* testoval francouzský spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs
* do testu byly zařazeny nejdostupnější radiomagnetofony s CD přehrávačem v cenové relaci od čtyř do devíti tisíc korun
* přístroje podstoupily laboratorní měření a rovněž i poslechovou zkoušku před porotou odborníků

vítěz testu

Na první příčku se díky jednotnému výkonu při všech zkouškách vyhoupl přístroj Sony CFD S 47 L za 5990 korun. Vedle přijatelné kvality poslechu a intuitivní manipulace nabízí i příjemné dálkové ovládání.

+ Jednoduché použití. Snadná přenosnost. Dobrá stabilita přehrávače CD.
- Příliš málo funkcí. Nedostatečná zvuková kvalita. Špatná odladitelnost tuneru. Chybí synchro pro kopii z CD.

+ Příjemný poslech (zejména s ekvalizéry v nastavení "klasická hudba"). Oceňovaný efekt "surround". 40 pamětí tuneru.
- Málo přesné popisky. Všeobecně špatný výkon.

Radiomagnetofony s přehrávačem CD by vedle kompaktnosti měli nabídnout dobrý zvuk,

+ Základní použití snadné. Dobrý tuner (20 pamětí). Jasné popisky.
- Průměrná ergonomie dálkového ovládání. Kvalita poslechu průměrná. Nemá RDS. Nemá příjem dlouhých vln.

+ Velmi jednoduchý přístroj. Synchronizace pro kopii z CD. Dobré výkony přehrávače CD.
- Omezený počet funkcí. Pro dobrý poslech nutný zesilovač basů.

+ Velmi dobrý přehrávač CD.
- Špatná kvalita poslechu. Zesilovač basů nic nepřináší. Ovládání tuneru málo jasné.

+ Velmi dobrý tuner. Intuitivní použití. Dobrá kvalita poslechu. Příjemné dálkové ovládání. 30 pamětí tuneru.
- Nadbytečný zesilovač basů. Nemá Radio Data System. Lehký šum při přehrávání CD.

+ Jednoduché používání. Dobrá ergonomie dálkového ovládání. Dobré přehrávání kazety. Velmi účinný zesilovač basů.
- Příliš malý displej. Tuner zaostává za ostatními prvky (škoda, že není digitální).

+ Snadná manipulace. RDS velmi praktický. 24 pamětí tuneru.
- Čitelnost displeje průměrná. Výkon kazetové mechaniky poněkud slabší.