Elektrický proud. Ilustrační foto

Elektrický proud. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Přes Česko teče příliš mnoho elektřiny z Německa, zemi hrozí blackout

  • 849
Českou republiku může postihnout blackout, tedy stav, kdy nadbytek elektřiny způsobí rozsáhlý výpadek proudu. Může za to hlavně nečekaný nárůst obnovitelných zdrojů v Německu.

"Přes naši soustavu se valí energie z obnovitelných zdrojů z Německa. Když dojde k velkému množství neplánovaného přetoku energie, může dojít k blackoutu," řekl šéf provozovatele přenosové soustavy ČEPS Vladimír Tošovský.

Množství vyrobené elektřiny určuje obecně spotřeba, v případě její výroby z obnovitelných zdrojů to ale neplatí. "Problém obnovitelných zdrojů je v tom, že výroba elektřiny z jejich zdrojů se nedá regulovat. Větrníky vyrábějí, když fouká vítr, neřídí se spotřebou," vysvětlil Tošovský. Přebytek energie pak může přetížit přenosovou soustavu.

Co je blackout

Jde o rozsáhlý výpadek proudu, který může způsobit řada faktorů. Vedle zatížení přenosové soustavy může tato situace nastat také při extrémní spotřebě elektřiny, chybou v koordinaci při propojení národních energetických soustav nebo kvůli technickému stavu energetické sítě.

ČEPS byl loni nucen v některých situacích zvládnout přenos až 3 500 megawattů elektrického výkonu, přitom obvyklá hodnota se pohybuje kolem 1 000 MW.

Největšímu náporu čelila přenosová síť od 25. listopadu do 16. prosince a to hned z několika důvodů. Vedle nárazového výkonu větrných parků na severu Německa přispěl ke krizovému stavu také výrazný nárůst instalovaného výkonu německých fotovoltaických elektráren. Problémy s přenosem energie také způsobilo odstavení osmi jaderných elektráren na severu a jihu Německa.

Přenosovou soustavu zároveň zatížilo intenzivní přeshraniční obchodování s elektřinou. Dalším faktorem byl nedostatek vody ve vodních elektrárnách na Balkáně, čímž se zvýšil dovoz elektřiny do této oblasti, která putovala přes Česko.

ČEPS chce problémy řešit několika způsoby. Jednou z možností, jak toky přebytečné energie přiškrtit, je výstavba transformátorů na hranicích s Německem. Firma zároveň plánuje zrychlit investice do přenosové soustavy a především se snaží s Německem smluvně dohodnout na dodržování podmínek bezpečného provozu soustavy.

Vybudování transformátorů by však stálo zhruba dvě miliardy korun a investice by se mohla promítnout do konečných cen elektřiny. Podle Tošovského jde proto o krajní řešení, i když nárůst cen by nebyl nijak dramatický. Poplatek za přenos totiž tvoří kolem čtyř procent konečné ceny energie. "Dohlížel by na to Energetický regulační úřad," dodal.

Budování transformátorů odmítá premiér Petr Nečas. Česko podle něj nechce budovat speciální zařízení, které umožní odpojit národní elektrickou síť od německé sítě. "V následujících osmi letech proto investujeme do posílení přenosové soustavy přes dvě miliardy eur, aby byla schopna zvládnout nejenom obnovitelné zdroje v České republice, ale i mimo naše území," oznámil Nečas na podzim v českosaském energetickém kongresu v Drážďanech.

,