Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Při nejhorším vývoji ekonomiky klesnou ceny bytů o třetinu, spočítala ČNB

  • 101
Analytici České národní banky počítají s dalším poklesem cen bytů. Ten by v průběhu jednoho roku měl dosáhnout deseti až dvaatřiceti procent. Záleží na tom, jak hluboko se krize zažere do české ekonomiky. Propočty ČNB uvedla v čerstvě zveřejněné zprávě o finanční stabilitě.

Pokud by česká ekonomika meziročně propadla o 6,2 procenta, což je zatím nejhorší scénář, s nímž ČNB počítá, klesly by ceny bytů o 31,8 procenta. Výpočet centrální banky vychází z cen Českého statistického úřadu, jenž ve svých statistikách počítá hlavně se staršími, již jednou převáděnými byty.

Variantu velkého propadu sice bankéři označují za relativně málo pravděpodobnou, s poklesem cen bytů a domů však počítají i jejich nejmírnější prognózy. A těm se Česko téměř jistě nevyhne.

Nejmírnější scénář počítá s poklesem ekonomiky o 2,4 procenta, což by mělo znamenat pokles cen bytů o desetinu. "Pokud se potvrdí scénář s nejmírnějším propadem ekonomiky, klesnou podle našich výpočtů ceny rezidenčních nemovitostí zhruba o deset procent," potvrzuje Michal Hlaváček z ČNB, jenž dopady krize do cen nemovitostí počítal.

Důvodem pro pokles cen je podle centrálních bankéřů jejich přepálený růst v minulých letech, který neodpovídal růstu reálných platů. Na to ČNB upozorňovala již v loňské zprávě. "Podíl cen bytů a průměrných mezd se na konci roku 2008 pro většinu regionů pohyboval blízko svých historických maxim," uvádí letošní zpráva.

Jinak řečeno, až do konce loňského roku se stále prohlubovala propast mezi reálnými příjmy lidí a cenami realit. Na splacení bytu tak lidé potřebovali stále více platů. První signály absolutního poklesu cen bydlení se podle statistik využívaných ČNB objevily až letos v prvním čtvrtletí.

Komerčním bankám sice hrozí rostoucí počet nesplácený hypoték, podle ČNB by se jich ale neměl dotknout ani výrazný pokles cen nemovitostí. Podíl odhadní ceny a půjčky na nemovitost je u tuzemských bank 56 procent. To znamená, že se banky i přes dříve často nabízené "stoprocentní" hypotéky chovaly opatrně a obvykle půjčovaly na podstatně menší část nemovitosti. To jim dává velké šance domoci se všech svých peněz zpět v případě, že by musel být dům či byt prodán kvůli nesplácení.

,