Do lesa

Do lesa - Do lesa je radno vzít si repelent s vysokým účinkem, který lze nanést i na oděv. | foto: MAFA - Martin Pinkas

Při tělesné námaze repelenty příliš nepomáhají

K létu patří nejen koupání a prázdniny, ale i komáři, klíšťata a jiný dotěrný hmyz. Bránit se proti nim lze všelijak. Podle jedné z lidových rad prý účinkuje černý bez. Ale asi jen málokomu by se chtělo vozit na dovolenou v kufru otýpku bezových větviček. Naštěstí je řada repelentů, které lze použít na kůži nebo i oděv. I když od nich nelze očekávat zázraky - zejména při hmyzích kalamitách -, některé z nich dokážou zabránit poštípání a odehnat hmyz i na několik hodin.

Jiné naopak neúčinkují téměř vůbec a jsou cítit tak, že spíše než hmyz odeženou osoby vyskytující se v blízkosti toho, kdo repelent použil.

Ze široké nabídky v obchodech vybrali redaktoři MF DNES deset různých repelentů ve formě krémů, gelů, vodiček či sprejů určených proti bodavému hmyzu i klíšťatům. Jejich účinnost vyzkoušelo v různých podmínkách dvacet pět dobrovolníků a zároveň je ohodnotil z hlediska obsahu účinných látek odborník Státního zdravotního ústavu.

O účinnosti repelentu rozhoduje z velké části druh a množství obsažené aktivní látky, která by měla být také vyznačena na obalu. Většina výrobců repelentů používá diethyltoluamid (DETA). Kromě Indulony a Repelanu tuto chemickou látku obsahovaly v různém množství všechny testované repelenty. Přípravek s 15 procenty DETA dokáže za normálních podmínek bránit útokům bodavého hmyzu zhruba dvě až tři hodiny. Proti klíšťatům je však účinek poloviční, tedy jednu, nejvýše dvě hodiny. Obecně platí, že čím je procento aktivní látky vyšší, tím déle a lépe repelent funguje. "Pokud je ale výskyt komárů skutečně masový, může i sebelepší repelent působit jen velmi krátkou dobu," poznamenává František Rettich ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Podle jeho slov například fungovaly repelenty s 15 procenty DETA při kalamitě komárů po velkých záplavách na Moravě před třemi lety jen čtvrt hodiny. Účinek repelentu se výrazně zkracuje také při tělesné aktivitě, kdy se člověk potí.

Na ochranu proti klíšťatům je nejvhodnější repelent ve formě spreje, mechanického rozprašovače nebo vodičky, který lze nanést nejen na kůži, ale i na oděv. "Velmi užitečné jsou přípravky, které obsahují kromě látky s repelentním účinkem také bezpečný insekticid permetrin. Ten klíšťata nejen odpuzuje, ale i zabíjí," říká František Rettich. Z testovaných repelentů tuto látku obsahoval sprej Diffusil a gel Klíštěstop, který však nelze použít na oděv. Na ochranu před klíšťaty by Rettich naopak nedoporučil repelentní krém Indulona. Obsahuje sice látku s označením 3535, která je údajně pro lidskou kůži vhodnější než DETA, ale hmyz včetně klíšťat neodhání. "Repelent s DETA způsobí okamžité odpadnutí klíštěte, a pokud je v něm také insekticid, tak klíště i uhyne. Avšak po kůži ošetřené repelentem s látkou 3535 klíště leze a může se dostat na neošetřené místo, kde se přisaje," varuje František Rettich.

V praxi vyzkoušelo repelenty osm skupin dobrovolníků, a to při práci na zahradě, během večerních venkovních koncertů nebo turistických výletů. Náročnou prověrkou byl zejména přechod Bukovských vrchů na východním Slovensku a turistické poznávání jihovýchodní Asie. Mezi prostředky, které se osvědčily nejlépe, dominoval německý Autan a Repelent od firmy Alpa. "Zvláštním znamením naší výpravy v Bukovských vrších bylo neuvěřitelné množství nejrůznějšího hmyzu a přípravek Repelent Alpa zabíral prakticky na všechno - od komárů přes lesní mušky až po muchničky," pochvaloval si turista Jakub Kašpar. Další z dobrovolníků, René Kujan, by doporučil na turistický výlet Autan. Kromě toho, že komáry skutečně odpudí, se obsah malé lahvičky nevylije do batohu a vydrží dlouho. "Na pokrytí velké plochy těla stačí opravdu malé množství, na rozdíl například od Indulony, u které mi připadalo, že ubývá rychleji než ostatní repelenty," prohlásil Kujan. Při cestách jedné ze skupin zkoušejících po jihovýchodní Asii se osvědčila kromě Autanu také repelentní vodička Off!. Protože však obsahuje méně účinné látky, je nutné ji nanášet častěji, na druhou stranu je vhodnější pro malé děti a osoby s citlivější pokožkou. A velmi příjemně voní, což je u repelentů spíše vzácností. Většině z testujících nevábný zápach vadil hlavně u jinak velmi dobrého a účinného Repelanu.