Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přibývá úvěrových podvodů, škody jdou do milionů

  11:08aktualizováno  11:08
Kupte si, co chcete, zaplaťte až pak. Tuto filozofii razí nejčastěji úvěrové společnosti, ale i hypoteční banky nebo stavební spořitelny. Právě tyto firmy se ale stávají nejčastěji obětí podvodníků. V Libereckém kraji řeší policisté, státní zastupitelství i soudy ročně řádově stovky případů.
Stále více se množí případy, kdy si lidé půjčí a nebo nakoupí na úvěr, ale pak své závazky neplní

Stále více se množí případy, kdy si lidé půjčí a nebo nakoupí na úvěr, ale pak své závazky neplní | foto: David VotrubaiDNES.cz

Nejvíc z nich na Liberecku. Až tři roky vězení hrozí například za úvěrový podvod muži z Hradce Králové, který si loni v únoru vzal v Liberci úvěr na 150 tisíc korun. Částku měl zaplatit ve 48 splátkách. Nezaplatil ale ani jednu. Policejní rada jej obvinil v polovině září.

"Počet úvěrových podvodů stále roste," říká liberecký okresní státní zástupce Ivan Bernátek. "Nejčastěji lidé úmyslně uvádějí nepravdivé údaje o svých příjmech nebo o zaměstnání. V jednotlivých případech jde o desetitisíce, v celku ale může jít o miliony."

Když lidé neplatí a ukáže se, že při uzavírání smlouvy "čarovali" s údaji, hrozí jim až dva roky vězení nebo peněžitý trest za podvod. Pokud škoda přesáhne částku 25 tisíc korun, nebo jsou zapojeni do organizované skupiny, hrozí jim trest o rok vyšší.

Jen na Liberecku vloni řešilo státní zastupitelství 171 těchto případů, letos už jich má bez jednoho dvě stovky. "Do konce roku jich ještě přibude," dodal Bernátek.

Nejčastěji poškozovanou společností je Home Credit. Mezi postiženými firmami ale figurují například i GE Capital Multiservis, Benefical Finance, ESSOX České Budějovice, City Bank, ale i stavební spořitelny nebo Česká pošta.

Na úvěry, leasing nebo na kreditní karty lidé nejčastěji kupují elektroniku - televize, videokamery, digitální fotoaparáty či počítače, nebo domácí spotřebiče - ledničky, pračky či sušičky, ale třeba i auta. "Opletačky" se soudy mohou mít lidé i v případě, že přestanou platit. Riskují trestní stíhání pro zpronevěru.

Dalším způsobem, jak přijít snadno ke statisícům je například hypotéka na koupi domu nebo překlenovací úvěr na opravu bytu. Peníze ale lidé použijí k jinému účelu.

"Máme tu případ, kdy muž z Liberce si půjčil od stavební spořitelny dvě stě tisíc korun na rekonstrukci bytu, ale zaplatil z nich své dluhy majiteli domu a zbytek si nechal pro sebe," říká státní zástupce.

Podle něj podvodům nahrává i chování splátkových firem a to, že chtějí sehnat klienty za každou cenu. "Řešili jsme i otázku, zda se na podvodech mohou podílet i sami zprostředkovatelé úvěrů. V některých případech se potvrdilo, že jde o organizovanou skupinu," dodal Bernátek.

Počet úvěrových podvodů vzrostl desetkrát
Podle mluvčí liberecké policie Vlasty Suchánkové se počet úvěrových podvodů za posledních pět let zvýšil více než desetinásobně. Zatímco v roce 2000 vyšetřovali kriminalisté 24 případů, vloni jim poškozené společnosti nahlásily už 263 případů. Letos do srpna bylo na Liberecku 227 úvěrových podvodů, policisté z nich vyřešili 217.

"Počet narůstá každým rokem v předvánočním období," říká Suchánková. "Zhruba v patnácti až dvaceti procentech si úvěry podvodníci berou na cizí doklady, které před tím někomu odcizí," říká Suchánková.

Osmdesát sedm případů podvodu letos řešili policisté na Jablonecku. Podle Dagmar Sochorové z jablonecké policie se ale firmy s věcmi, které podvodníci "koupili" na půjčku, jen těžko sejdou.

"Končí zpravidla u překupníků. Obvinění tvrdí, že si nepamatují, komu je prodali. Firmy tak o svůj majetek přijdou," dodala Sochorová. Na Semilsku zaznamenali policisté od začátku roku do konce srpna sedmdesát případů úvěrových a leasingových podvodů. Pachatelé při nich napáchali škodu za bezmála tři miliony korun.

Home Credit: Prověřujeme všechny klienty
Na rozdíl od policejních statistik nevidí mluvčí společnosti Home Credit Andrea Dobšíková situaci tak černě. "Podíl klientů, kteří se dostanou do prodlení se splácením, je minimální, a i přes narůstající počet a objem poskytnutých úvěrů je dlouhodobě stabilní," konstatuje Dobšíková.

Připouští ale, že se ojediněle s takovými případy setkávají. "Většina těchto případů však je odhalena již při podání žádosti o úvěr." Podle ní společnost každého žadatele o úvěr důkladně prověří. "Za tím účelem máme propracovaný systém vyhodnocování rizika, jehož efektivnost a spolehlivost průběžně vyhodnocujeme a inovujeme," říká Dobšíková.

S případy podvodů se setkávají například i v liberecké prodejně PT Elektro. "Škoda ale nevzniká nám, ale splátkové společnosti," říká jednatelka firmy Eva Stodůlková. Podle ní je těžké u zákazníků odhadnout, zda mají v úmyslu neplatit. "Podobné jednání nás ale poškozuje v očích splátkových společností," dodala Stodůlková.

Podle policistů i státních zástupců bude do budoucna ještě hůř. "Změkčují se nejen podmínky pro půjčky a spotřebitelské úvěry, ale i pro hypotéky, což podvodníkům jen nahrává," dodal Bernátek.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Najdete na iDNES.cz