Přihlašování dovážených ojetých aut bude od srpna složitější

  9:34aktualizováno  9:34
- Kdo si chce dovézt ojetý vůz z ciziny, bude mít od začátku srpna větší starosti s jeho přihlášením. Vláda Miloše Zemana totiž včera rozhodla, že státní poznávací značku získá pouze ten automobil, jehož výfukové plyny přezkouší ve značkovém servisu. Posouzení kvality dovážených ojetin, a tím i svolení k jejich přihlášení do provozu tak bude částečně v rukou oficiálních dovozců nových aut. Tedy konkurenti dovozců ojetin.
"Kontrolu emisních limitů bude možné provést pouze v příslušném značkovém servisu, který má přístup k odpovídající dokumentaci," prohlásil po zasedání vlády její mluvčí Libor Rouček. Značkovou kontrolou bude vůz muset projít pouze při uvádění do provozu. V dalších letech pak jeho majitel bude moci využít kterékoli stanice.

Vláda se nakonec nezabývala návrhem, za který se před časem postavil ministr financí Ivo Svoboda, a sice stanovit minimální cenu pro výpočet cla a daně z přidané hodnoty. "Ministerstvo životního prostředí ale připravuje věcný záměr zákona o odpadech, kde by se měl řešit problém dovozu havarovaných vozů. Řešit ve smyslu zpřísnit," uvedl Rouček.

Od ledna do března, což je poslední období, ze kterého jsou statistiky o ojetých autech k dispozici, se do země přivezlo přes třicet tisíc starých vozů. To je zhruba stejně, kolik se v tuzemsku prodalo škodovek a nových zahraničních osobních aut. Lidé, kteří zastupují zájmy domácího autoprůmyslu, tvrdí, že obchodníci s ojetinami bodují mimo jiné díky porušování předpisů a podvodům na celnicích.

"Důkazem je nízká cena, jakou dovozci oznamují na celnici a ze které si nechají vypočítávat clo a DPH. Ta stále klesá, letos až na na 18 tisíc korun za vůz," upozorňuje šéf Svazu automobilového průmyslu Antonín Šípek, podle něhož značkové kontroly přispějí k tomu, aby se podvodům zabránilo. Spokojena je i Škoda Auto, která o zpřísnění dohledu nad dovozem ojetin již dlouho usiluje. "Alespoň zčásti se omezí stávající praxe, kdy se do země vozí šrot za směšně nízké ceny," říká mluvčí automobilky Milan Smutný.

Dovozci ojetin se obávají, že pokud bude kontrola dovezených ojetin svěřena do rukou konkurence, ta jej bude zneužívat ve svůj prospěch. "Jako kdybyste pekařovi ze stejné ulice dal možnost, aby posuzoval, jestli vaše housky jsou dost dobré nebo ne," říká předseda Sdružení drobných dovozců, opravářů a prodejců motorových vozidel Jan Slawish. "Ale je také docela dobře možné, že se žádná velká změna nestane, že jen místo pětistovky bude na uplacení technika potřeba osm set korun," dodal Slawish.
Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Když živý stromek, tak v květináči. Prodejci hlásí nový vánoční trend

Vánoční stromek v květináči.

Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější....

Najdete na iDNES.cz