Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přilba může dítěti zachránit život

  11:00aktualizováno  11:00
Jako náčelník Horské služby ve Špindlerově Mlýně se denně setkává s více či méně disciplinovanými turisty. "Češi patří většinou mezi ty zdatnější lyžaře," pochvaluje si Adolf Klepš. "Poslední dobou je znát, že věnují lyžařské výbavě velkou pozornost." Češi na rozdíl od cizinců umějí dobře lyžovat.
Náčelník Horské služby ve Špindlerově Mlýně Adolf Klepš

Náčelník Horské služby ve Špindlerově Mlýně Adolf Klepš | foto: Otakar GrusserMF DNES

* Změnil se s nástupem nového stylu lyžování nějak život na sjezdovkách?
Na točivých carvingových lyžích se lidé pohybují jinak než na rovných klasických. Samozřejmě, než se to lyžaři naučili, setkávali jsme se s množstvím úrazů; dnes už je to lepší.

I když lidí na sjezdovkách přibývá, český lyžař zvládá jízdu v davu docela dobře i díky tomu, že prostě umí lyžovat. Dokonce musím přiznat, že u nás mají lidé daleko modernější vybavení než třeba na ledovcích v cizině. Tam můžete běžně spatřit lyžaře na rovných klasických lyžích v teplácích, to už se dnes v Krkonoších nevidí.

* Setkáváte se často s "šílenými" jezdci?
Největší lyžařští analfabeti na zdejších sjezdovkách jsou většinou jen Holanďani nebo Němci. Spoléhají na to, že si tady veškeré vybavení půjčí, neprojdou žádnou základní lyžařskou průpravou a jdou lyžovat na kopec, který absolutně neodpovídá jejich schopnostem.

Totálně ignorují služby lyžařských škol. To Češi jsou jiní. Naše děti pořád jezdí se školou na povinný lyžařský výcvik, hodně lidí je také ochotno si zaplatit základní výcvik v některé lyžařské škole. Mohu konstatovat, že lyžařská gramotnost českého národa je na vysoké úrovni.

* Jak často se objevují úrazy způsobené špatně seřízeným vázáním nebo špatnou péčí o lyžařskou výstroj?
Daleko méně než v minulosti, protože dnes už je samozřejmostí správně nastavená vypínací síla na vázání. Ať si kupujete lyže nové, nebo je máte z půjčovny, pracovník servisu se automaticky zeptá na vaši váhu a vázání seřídí. Lidé sami si to už nedělají. Úrazy se tedy nestávají ani tak vinou špatně seřízeného vázání, ale většinou shodou více okolností.

* Jak by se ještě dala zlepšit bezpečnost na sjezdovkách?
Byli bychom rádi, kdyby si lidé uvědomili, že jako si berou automaticky přilbu na kolo, měli by ji mít i při lyžování. V letošním roce začnou zaměstnanci Horské služby i někteří dobrovolníci jezdit povinně s přilbami, aby dávali ten příklad ostatním lyžařům - prostě chceme začít sami u sebe.

Vše má svůj vývoj, myslím, že i u lyžování se to zlepší. Například v Itálii je jízda s přilbou pro děti do čtrnácti let povinná; to platí i pro cizince a Italové si to na sjezdovkách také hlídají. Apeloval bych na rodiče, aby byli zodpovědní a své děti nutili jezdit s přilbou; alespoň ty do patnácti let.

Je to moc důležité, protože děti mají pro svou malou výšku při srážce s dospělým jen velmi malou šanci. Dochází pak k častým a těžkým úrazům hlavy. Jeden takový případ jsme měli loni na Mísečkách, kdy se sotva desetiletý chlapec srazil s dospělým mužem a dodnes má následky.

* Jak se díváte na „volnostylaře“, tedy vyznavače hlubokého sněhu mimo sjezdovky?
Zkušenosti s nimi nemáme v podstatě žádné. Občas je sice v terénu vidíme, ale nemáme pravomoci jim pobyt mimo sjezdovky zakázat. Oni dobře vědí, že se pohybují v chráněném území, a tak si případné úrazy řeší sami: maroda si někam odtáhnou a my se o tom dozvíme až následně. Stejně jako všechny adrenalinové sporty, i freeride zažívá velký boom.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Moc soli, málo masa. České uzeniny propadly v testu levných potravin

ilustrační snímek

Potraviny z Německa jsou kvalitnější než české, potvrdilo srovnání levných výrobků, které provedl časopis dTest. České...

TEST DNES: V dětských příkrmech chybí kalorie i tuk, solí a kořením se nešetřilo

(Ilustrační snímek)

Výrobci o dětských příkrmech tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče...

Stravenky od Lidlu a Kauflandu budou i elektronické

Lidl začal vydávat vlastní stravenky, zatím je dostávají je zaměstnanci...

Lidl a Kaufland spouští ve spolupráci s ČSOB a Mastercard stravenkovou platební kartu. Jde o elektronickou verzi...

Najdete na iDNES.cz